В понеделник руски дрон за наблюдение прелита над базата на украинските военновъздушни сили край Миргород, на около 160 км от северната граница на Украйна с Русия, съобщава „Форбс”.
(Видеото е архивно - Русия атакува енергийната система на Украйна, Киев отвърна с дронове)
Екипът на дрона идентифицира най-малко шест украински свръхзвукови изтребителя Су-27, приземени на открито в базата посред бял ден.
Веднага е наредено изстрелването ракета „Искандер”, която унищожава два от ценните „Сухой“ и поврежда останалите четири.
Това вероятно е един от най-тежките дни за украинските военновъздушни сили от началото на войната в Украйна.
Русия: Унищожихме пет украински самолета СУ-27
„Има загуби”, призна бившият говорител на украинските ВВС полковник Юрий Игнат.
Украински блогъри побързаха да обвинят офицерите от военновъздушните сили за това, че са оставили самолетите на открито в база, опасно близо до фронтовата линия.
През последните месеци руски дронове „Ланцет” удариха най-малко четири украински самолета във военновъздушната база „Долгинцево” близо до Кривой Рог, на по-малко от 80 км. от фронтовата линия в Южна Украйна.
Първите два удара миналата есен изненадаха украинските военновъздушни сили, като унищожиха два изтребителя МиГ-29.
Третият удар през ноември изглежда порази приземен щурмови самолет Су-25.
После четвърти руски дрон удари украински Су-25 във въздуха.
Двата Су-27, унищожени край Миргород, увеличават поне до пет украинските бойни самолети, които руснаците са взривили на земята през последните девет месеца.
Русия: Свалихме четири въздушни цели в Крим
Това са загуби, които украинците не могат да си позволят.
Украинските ВВС влязоха във война през февруари 2022 г. с около 125 Су-27, Су-25, МиГ-29 и други самолети. За 28 месеца битки те са загубили най-малко 90 самолета, което е потвърдено от „Орикс”.
За да компенсират загубите, украинците получиха от своите съюзници и възстановиха от дългосрочно съхранение десетки резервни МиГ-ове и Су-та.
Тези самолети поддържат военновъздушните сили в действие, докато Украйна чаза доставките от Запада на 85 F-16, произведени в САЩ и може би дузина френски „Мираж” 2000.
Проблемът е, че приземени те ще бъдат също толкова уязвими, колкото сегашните украински изтребители, посочва „Форбс”.
Украинските военновъздушни сили имат достъп до около 20 големи и десетки по-малки летища и дори писти на магистрали, разпръснати из цялата страна.
Няма причина Су-27 с обхват от над 1100 км да стои на летище на 160 км от фронтовата линия.
Но преместването на бойните самолети по-далеч от фронта вероятно не е достатъчно - не и докато руснаците притежават балистични и крилати ракети, които могат да ударят цяла Украйна. Самолетите трябва да са постоянно в движение, което обаче струва пари и засилва амортизацията им.
Украинските бойни екипажи обикновено наблягат на непредсказуемостта. Техните пилоти „почти никога не кацат на летището, от което са излетели”, посочва генерал Джеймс Хекър, командващ ВВС на САЩ в Европа и Африка.
Увеличаването на руските удари по приземени самолети трябва да принуди украинците да бъдат още по-непредсказуеми. В същото време те биха могли да изградят подсилени убежища, за да предпазят самолетите на земята, а също и да разположат повече примамки.
„Военновъздушните сили правят всичко възможно, за да противодействат на врага, да го подведат, включително чрез макети и други средства”, пояснява Игнат.
Каквото и да решат да направят украинците, за да защитят самолетите, те трябва да действат бързо, посочва „Форбс”.
Това, което е особено неприятно за Украйна, е, че руските самолети са също толкова уязвими в собствените си бази, но политиката на САЩ в много случаи забранява на украинците да нанасят удари в Русия с американски ракети, допълва „Форбс”.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!