У жасяващ брой журналисти – над 100, основно палестински – са били убити от началото на войната между Израел и „Хамас“ в Газа, което превръща този конфликт в един от най-смъртоносните за пресата, предаде Франс прес.
Международен консорциум от медии – 50 журналисти от 13 медийни организации – проведе разследване под егидата на международната мрежа „Забранени истории“, специализирана в подобни разследвания, в продължение на четири месеца. Разследването им беше публикувано днес от редица медии, сред които „Монд“, „Шпигел“, „Гардиън“, Цет Де Еф, АРИДЖ и др. По време на разследването участниците в него са проучвали случаи на убити или ранени журналисти, докато са отразявали конфликта в Газа или са се опитвали да разкажат какво е ежедневието на жителите на анклава сега. Те са установили, че убитите журналисти са над 100, което е главозамайващо, отбелязва Франс прес.
"Това е една от най-крещящите атаки срещу свободата на медиите, за които съм чувал“, заяви Карлос Мартинес де ла Серна, директор на Комитета за защита на журналистите.
Израелската армия отхвърля като неверни обвиненията, според които тя е взимала под прицел журналисти. „Армията не ранява нарочно журналисти, които може да са били засегнати по време на въздушни удари или на операции, насочени срещу военни цели“, каза израелската армия в изявление до разследващия консорциум.
Според нея повечето от случаите на убити журналисти, упоменати от консорциума, са били на убити бойци на групировки по време на военни дейности, но те са били отчетени като убити журналисти.
A collaborative investigation by international media outlets has shed light on the circumstances behind more than 100 Palestinian journalists and media workers being killed in the #Gaza war, some while wearing a press vest.https://t.co/WNpboPJHxP
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) June 25, 2024
Консорциумът е анализирал хиляди часове кадри и звук от ивицата Газа, разследвал е десетки случаи, в които журналисти са били убити или ранени.
Според данни на АРИДЖ (медийна група, базирана в Йордания) най-малко 40 журналисти или медийни работници са били убити, докато са били в дома си. 14 са били убити или ранени или взети под прицел, докато са носели жилетка, на която пишело, че са от пресата, в Газа, на Западния бряг или в Южен Ливан. 18 са били убити или ранени при удари с дрон в Газа. 4 са били убити или ранени при удари с дронове, докато са носели прес жилетките си. Най-малко 40 журналисти, работещи за медии, свързани с „Хамас“ са били също убити, показва проучването.
Според Лоран Ришар, координатор на проекта „Забранени истории“, журналистите в Газа знаят от дълго време, че жилетките с надпис "преса" не ги предпазват, а което е по-лошо те ги излагат на още повече рискове
За Фил Четуинд, директор по информацията в АФП, най-обезпокояващото е, че толкова жертви журналисти във войната между Израел и „Хамас“ не поражда скандал.
Според синдиката на палестинските журналисти близо 70 медийни инфраструктури са били частично или напълно разрушение от началото на конфликта. „Ако имаше 100 или 140 убити израелски или украински журналисти, не мисля, че реакцията на света щеше да бъде същата“, казва Шурук Асад, говорител на асоциацията на палестинските журналисти и допълва, че не би искал нито един журналист да умира, независимо дали е израелец, украинец или палестинец. „Журналистите трябва да бъдат защитавани независимо от страната, в която се намират“, допълва той.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: ВОЙНАТА В ИЗРАЕЛ: Хиляди бягат от Газа в очакване на израелско настъпление
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!