К акто трябва да благодарим на Владимир Путин, че вдъхна живот на НАТО, така трябва да кажем браво и на Сергей Лавров, че даде целувката на смъртта на инициативата Отворени Балкани, заяви американският дипломат Едуард Джоузеф, специалист по въпросите на Балканите и професор в университета "Джонс Хопкинс" във Вашингтон, съобщава сръбският вестник "Данас".
Така проф. Джоузеф коментира в Twitter вчерашното послание на руския външен министър Сергей Лавров, че Русия подкрепя Отворени Балкани и че съжалява, че няма да има възможност да изрази лично подкрепата си на Белград.
Лавров каза, че "очевидно ръководителите в Брюксел не са поискали да потвърдим руската позиция и по въпросите за Косово, Босна и Херцеговина, да изразим подкрепа за инициативата на Белград Отворени Балкани и да разговаряме за интересите за оздравяване на отношенията между страните в региона".
1/ Just as thanks go to #Putin for injecting life into @NATO, kudos to #SergeyLavrov for giving the kiss of death today to #OpenBalkan. This #Trump Administration brainchild advances the agenda of #Russia’s strategic partner in the region, #Serbia, under @avucic. 🧵
— Edward P. Joseph (@edwardpjoseph) June 7, 2022
Основната медия на Русия в Сърбия, Спутник Сърбия, последователно подкрепя Отворени Балкани, отбелязва професорът.
"И защо не? Отворени Балкани е отворена покана за президента на Сърбия Александър Вучич да използва икономическата величина на Сърбия за политическо предимство - без политически ограничения или ценностите на ЕС". Отворени Балкани е "Сръбски свят" на пазара за по-малките съседи на Сърбия, обяснява той.
Вярвайки, че Вучич иска неговата държава да се присъедини към ЕС, американски официални представители възприеха идеята, че "търговията е равна на доверие", казва Джоузеф и добавя, че трябва да се държи сметка за характера на режима, с който търгувате.
Отмениха посещението Лавров в Сърбия
"Питайте Украйна - до 24 февруари Русия беше главният търговски партньор на Киев, за износ и внос. Питайте Япония, Южна Корея или Тайван изградила ли е търговията доверие към Китай. Същата история на Балканите. Сърбия е първи търговски партньор в износа и вноса на Черна гора, а Белград е на последно място по доверие. Неотдавнашното одобрение от премиера Дритан Абазович за Отворени Балкани задълбочи разделението в страната", изтъкна проф. Джоузеф.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!