Д жо Байдън вече не е държавен глава на САЩ. Той се присъедини към групата на онези американски президенти, управлявали страната само за един мандат, сред които са Джералд Форд, Джими Картър и Джордж Буш-старши. С какво ще бъде запомнен престоят на Байдън в Белия дом? Социолозите отбелязват, че неговият рейтинг в последния месец от управлението му е 39% – същият като този на предшественика му Доналд Тръмп в края на неговия първи мандат. Експертите на свой ред коментират, че е трудно да се каже дали това сравнително ниско одобрение е обективна оценка на решенията, взети от администрацията на Байдън или по-скоро отразява дълбокото политическо разделение в американското общество. Несъмнено, държавният глава постигна някои успехи, но и допусна известни грешки. Каква оценка може да бъде поставена на управлението му?
From @WSJopinion: Biden’s legacy will be that he was a one-term President in between two Trump terms. Had he governed as the moderate uniter he campaigned as in 2020, it might have been different. https://t.co/GFTBX0Bcg4
— The Wall Street Journal (@WSJ) January 19, 2025
- Пандемията от COVID-19
В началото на мандата на Байдън, светът все още беше в плен на пандемията от COVID-19. Действията на неговата администрация, както и съветите, които експертите даваха на американците, бяха в рязък контраст с хаоса по време на управлението на Тръмп. Байдън успя да създаде и приложи ясен и ефективен план за справяне със смъртоносната болест, като освен това улесни разпространяването на животоспасяващи ваксини. Въпреки това, той така и не успя да възстанови доверието между Белия дом и американската общественост по редица въпроси, свързани с COVID-19, което на свой ред допринесе за популяризирането на редица конспиративни теории. Резултатите от социологическите проучвания са показателни – близо половината американци (47,8%) одобряват действията на Байдън и неговата администрация. Тук, обаче, трябва да се отбележи нещо важно – сред поддръжниците на демократите, този показател е 80,9%, докато едва 18,6% от симпатизантите на републиканците споделят това мнение.
Why Biden’s Ukraine win was Zelensky’s losshttps://t.co/Xe38IkkGVn
— TIME (@TIME) January 19, 2025
- Войната в Украйна
Нахлуването на Русия в Украйна, започнало през 2022 г., се превърна в едно от събитията, оказали най-голямо влияние върху външната политика на САЩ по време на управлението на Байдън. Помощта, която Вашингтон оказва на Киев, продължава да бъде обект на ожесточени спорове. Много републиканци критикуват действията на администрацията, като самият Тръмп нееднократно отбеляза, че мир трябва да бъде постигнат по пътя на дипломацията, а не чрез непрекъснатото изпращане на оръжия и боеприпаси на Украйна. Все още е рано да се каже дали новият президент ще успее да изпълни едно от основните си предизборни обещания – да сложи край на конфликта, като в един момент той дори се ангажира да го направи в рамките на „24 часа“. Проучване на общественото мнение, проведено през август миналата година, показа, че по-голямата част от американците симпатизират на Украйна и искат САЩ да продължат да ѝ оказват помощ. Що се отнася до Байдън, повечето анализатори са на мнение, че въпреки санкциите, наложени на Москва и подкрепата за Киев, той не е направил достатъчно, за да даде твърд отговор на руската инвазия.
US Republicans blame Biden in Afghanistan withdrawal report https://t.co/URfnoNqryV
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 9, 2024
- Изтеглянето от Афганистан
Решението за изтеглянето на американските военни от Афганистан беше взето по време на първия мандат на Тръмп, но осъществяването му се превърна в един от най-големите провали на администрацията на Байдън. Две седмици преди изтичането на поставения краен срок – 31 август 2021 г., афганистанският президент Ашраф Гани избяга от страната, а талибаните изненадващо си върнаха контрола над нея, като столицата Кабул капитулира без бой. Това доведе до хаотична евакуация. Кадрите на драматичното и скоростно изтегляне на САЩ и съюзниците им от Афганистан обиколиха целия свят и предизвикаха вълна от възмущение. На тях се виждаше как жители на страната подават децата си на американски войници, молейки ги да ги вземат със себе си. Отчаянието на афганистанците беше огромно, като някои дори загинаха, опитвайки се да напуснат своята родина. Въпреки че 54% от американците одобряват изтеглянето от Афганистан, 69% от тях са на мнение, че администрацията на Байдън не се е справила с тази задача и е допуснала сериозни грешки.
