М ъже са били питани в болници в Англия дали няма вероятност да са бременни, преди да бъдат подложени на лъчетерапия. На пациентите с рак, на тези, които имат нужда от рентгенова снимка и ядреномагнитен резонанс задължително се задава този въпрос, дори и да не са жени.
Причината за това е, че
думата „жена“ е заменена с думата „лице“.
В Ливърпул Walton Center NHS Trust сега пита „всички пациенти под 60-годишна възраст, независимо от това как се определят полово“ дали е възможно да са бременни.
Засега това все още не официална политика в Националната здравна система (NHS) в Англия.
Опасностите, които лъчетерапията, диагностичната образна диагностика и нуклеарната медицина представляват за нероденото дете, означава, че медиците трябва да установят дали пациентката е бременна, преди да извършат процедурите.
През 2017 г. разпоредбите относно тези проверки бяха актуализирани от министерството на здравеопазването, за да бъдат по-приобщаващи,
променяйки определението за пациентите от „жени в детеродна възраст“ на „лица с детероден потенциал“.
Активисти предупредиха, че това е началото на нещо, което е „клинично опасно“ – да се записва само пола, чрез който се самоопределяш, а не и биологичния пол. Те добавиха, че хората, родени от мъжки пол не могат да забременеят.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!