Н а 30 юни 1908 г. огромна експлозия разтърсва Сибир, епицентърът е близо до река Подкаменная тунгуска.
Предполага се, че взривът е станал на височина 50-100 метра. Около 2000 кв. км. от тайгата са изравнени със земята. Унищожени са 80 милиона дървета.
Метеорит падна до Челябинск в Русия, около 1000 души са ранени
НАСА: Мощността на взрива на Челябинския метеорит е била над 300 килотона
В най-близкия град, на повече от 60 км от там, всички прозорци се чупят от ударната вълна. Местните хора разказват, че са усетили и горещината от експлозията. Последвал оглушителен шум като от камъни, валящи от небето.
Районът, в който станал взривът, бил необитаем. Няма официални данни за човешки жертви, но стадо елени и собственикът им се водят безследно изчезнали. Овъглените трупове на хиляди диви животни били открити в района.
Очевидец от близкия град разказва, че „небето се разделило на две, високо над гората, цялата северна част на небосклона била покрита с огън“.
Това събитие остава най-мощната експлозия в атмосферата на космическо тяло, позната в човешката история. Взривът бил поне 185 пъти по-силен от този на атомната бомба, пусната от САЩ над Хирошима в края на Втората световна война. Трусът от ударната вълна над Подкаменная тунгуска бил усетен чак във Великобритания.
И все пак, повече от век по-късно, учените все още се питат какво точно е станало над тайгата през 1908 г. На теория експлозията би трябвало да се дължи на астероид или комета, но следите от този огромен извънземен обект са много малко и необичайни.
Регионът на Тунгуска в Сибир е отдалечено място с драматичен климат. Зимата е дълга и враждебна, лятото – много кратко и още по-сурово, тъй като превръща по-голямата част от повърхността на земята в непроходими блата.
След експлозията хората били толкова уплашени, че никой не отишъл да проучи какво е станало. Едва през 1927 г., екип, воден от Леонид Кулик, прави пътуване до района. Когато стига до там, той вижда почти същата картина, както непосредствено след експлозията, станала почти 20 години преди това – огромно пространство във формата на пеперуда с полегнали и овъглени стволове на дървета. Озадачаващо било, че нямало кратер и каквито и да е метеоритни отломки. Кулик предположил, че блатистата почва е погълнала следите от взрива.
Някои предполагат, че събитието над Тунгуска може да е било резултат от сблъсък между вещество и антиматерия. Други посочват, че космическото тяло, навлязло в атмосферата е било комета, чието ледено ядро се е изпарило при експлозията. А тези с най-силно въображение смятат, че там се е разбил извънземен кораб.
Всъщност за нито една от тези теории не са намерени доказателства. При експедиция през 1958 г. учените открили в почвата малки остатъци от силикат и намагнетизиран метал с високо съдържание на никел. Последното е характерно за метеоритните скали.
Въпреки това спекулациите не спирали. През 1973 г. реномираното списание „Нейчър“ публикувало материал, според който над Тунгуска паднала миниатюрна черна дупка.
Най-новите изследвания обаче разкриват мистeрията. Вероятно метеоритът се е разпаднал с взрив в атмосферата, като цялото събитие е завършило с дъжд от валящи скални отломки, каквито са намерени на мястото на инцидента.
По принцип повечето небесни тела в Слънчевата система се движат по сравнително стабилни орбити. Все пак веднъж на около век над Земята пада метеорит като този експлодирал над Челябиснка област през 2013 г. Тогава ударната вълна рани близо 1200 души в близките градове Чебаркул и Челябинск, като двама пострадаха тежко - вижте във видеото.
Събитие като взрива над Тунгуска се случва значително по-рядко. Може би веднъж на хилядолетие и тъй като по-голямата част от повърхността на Земята е покрита от океани, човечеството не разбира за повечето такива инциденти. Ако метеорит с подобни размери експлодира над населено място обаче последствията биха били опустошителни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!