В телата на бебетата има 15 пъти повече микропластмаси, отколко при възрастните, този тревожен факт установи ново изследване, съобщава БГНЕС.
Германия забранява пластмасовите изделия за еднократна употреба
Микропластмасите са малки парчета пластмаса с размер под 5 мм. Микропластмасите се използват в различни индустрии като козметика, биотехнологии, продукти за измиване и капсули с лекарства. Но те могат да бъдат създадени и при разграждане на пластмасови материи, например при нещо толкова просто като пране на синтетични дрехи. Друг начин за създаване на микропластмаса от самите бебета е чрез дъвчене на пластмасови играчки или биберони.
Изследователите смятат, че начинът, по който бебетата натрупват толкова високи нива на микропластмаси е именно последният.
Сателит следи пластмасовите отпадъци в океаните
Екипът е изследвал за два често срещани вида пластмаси - полиетилен терефталат (PET) и поликарбонат (PC). Във всички проби открили поне един вид микропластмаса.
За съжаление, все още не се знае какво точно е въздействието на микропластмасата върху човешкото здраве. Но има нарастваща загриженост, че тя може да бъде много вредна. Най-малките парчета могат да преминат през клетъчните мембрани и да влязат в кръвообращението като миниатюрни тромби.
Четири стъпки за бъдеще с по-малко пластмаса
Изследвания с лабораторни животни са показали, че микропластмасите причиняват клетъчна смърт, възпаления и метаболитни нарушения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!