К олата на Мария Чиндамо е намерена точно пред портите на притежаваните от нея ниви в крепостта на Манкузо - Лимбади, Италия. На това място тя се е надявала да изгради малък земеделски бизнес. Двигателят работел, а вратата от страната на шофьора била отворена. По асфалта до колата са открити косми и кръв, но през май 2016 г. от нея няма и следа. Това съобщи Daily Mail.
Изчезването на Чиндамо става точно година след като съпругът ѝ се самоубива. Това съвпадение накарало някои да предположат, че става дума за отмъщение от страна на семейството му, което я смятало за отговорна за смъртта му, тъй като се осмелила да поиска развод.
Но това било само уловка на умели мафиоти, за да отклонят вниманието на разследващите. 42-годишната вдовица е била убита, защото е отказала да продаде земята си на съсед, свързан с мафията.
Едва сега става ясно, как Чиндамо е намерила смъртта си и дори по стандартите на мафията убийството ѝ е било зверско.
След като е убита, тялото ѝ е дадено на прасета, които преди това умишлено са били подложени на глад. След това остатъците от "костите ѝ бяха смачкани под веригите на масивен булдозер".
Подробностите за ужасяващото убийство на Чиндамо са били само едно от многото шокиращи случаи, които са били разкрити по време на най-големия мафиотски процес в Италия от 30 години насам. Процес с 337 обвиняеми, от които 207 били признати за виновни. В разследването са участвали около 2500 полицаи, които са подслушвали над 24 000 телефонни разговори, а процесът се е провел в преустроен телефонен център, тъй като нито една съдебна зала не е могла да побере 600-те адвокати, 900-те свидетели и достатъчно затворнически килии за всички обвиняеми. Процесът е свързан с "Ндрангета" (калабрийската мафия, която понастоящем е сред най-могъщите мафии в света) и до голяма степен засяга престъпната дейност в град Вибо Валентия на западното крайбрежие и в околностите му.
Hundreds of 'Ndrangheta mobsters including 'The Wolf', 'Fatty' and 'Sweetie' face jail as Italian judges prepare to deliver verdicts today in Mafia mega trial held inside ultra-secure bunker courtroomhttps://t.co/OiTFjffqhd
— TheLogger (@TheLastLogger) November 28, 2023
Във фокуса на делото са пет убийства: мъченията и отмъщението на двама гангстери през лятото на 1996 г.; убийството на хомосексуален гангстер през 2002 г.; и още едно двойно убийство през 2002 г. Три от петте тела така и не са открити. Разкрити са подробности и за други ужасяващи убийства.
Всеки, който отказва да продаде земята си на мафиотите, е убит, както е убита Мария Чиндамо. Друг мъж е бил обесен и измъчван с ножици за рязане на копита на добитък. Друг бил "разкъсан с тракторна фреза". Според "пентито" (използва се за обозначаване на сътрудници на правосъдието в италианската терминология на наказателния процес, които преди са били част от престъпни организации и са решили да си сътрудничат с прокурор - ред. бел) млад биолог на име Матео Винчи станал жертва на кола бомба: експлозията счупила двата му крака и той не успял да излезе от колата, а изгорял жив.
Но освен тези убийства процесът разкрива и необикновения обхват на други мафиотски афери.
“Ние правим от всичко по малко - убийства, лихварство, изнудване, фалшифициране на гласове, пласиране на наркотици, застрахователни измами.”, посочва един от доносниците.
Когато хората отказвали да плащат пари за защита, сплашването било брутално: един предприемач, който отказал да плаща 2000 евро на мафията всеки месец, намерил мъртъв делфин, захвърлен пред зелените щори на строителната му фирма. Друг бизнесмен, който имал магазин за дрехи, открил мъртво кученце, което висяло на вратата на магазина му. Краката му били счупени. Други намерили отрязани кози глави пред домовете си, съобщава Daily Mail.
Процесът разкрива как хората на "Ндрангета" са били огромна част от живота на Калабрия. "Ндрангетата” е толкова дълбоко вкоренена, толкова разпространена, обезпокоителна, че мисля, че няма аспект от живота и икономическата и социалната структура на провинцията, който да не е обусловен от заплашителната сила на тази престъпна организация", заявява Винченцо Капомола, заместник-прокурора след края на процеса.
