К огато майката на Джим Стауфър, Дорис починала на 74-годишна възраст, той решил да дари мозъка ѝ на науката. Дорис страдала от деменция и синът искал да помогне за намирането на лечение за коварното заболяване, съобщава „Сайънс Алърт” (Science Alert).
Центърът за биологични ресурси в Аризона изглеждал като правилната опция. Десет дни след като дарил тялото на майка си за медицински изследвания, той получил нейните кремирани останки.
Години по-късно с Джим се свързал журналист от „Ройтерс”, който го информирал, за какво всъщност са използвали тялото на майка му. Това не било изследване на мозъка. Мъртвото тяло било продадено на американската армия за тестове на експлозиви. И то въпреки че синът изрично забранил такива опити в бланката за съгласие, която подписал.
В САЩ, ако сте се регистрирали да бъдете донор на органи след смъртта си, всъщност не е същото като даряването на цялото ви тяло за наука и медицина.
В зависимост от институцията, която получава дареното тяло - независимо дали е медицинско училище или изследователски център - останките могат да бъдат използвани за множество научни и образователни цели. Всъщност такива дарения са абсолютно жизненоважни за студентите по медицина, които учат анатомия и практикуват хирургични техники.
В други случаи съществува и надеждата или изричното разбиране, че тъканта от дареното тяло ще бъде използвана за медицински изследвания в търсене на лечение за различни заболявания.
Но в САЩ има и огромен търговски сектор, който печели добре и се отнася към дарените тела с твърде малко уважение.
Продължително разследване на „Ройтерс” за първи път хвърли светлина върху „малко познатата и практически нерегулирана индустрия” на търговията с мъртви тела.
„Тези предприятия, които наричат себе си банки за трансплантация на тъкани, са известни и като брокери на органи”, се посочва в разследването. „Операциите могат да приличат на такива в месопреработвателни предприятия. И да се купува и продава всичко, от органи до глави и нокти”.
За разлика от индустрията за трансплантация на органи и тъкани, която е силно регулирана, за тези дружества няма почти никакви правила. Поради липсата на федерален закон, в момента е на практика законно в повечето американски щати да се продават дарени човешки тела.
Доста често споразуменията за дарение са написани на сложен технически език, което ги прави неразбираеми за донорите.
В момента 33 души, включително Стауфър, съдят Центъра за биологични ресурси в Аризона за използване на останките на техните близки без зачитане на достойнството и уважение.
Случаят от Аризона далеч не е единствен. В Портланд, друг брокер на тела, продава или дава под наем хиляди човешки органи и тъкани годишно, като дори изнася извън САЩ около 20% от тях.
Скандалът в Аризона обаче има последствия. Щатските власти решиха да затегнат правилата и да задължат търговците на органи да бъдат лицензирани и редовно инспектирани от квалифицирани лекари. Тези регулации обаче ще влязат в действие едва следващата година. А на федерално ниво търговията с човешки тела остава нерегулирана.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!