К ато втора дама на САЩ, Уша Ванс заема позиция, която традиционно е изместена в кулоарите на живота в Белия дом, което може да подхожда на политическа съпруга, която никога не е търсила светлината на прожекторите, пише ВВС.
Въпреки това, според приятелите ѝ, 39-годишната жена е изиграла всичко друго, но не и второстепенна роля в бързото издигане на съпруга си, новоизбрания вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс.
Като трудолюбиво дете на имигранти, което се е движило между оскъдните обители на Кеймбридж, Йейл и Върховния съд, за да достигне върха на обществения живот, за много хора тя е живо въплъщение на американската мечта.
Second Lady of the United States Official portrait.
— Usha Vance News (@UshaVanceNews) January 22, 2025
Usha Vance. pic.twitter.com/9knYS6Txr5
Дори Джей Ди Ванс изглежда поразен от елитните качества на съпругата си. Бившият сенатор от Охайо каза, че нейните постижения го карат да се чувства „смирен“.
Уша Ванс (по баща Чилукури) е родена и израснала в работническото предградие на Сан Диего, Калифорния, от баща машинен инженер и майка молекулярна биолог, която се е преместила в САЩ от Андхра Прадеш, Индия.
Завършила е бакалавърска степен по история в университета "Йейл" и също така е била стипендиант на Гейтс в университета Кеймбридж, откъдето е получила магистърска степен по ранна модерна история.
Като студентка в Юридическия факултет на "Йейл" през 2010 г. тя се запознава с Ванс, когато се присъединяват към дискусионна група на тема „Социален упадък в бяла Америка“.
По-късно в мемоарите си Ванс пише как е „хлътнал силно“ по Уша, описвайки я като „генетична аномалия“, защото тя притежава толкова много идеални качества.
Ванс си спомня как той нарушил всяко правило на съвременните срещи, като ѝ казал, че е влюбен в нея след първата среща.
Съучениците ѝ я помнят като човек, който се откроявал в свръхконкурентния свят с готовността си да протегне ръка за помощ на всеки.
Собствените политически възгледи на Уша Ванс са били обект на много предположения.
Between Melania Trump and Usha Vance, we now have the most beautiful First and Second Ladies in history. pic.twitter.com/de7fcWYVwd
— 🇺🇸 Pismo 🇺🇸 (@Pismo_B) January 22, 2025
Въпреки че съпругът ѝ често се оплаквал от "събудени" идеи, които според него се прокарват от демократите, тя беше регистриран демократ още преди десетилетие. До миналото лято тя беше съдебен адвокат в адвокатската кантора Munger Tolles & Olson в Сан Франциско, която се хвали с репутацията си на "радикално прогресивна".
И все пак тя някога е била секретар на Брет Кавано, сега съдия във Върховния съд, в апелативния съд на окръг Колумбия, след това е била секретар на главния съдия на Върховния съд Джон Робъртс – и двамата мъже са стълбове на консервативното мнозинство във върховния съд.
Едно нещо, за което силната двойка изглежда е много съгласна, е важността на семейството.
Семейство Ванс се женят в Кентъки през 2014 г. и имат три деца: двама сина, Юън и Вивек, и дъщеря, Мирабел.
Уша Ванс каза пред Fox News миналия август, че акцентът на нейния съпруг върху културното значение на любящия дом произтича отчасти от собственото му възпитание, но също и от „знанието, че стабилността и спокойствието, които осигурявам в семейния ни живот, идват от цялата подкрепа която имах, вярата, че нещата ще бъдат наред, защото имах хора зад себе си”.
В Индия има огромна гордост от живота на Уша Ванс. Нейната пра-леля от Андхра Прадеш каза пред BBC, че не е изненадана от успеха на втората дама на САЩ, като се има предвид, че тя произхожда от дълга линия индуски учени.
Чилукури Сантама, професор по физика от Андхра Прадеш, каза: „Не всеки може да се изкачи до върха в чужда страна и да постигне признания и е щастие, че Уша достигна до позицията, която се случва за един на милионен.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!