La mafia está de joda. Viva la ndrangheta. pic.twitter.com/gWOvwwFI7d
— Pelos Grosos (@Pelosgrosos) November 28, 2023
Дори италианците, изморени от историите за мафията, намират тези нови разкрития за изумителни.
Оказва се, че достъпът до всички видове работа - дори в публичния сектор - се контролира от престъпни картели: ако искаш да работиш като чистач в болница или в кетъринг отдела на училище, трябва да отидеш с шапка в ръка при местния мошеник, предава Daily Mail.
Друг "пентито" описва как престъпниците се насочват към болничните морги, "навъртайки се около мъртвите като лешояди". Тяхната задача била да се уверят, че опечалените роднини дават работа на правилното погребално бюро: имало три варианта, всеки от които се контролирал от различни мафиотски фамилии.
Престъпните кланове дори станали собственици на погребални камери и "ниши" за ковчези в гробището на Вибо. Така мафиотите можели да продават тези места на завишени цени на опечалените семейства. Това гробище е било използвано и за укриване на оръжия. Веднъж пазачът на гробището разбрал, че в една от погребалните ниши е скрит пистолет "Глок", и го откраднал. Впоследствие той бил пребит.
Всички артерии на гражданския живот действали в полза на престъпниците. Линейките се използвали като лични таксита за придвижване на бегълците от един град в друг. Понякога ги използвали и за пренасяне на наркотици.
Водата, която течала в селските чешми, била пренасочвана към плантациите за канабис. Повечето хора били твърде уплашени, за да съобщят за случващото се: всеки, който издаде мафията, обикновено изчезва почти веднага, разказват граждани.
Italy’s ‘Ndrangheta mafia members get over 2,000 years in jail: Is that enough? | Dark World https://t.co/nh4POQCwjH
— 9ja Breed (@9ja_breed) November 29, 2023
Престъпните кланове контролирали и строителството. Затрупани с пари от доминиращата търговия с кокаин в Европа, клановете на "Ндрангета" изпирали мръсните си пари чрез бизнес, наречен "Вибо Бетон". Строителните фирми в териториите, контролирани от мафиотите, са били принудени да използват тази компания за всяко строителство.
"Ндрангета" създавала и модни марки, строяла хотели и наемала най-добрите адвокати и счетоводители. Дори местният футболен отбор постепенно е бил превзет: един от гангстерите притежавал 20% от акциите на ФК "Вибонес" и използвал този ресурс, за да назначи племенника си с прякор "Касерола" за управител на доходоносен, но незаконен бар на стадиона.
Въпреки че годишният оборот на “Ндрангета” се е оценявал на 49 млрд. паунда, нейните членове обикновено живеели елементарен живот в отдалечените села, където са израснали, като понякога се укривали от правосъдието в продължение на години чрез мрежи от подземни тунели и бункери.
“Имам преки впечатления от тези странни бърлоги. Като журналист и автор, който отдавна пише за италианската престъпност, за първи път дойдох в Калабрия преди 20 години, за да разследвам мрежа от подземни тунели в градче на 60 мили южно от Вибо Валентия, наречено Плати”, казва журналистът Тобайас Джоунс.
Органите на реда се опитваха да открият различни бегълци и бяха организирали скривалище на две мили от Вибо Валентия, на върха на една планина, казва той.
“С помощта на военните телескопи те забелязаха, че съпругите на разбойниците често посещават празни имоти. Когато нахлуха в тези имоти, карабинерите (италианската милитаризирана полиция - ред. бел) забелязаха, че по стените на всеки от тях има малки бели плочки”, разказва от Джоунс. Те използвали пневматична бормашина, за да разберат, какво се крие под плочките. Те се натъкнали на вход, водещ подземни тунели, които мъжете използвали, за да се придвижват незабелязано из града.
I have a feeing many people still think this is all a big joke.
— Mart¡n¡🎗️💤🫒🥊🐘🕉📸🐸🎨🌙🔱🐍🇵🇱 (@DeadFren1545) November 29, 2023
Make no mistake.
It is deadly serious.
The globalist mafia #Ndrangheta does not make its members take oaths to keep absolute total secrecy under punishment of death as a comedy skit.
