Евродепутат от Нидерландия: Урсула фон дер Лайен "ненавижда Европейския парламент"
Източник: БГНЕС

С офи инт Велд, евродепутат от Нидерландия, остана вярна на репутацията си за директност и острота към колегите си и не губи време, за да критикува Урсула фон дер Лайен, пише Politico. 

Инт Велд твърди, че членовете на ЕП трябва да използват властта и влиянието, което имат върху бъдещето на фон дер Лайен, която се стреми да бъде преизбрана за председател на Европейската комисия, за да променят радикално баланса на силите между двете институции на ЕС в полза на Парламента, пише Politico.

"Тя изобщо не е голям почитател на контрола и отчетността", категорична е инт Велд.

"Можете да видите как за нея е много важно да бъде член на Европейския съвет и да бъде близо до правителствените ръководители. Тя ненавижда Европейския парламент. Тя няма да прекара там и минута повече, отколкото е строго необходимо", каза тя.

За кратък период от време Парламентът - който обикновено се смята за най-слабата от основните институции на ЕС - е жизненоважен за фон дер Лайен, най-могъщия ръководител на институция на ЕС: Тя трябва да убеди поне 361 евродепутати да гласуват за нея, за да получи втори петгодишен мандат начело на Европейската комисия, при гласуване, насрочено за 13:00 ч. днес в базата на Парламента в Страсбург.

В преговорите, които фон дер Лайен води с евродепутатите, включително и с либералната група на инт Велд "Обнови Европа", евродепутатите не трябва да се фокусират толкова върху законодателството, а върху налагането на "списък с мерки" на фон дер Лайен, който да утвърди ролята на Парламента като острозъб надзирател на изпълнителната власт, каза инт Велд пред Politico, по време на обяд в ресторант срещу парламента в Брюксел. 

Като предварително условие за провеждане на гласуването Парламентът трябва да накара фон дер Лайен да направи достъпни прословутите си текстови съобщения с главния изпълнителен директор на производителя на ваксината "Ковида" - "Пфайзер", да се справи с правните нарушения от страна на правителствата на Унгария, Словакия и Гърция, да се ангажира с ежемесечни неписани сесии с въпроси и отговори с членовете на ЕП и да проведе вот на доверие в средата на мандата си през 2027 г.

Когато депутатите гласуват тази седмица, инт Велд няма да бъде сред тях. След 20 години работа като депутат, предимно от либералната прогресивна нидерландска партия D66, тя не беше преизбрана на вота през юни, след като не успя да спечели място с паневропейсата партия Волт, но не сподели информация относно следващите си стъпки, предаде POLITICO.

Инт Велд похвали "устрема" и лидерството на фон дер Лайен по отношение на Украйна и пандемията.

Но тя каза: "Честно казано, не мисля, че с нейните постижения по отношение на прозрачността тя трябва да получи втори мандат. В същото време проблемът е, знаете ли, кой друг? Но тогава Парламентът трябва да осигури възстановяване на баланса в отношенията между институциите", каза тя.

 "Европейският парламент трябва да използва политическите си правомощия, което той не е направил, нито веднъж през последните пет години."

Членовете на ЕП "нямат достатъчно разбиране ... за това каква трябва да бъде ролята на Парламента като демократичен надзорник", каза тя.

Тя даде примери: Парламентът капитулира по отношение на собствената си система Spitzenkandidat , когато гласува за фон дер Лайен през 2019 г., без тя да е водила кампания; той "не направи нищо " по отношение на скандала с "Пфайзер" на фон дер Лайен; и показа, че е "твърде страхлив", за да потърси публично отговорност от фон дер Лайен за решението й да отпусне 10 млрд. евро за правителството на Виктор Орбан, като вместо това "се измъква", като сезира Комисията.

"Навсякъде виждаме, че парламентарната демокрация е в отстъпление", каза инт Велд и добави, че сред избирателите изглежда има тенденция да предпочитат "авторитарни" лидери.

"От друга страна, те са много разстроени, когато има скандал. Изглежда не виждат, че има връзка между авторитаризма и отслабването на обществения контрол", каза тя.

"Няма смисъл да хленчим за възхода на крайната десница, ако в същото време отслабваме институциите, в които те навлизат."

Една от институциите на ЕС, която през последните години стана много по-мощна - с ограничен съпътстващ контрол - е Европейският съвет, където 27-те национални лидери се срещат при закрити врата с фон дер Лайен, пише POLITICO.

Според инт Велд Комисията редовно търси одобрението на националните правителства, преди да предложи нови закони, и нейното подчинение на националните столици, което е основен акцент в двете последни книги на инт Велд, само се е "засилило" при фон дер Лайен.

Дали фон дер Лайен не е достатъчно силна, за да се противопостави на националните лидери? "Тя не иска да го направи."

"Тя не прави абсолютно нищо в Гърция, която наистина бързо се превръща в мафиотска държава", казва интВелд, която е изготвила доклад за гръцкия скандал с шпионския софтуер. Тя се позова и на репортажа на POLITICO за загърбването на доклада на фон дер Лайен за върховенството на закона при италианския министър-председател Джорджия Мелони.

"Тя политизира върховенството на закона, превръща го в нещо, което може да се използва в преговорите. Това е като най-големия грях. И това е нещо, с което този Парламент ще трябва да се заеме, преди да гласува за нея", каза инт Велд.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Демонстрации за и против Вучич в Сърбия днес

Демонстрации за и против Вучич в Сърбия днес

Свят Преди 42 минути

Полиция разпръсна протест в сръбския град Нови Пазар

Тежка катастрофа в София, почина човек

Тежка катастрофа в София, почина човек

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал около 15:00 часа на ул. „Мими Балканска“

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

България Преди 3 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Земетресение недалеч от София

Земетресение недалеч от София

България Преди 4 часа

Земетресението е станало днес в 15:34 часа

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

България Преди 4 часа

Николай Попов: Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 5 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 5 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 6 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 7 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 8 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 8 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 9 часа

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

Протестът в Телиш

Бащата на Сияна: Един знак можеше да я спаси

България Преди 10 часа

В Телиш се стичат хора за протест под мотото „България няма деца за убиване!“

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Свят Преди 10 часа

В средата на март Хърватия, Албания и Косово сключиха военен съюз

<p>Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС</p>

Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС

България Преди 10 часа

Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г