И сторията изобилства от примери за жестоки диктатори, които са отговорни за смъртта на милиони хора. Един от тях несъмнено е Йосиф Сталин.

Ръководил СССР в периода 1922 – 1953 г., той често е сравняван с Адолф Хитлер. Някои го определят като истински садист, на когото му доставяло неподправено удоволствие да измъчва и унижава своите противници.

Други пък смятат, че Сталин всъщност не е нищо повече от продукт на своето време. Историците все пак са единодушни по един въпрос – бруталното му управление е белязано от шокиращи жестокости, отнели живота на много хора.

ГУЛАГ

Първият лагер на ГУЛАГ (Главно управление на наказателните лагери) е създаден от предшественика на Сталин – Владимир Ленин, през 1919 г. Само две години по-късно техният брой нараснал до 84, а основната им цел била да бъдат „превъзпитани“ хората, изпратени там. Обикновено това били благородници, свещеници или търговци, определени като „буржоазия“.

По време на управлението на Сталин, мрежата от лагери се разширява значително. В неговите очи тя е не само начин за справяне с противниците на режима, но и средство за ускоряване на индустриализацията чрез принудителен труд. Историците отбелязват, че в един момент броят на лагерите достигнал 500.

Колко хора са преминали през ГУЛАГ? Колко от тях са загинали? Да се дадат категорични отговори на тези въпроси е невъзможна задача. Според архивите на СССР, разсекретени през 90-те години на миналия век, близо 2,4 млн. души са преминали през лагерите в периода 1929 – 1953 г. Според някои изследвания, приблизително една пета от тях намерили смъртта си там.

Много експерти обаче смятат, че реалният брой на затворниците е много по-голям. Политикът и писател Иван Солоневич отбелязва следното в книгата си „Русия в концлагер“: „Не мисля, че общото число на всички затворници е било по-малко от пет милиона души“.

Американският историк Робърт Конкуест на свой ред смята, че в края на 1939 г. броят им нараснал до 9 млн. Носителят на Нобелова награда за литература Александър Солженицин, който прекарал няколко години в лагери, посочва, че всъщност става въпрос за няколко десетки милиона репресирани. „Истинската цел на ГУЛАГ не е била да убива хора. Системата е трябвало да възпитава обществото и да оказва социален контрол“, отбелязва историкът Матю Пейн.

Гладоморът в Украйна

През 1928 г. съветските власти обявили първия си петилетен план за индустриализация на страната. Този процес бил съпътстван от т. нар. масова колективизация – въвеждане на колективна форма на собственост в селското стопанство. Имуществото на много от по-заможните селяни (наричани кулаци) било насилствено отнето, а самите те – изпращани в лагери, тъй като били считани за врагове на режима.

Всичко това имало катастрофален ефект върху производителността в земеделието. На фона на влошаващата се обстановка, властите решили да увеличат квотите за доставки на храни от Украйна с цели 44 процента. Те също така забранили да се оказва каквато и да е помощ на населените места, преди да изпълнят задължителните си доставки към държавата.

Това довело до избухването на масов глад в периода 1932 – 1933 г., останал в историята с името Гладомор. Според различни изследвания, броят на загиналите е между 1,5 и 10 млн. души (някои историци смятат, че жертвите всъщност са повече – над 14 млн. души). Освен в Украйна Гладоморът отнел живота на много хора и в Казахстан.

Сталин използвал недостига на храна стратегически, като целта му била някои райони да са по-тежко засегнати от други. Той използвал глада като метод за справяне с някои от противниците на управлението му. Споровете дали Гладоморът трябва да бъде определян като геноцид или не продължават и до днес.

Ето какво пише световноизвестният историк от Станфордския университет Норман Наймарк в книгата си „Геноцидите на Сталин“: „По редица причини Холокостът трябва да се счита за най-страшния случай на геноцид в съвременната история. Въпреки това приликите между Сталин и Хитлер, между нацизма и сталинизма са очевидни. И двамата са диктатори, избили много хора в Европа. И двамата били готови да пожертват живота на мнозина в името на една утопична представа за бъдещето. И двамата на практика съсипали своите страни“.

Голямата чистка

През втората половина на 30-те години на миналия век Сталин започнал кампания на политически репресии и гонения, за да укрепи своята власт.

Жертви на чистките станали политици, военни, хора на изкуството, писатели, учени, както и обикновени граждани, обвинени, че са противници на режима. Техните признания често били изтръгвани от представители на НКВД (Народен комисариат на вътрешните работи – основният правоприлагащ орган в СССР, занимаващ се с поддържането на обществения ред) след жестоки изтезания, а наказанията почти винаги били изпращане в лагер или екзекуция.