They do it for real.
Play wisely. https://t.co/UNn93U37ej pic.twitter.com/jkd8H2VhTb
“Никога няма да забравя това посещение в местността: щом се приближихме, придружаващите ме карабинери извадиха пистолетите си от кобурите и ги опряха между бедрата си в готовност да стрелят. Пътният знак на града беше с толкова много дупки от куршуми, че едва се четеше надписа”, посочва журналистът.
“Когато минахме по главната улица, всички магазини свалиха металните си капаци. Мъже на мотоциклети ни заобиколиха. Видях една кола, управлявана от момче, което не можеше да е на повече от десет години, очите му едва се подаваха над волана”, коментира Тобайас Джоунс.
В много отношения процесът сякаш потвърждаваше всички стереотипи за гангстерите: те имаха прякори като от комиксите - Агнешки крак и Палечка - и враждуваха за дребни свади, съобщава Daily Mail. Но истинското разкритие на процеса е, че мафията не е просто главорези с оръжия, а е проникнала в професионалните среди.
Силата на мафията зависи от връзките ѝ с външния свят - казва Федерико Варезе, професор по криминология в Оксфордския университет. Той коментира широкото сътрудничество между престъпници, политици, карабинери, финансисти и мафиоти.
Джанкарло Пители, осъден на 11 години тази седмица, е бивш сенатор в италианския парламент. Като адвокат на Луиджи Манкузо е осъден за "престъпна конспирация от мафиотски тип" за това, че многократно е давал съвети на мафиотски кланове за предстоящи разследвания.
Сред другите осъдени тази седмица е и член на италианските тайни служби, който някога е бил част от разследващото звено за борба с мафията (DIA).
Des centaines de condamnés dans le maxi-procès de la ‘Ndrangheta, la mafia calabraisehttps://t.co/nkJx0hIkwH pic.twitter.com/3eJIsEpMyR
— Gaston Lefranc (@GastonLefranc) November 29, 2023
Изясни се, че една девиантна масонска ложа е действала като "цип", свързващ политическия и престъпния свят: мафията е използвала своята работна сила, за да избере определени политици, а тези служители са възлагали на управлявани от мафията фирми редица обществени поръчки и са си затваряли очите за измамите, предава Daily Mail.
Човекът, който ръководеше разследването на тунелите, които посетих преди години, Никола Гратери, е същият, който ръководеше разследването, довело до осъдителните присъди тази седмица. От почти 30 години той живее с въоръжен ескорт и рядко вижда семейството си, казва Тобайас. Говорих с него за "Ндрангета". Той ми каза, че причината за съществуването на мафията е, че просто няма достатъчно политическа воля да се справи с нея, допълва журналистът.
"Твърде много хора в Италия се борят с мафията само на думи, говорят, без да правят нищо”, смята Никола Гратери. Другото предизвикателство е, че "Ндрангета" е различна от другите мафиотски организации. Според Федерико Варезе тя не е строго йерархична, а всъщност е "конфедерация от съвсем независими престъпни групи. Всички те споделят едни и същи ритуали и са интегрирани в една и съща структура, но всяка от тях е много автономна на своята територия".
Процесът е обявен за уникален шанс да се прекъсне влиянието на мафията в тази част на Италия. Съществуват около 150 отделни клана, така че дори един или два да бъдат разбити, това едва ли ще се отрази на цялостната организация, съобщава Daily Mail.
"Хората имат напълно нереалистични надежди за това какво може да постигне подобен процес", казва Зора Хаузер, експерт по "Ндрангета". "Процесът даде отлични резултати срещу конкретни семейства, но действията срещу няколко клана в една провинция на Калабрия са капка в морето, когато организацията присъства в повече от 40 държави", допълва тя.
"Арестите и съдебните процеси са чудесни. Но организацията просто се реформира. Докато икономическата структура на калабрийското общество не бъде реформирана, с авторитетни институции и ефективно гражданско правосъдие, нищо няма да се промени", казва Федерико Варезе.
Ndrangheta: Calabrian Mafia, Italy's biggest gangster trial in 30 years - widow fed to pigs
— Codey369 (@Codeym369) November 29, 2023
https://t.co/SfRhuhuMHd
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!