How will President Biden be remembered for his handling of the U.S. economy? It depends on where you look. https://t.co/7LdJ9YGfkm
— CBS News (@CBSNews) January 18, 2025
- Разклатена икономика
Темата за състоянието на американската икономика е друга тема, предизвикваща разнородни коментари. В някои отношения, резултатите, постигнати от Байдън, надминаха очакванията дори и на най-оптимистично настроените анализатори. Пример за това е фактът, че Байдън се превърна в първия президент на САЩ, при чието управление броят на работните места е нараствал всеки месец. Статистиката сочи, че само през последната година от мандата му са били създадени цели 2,23 млн. нови позиции. Сред причините за това са някои важни решения, като двупартийната сделка, сключена през 2021 г., благодарение на която бяха отпуснати значителни средства за реализирането на голям брой инфраструктурни проекти, както и т. нар. Закон за чипoвете и науката, който пък допринесе за инвестирането на внушителни суми в изграждането на заводи за микропроцесори. Това кара редица експерти да си зададат въпроса защо Байдън не беше преизбран, при положение, че е постигнал подобен успех? От една страна, демократите често бяха критикувани, че не правят достатъчно, за да информират обществото за въпросните резултати. Освен това, Байдън не успя да се справи с други икономически предизвикателства – като инфлационната криза. По време на престоя му в Белия дом, тя поддържаше средно ниво от 5,4% – факт, който се превърна в обект на яростни нападки от страна на Тръмп. Според проучване, проведено през май 2024 г., близо 41% от американците сочат именно инфлацията като темата, която ги притеснява най-много.
Biden's halting performance at the June 27 presidential debate against Republican candidate Donald Trump added gasoline to a smoldering Democratic party movement questioning the wisdom of his second term https://t.co/mr8ams2GUH pic.twitter.com/JFwtufxGBl
— Reuters (@Reuters) July 21, 2024
- Кошмарна предизборна кампания
Един от най-противоречивите моменти от мандата на Байдън се случи няколко месеца преди президентските избори през ноември миналата година. Неговото решение да се оттегли от надпреварата за Белия дом и да отстъпи мястото си на Камала Харис беше както очаквано, така и закъсняло, единодушни се експертите. Много от тях се питат какво щеше да се случи, ако той беше направил този ход по-рано, предоставяйки възможност на Харис да проведе пълноценна кампания. Щеше ли тя да победи Тръмп? Никога няма да научим отговора на този въпрос. Така или иначе, голям брой демократи считат нежеланието на Байдън да се оттегли, както и катастрофалното му представяне в дебата срещу републиканеца, състоял се в края на юни, като едни от основните причини за победата на Тръмп. Лапсусите, които президентът правеше, както и опасенията, че страда от тежки здравословни проблеми, станаха повод за ожесточени атаки от страна на опонентите му, според които той е неспособен да управлява САЩ още четири години. Въпреки опитите на Байдън да обори тези твърдения, повечето американци смятат, че той изобщо не е трябвало да се кандидатира за втори мандат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
„Последният диктатор в Европа“ отива на избори
Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия
Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС
Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба
Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи
Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни
Сирия без Асад – какъв ще бъде следващият ход на Русия
Прословутите събития, които никога не са се случвали
Политически сътресения – прави ли Румъния опасен завой надясно
Мирът като непостижима цел – има ли изход от кризата в Близкия изток
Готов ли е светът за завръщането на Тръмп
Изборите в САЩ и ефектът им върху войната в Украйна
Дебатът, който не се състоя – защо Тръмп отказва да се изправи срещу Харис
Скандалните тайни на технологичните гиганти, които възмутиха света
Една година по-късно – задълбочаващата се криза в Близкия изток
Сблъсъкът на вицепрезидентите – Джей Ди Ванс срещу Тим Уолц
Екстремното време, което заплашва Европа
Най-абсурдното състезание в историята на Олимпийските игри
Тръмп или Харис – за кого ще гласуват младите американци
Подкрепят ли САЩ създаването на палестинска държава?
„Враждебен сексизъм“: Готови ли са САЩ да изберат жена за президент
Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка
Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували
Непознатата история на Статуята на свободата
Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна
Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп
Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!