Според повечето изследвания, в периода 1937 – 1938 г. били арестувани около 1,5 млн. души. Около половината от тях били екзекутирани. В желанието си да отстрани своите политически опоненти, Сталин наредил да бъдат убити 81 от най-висшите членове на Комунистическата партия. Жертва на гоненията станал дори и началникът на НКВД Николай Ежов, екзекутиран през 1940 г. по обвинения в сътрудничество с чуждестранни разузнавателни служби и терористична дейност.

Известна още и като Заповед „Нито крачка назад“, тя била издадена през 1942 г. от Сталин в качеството му на народен комисар по отбраната на СССР. С този указ били създадени специални наказателни батальони, съставени от военни и цивилни лица, които с поведението си „всявали паника“ и проявявали „психическа неустойчивост“. Те трябвало да бъдат изпращани в най-тежките сражения, „за да им се даде възможност да изкупят с кръв престъпленията си срещу родината.“

Освен това по нареждане на Сталин били създадени и отряди, които били нагърбени със задачата да разстрелват всички войници, които отстъпвали по време на битки. Няма точни данни колко души са загинали в резултат на изпълнението на Заповед №227. Историците на свой ред обръщат внимание на факта, че тя била издадена в разгара на германската военна офанзива в Русия, когато се водели едни от най-ожесточените сражения в хода на Втората световна война.

Военни престъпления

Ролята, която СССР изиграл за победата на Съюзниците над нацистка Германия, няма как да бъде оспорена. В същото време, обаче, няма как да се отрекат и престъпленията, извършени от Червената армия. Пример в това отношение е огромният брой жени, които били изнасилени, осакатени или убити – не само в Германия (по различни оценки, въпросните случаи в страната са над 2 милиона), но и в други държави, през териториите на които преминали съветските войници.

Според някои свидетелства, Сталин коментирал достигналите до него съобщения за извършените масови изнасилвания по следния начин: „Нима е толкова лошо да се позабавляват с жени – особено след ужасите, които са преживели?“

Вижте още:

Нощните вещици – жените, които ужасявали нацистите

Последната битка на Хитлер

Раздорът между Сталин и Тито. И ролята на Георги Димитров

Как Сталин не повярвал, че Германия ще нападне СССР

Забравени от историята – жестоките диктатори, за които вероятно не сте и чували

-Къде си? -Изчезнах за малко да видя дали ще ти липсвам, ще усетиш ли отсъствието ми. -Я стига глупости. -Добре, шефе, идвам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Свят Преди 56 минути

Сърбия ще продължи да обсъжда газовото споразумение с Русия

Избраха ново правителство на Сърбия

Избраха ново правителство на Сърбия

Свят Преди 2 часа

Джуро Мацут е новият министър-председател

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Свят Преди 3 часа

Шофьорът е украински гражданин

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България Преди 4 часа

На всеки три години се извършва частична подмяна на съдиите

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

България Преди 4 часа

Превозното средство е транспортирало земен насип

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

България Преди 4 часа

Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия

Дания праща войници на учение в Украйна

Дания праща войници на учение в Украйна

Свят Преди 4 часа

Датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Свят Преди 4 часа

В него попадат политици, технологични предприемачи, бизнес магнати, изпълнителни директори и звезди

<p>ЕК призова за бойкот на парада в Москва</p>

Европейската комисия призова за бойкот на парада в Москва

Свят Преди 4 часа

Комисията не може да "наказва" онези, които все пак пътуват до Москва

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Свят Преди 4 часа

Украйна се интересува от закупуване на оборудване за завършване на два енергоблока в АЕЦ "Хмелницки"

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Технологии Преди 5 часа

От 16 до 29 април компанията предлага специални промоции, с които технологиите да влязат у дома още по-бързо

<p>България изпрати на ЕК искането за изменение на НПВУ</p>

България изпрати на Европейската комисия искането за изменение на НПВУ

България Преди 5 часа

Подаваме и предложение по механизма REPowerEU за близо 480 млн. евро

Аманда Байнс се присъединява към OnlyFans

Аманда Байнс се присъединява към OnlyFans

Любопитно Преди 5 часа

39-годишната звезда е определила цената на своя абонамент в OnlyFans на 50 долара месечно

<p>Борисов:&nbsp;Искам да направя нещо огромно с американците</p>

Бойко Борисов: Реакторите за АЕЦ "Белене" могат да се ползват за захранване на Изкуствен интелект

България Преди 5 часа

С българските власти са се свързали и са дошли представители на топ три на световните фондове

Държавата се зае със съдебния изпълнител по казуса с апартамента на баба Янка

Държавата се зае със съдебния изпълнител по казуса с апартамента на баба Янка

България Преди 5 часа

До момента проверките са установили пропуски при приемането на изключително високи адвокатски хонорари

<p>Какво би казала принцеса Даяна за Меган Маркъл?</p>

Какво би казала принцеса Даяна за Меган Маркъл? Близък приятел разкрива своята истина

Любопитно Преди 5 часа

Един от най-близките ѝ довереници изказа предположение, че Даяна би намерила американската актриса за „интригуваща“