П рез последните дни над района на Хюстън в Тексас, четвъртия по големина град в САЩ, са се излели близо 4 трилиона литра дъжд или количеството вода, което преминава през Ниагарския водопад за две седмици. Това е истина, макар да звучи апокалиптично.
ВИЖТЕ ИСТИНСКИ СНИМКИ ОТ БЕДСТВИЕТО В ГАЛЕРИЯТА
На този фон почти всичко написано за бедствието изглежда вярно, колко и да е абсурдно, особено ако е подкрепено със снимки.
Тексас под вода, Хюстън се превърна в езеро, над 2000 спасени
Ураганът „Харви“ връхлетя Тексас с ветрове от 215 км/ч
САЩ се готвят за най-мощния ураган от 12 години насам
Така социалните мрежи се напълниха с фалшиви новини за наводнението, включващи инвазия на акули по залетите улици, алигатори по пътищата и дори потопени самолети, съобщава „Уошингтън Поуст” (The Washington Post).
Someone in Texas saw a shark swimming on the freeway yall what pic.twitter.com/ZmtmhKZPnW
— dumbass sadia (@GuacHampton) August 29, 2017
Наложи се дори Джеси Уотърс, водещ в телевизионния канал Fox News да се извини в ефир заради коментар за снимка с акули, която всъщност е не особено добър монтаж на „Фотошоп”.
Watters: I saw a shark on a highway, swimming in the water
— Brendan Karet 🚮 (@bad_takes) August 29, 2017
Guilfoyle: like Sharknado
Watters: like Sharknado pic.twitter.com/ycsRqV36F6
Не е вярно и, че едно от летищата в Хюстън е „заприличало на пристанище”. Заради проливните дъждове двете международни летища в града бяха затворени. Това обаче е колаж на летище „Лагуардия” в Ню Йорк, направен, за да покаже какъв би могъл да е ефектът от глобалното затопляне, ако полярните шапки се разтопят.
.@caseycorliss @ZoePEI #fakenews https://t.co/9u00xFnfd7
— Frances Gertsch (@fgertschtravel) August 28, 2017
Бившият президент на САЩ Барак Обама не е сервирал храна на хора, които са евакуирани заради бедствието. Тези снимки са истински, но са направени през 2015 г. в приют за бездомни на Деня на благодарността.
Look how desperate @feisal_hagi is attaching hashtags to his same fake news tweet and RTing himself, pinning fake tweet. It's gross. pic.twitter.com/pW5YB4xtfE
— Gene Park (@GenePark) August 27, 2017
Алигаторът на пътя също е истински. При това е от Хюстън. Снимката обаче е направена през април от заместник-шериф в окръг Форт Бенд.
Look who wandered into my friend's Houston 'hood Thinking about everyone affected by Harvey and 🙏🏻 they r safe pic.twitter.com/BTuGLACiqg
— Katie Couric (@katiecouric) August 27, 2017
Огромен брой съобщения за обири и насилие в региона също са фалшиви. Като това, което използва снимка от супермаркет в Мексико, направена през 2014 г.
Pic from earlier today when the rain let up, let's git it #houston #harvey #harveylootcrew pic.twitter.com/7lrnFu92Sm
— 🕵Max Headroom🕵️♂️ (@gassinkikes) August 27, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!