Унгарският президент Пал Шмит подаде оставка.
Шмит беше замесен в скандал с плагиатство, след като беше разкрито, че е преписал голяма част от докторската си дисертация от трудове на други автори и най-вече на българския спортен специалист и дипломат Николай Георгиев.
Шмит отрече обвиненията. Неговото обяснение е, че са се познавали с Георгиев и заедно са правили много от изследванията си.
Днес пред парламента, обаче, държавният глава заяви: "съгласно конституцията на Унгария, която подписах, президентът изразява единството на нацията. Това постановление означава, че в тази ситуация, когато мой личен въпрос по-скоро разделя, отколкото обединява обичната ми страна,
мой дълг е да прекратя службата си и да се откажа от президентския си мандат".
Унгарският парламент прие оставката, съобщи АП.
Шмит, обаче, ще бъде президент още 15 дни, а след това, до избора на нов държавен глава, функциите му ще изпълнява председателят на парламента.
Кой ще заеме поста на практика ще реши партията ФИДЕС на премиера Виктор Орбан, тъй като в Унгария държавният глава се избира от парламента с мнозинство от две трети, с каквото управляващата партия разполага.
След днешното изявлението на Шмит ФИДЕС поиска прекъсване на работата на парламента, за да може партията да подготви гласуването за приемане на оставката и избирането на нов президент. Целта е това да стане възможно най-бързо.
Надявам се още днес за вземем решение за оставката на Шмит, така че страната да има нов президент възможно най-скоро, каза водачът на парламентарната група на ФИДЕС Янош Лазар.
Опозиционните партии в страната
приветстваха оставката,
съобщи АФП.
Решението на Шмит беше очаквано от дни от цялата страна, заяви председателят на Унгарската социалистическа партия Атила Мещерхази.
Мещерхази предложи на управляващата партия ФИДЕС за овакантения президентски пост бившия президент Ласло Шойом (2005-2010 г.), известен с безукорния си морал и професионализъм.
Миналата седмица докторантският съвет на университета Земелвайс отне докторското звание на Шмит.
Само два дни преди това разследваща комисия на университета сне отговорността от президента по случая, отбелязвайки, че несъществуващият вече Университет за физическо възпитание изобщо не е трябвало да приема подобна дисертация.
69-годишният Шмит е печелил два пъти златен олимпийски медал по фехтовка и е член на Международния олимпийски комитет (МОК) от 1983 г. Той е получил докторската си степен от Университета за физическо възпитание в Будапеща през 1992 г.
Благодарение на спортната дипломация Шмит се издига до зам.-председател на партията ФИДЕС, преди да бъде избран за държавен глава.
Той стана президент на страната през 2010 г.,
когато управляващата дясна партия ФИДЕС получи мнозинство и го избра за петгодишен мандат.
Президентският пост е основно с церемониални функции в Унгария, въпреки че държавният глава може да връща закони за преразглеждане в парламента или да ги изпраща във Върховния съд на страната.
Шмит последва съдбата на вече бившия президент на Германия
Кристиан Вулф. Вулф подаде оставка през февруари заради серията от скандали, в които бе замесен.
От средата на декември той бе остро критикуван от германските медии, които го обвиняваха, че е опитал да потули афера с получаването на частен кредит при много изгодни условия от съпругата на свой приятел индустриалец, докато беше премиер на Долна Саксония. Обвинен бе и в опит да окаже натиск върху главен редактор, за да скрие неудобната за него информация за заема.
Заради подобен скандал с плагиатство пък през март 2011 г. оставка подаде и министърът на отбраната на Германия Карл-Теодор цу Гутенберг. Той бе обвинен, че е копирал голяма част от докторската си дисертация, без да цитира източници.
Гутенберг ожесточено отричаше да е извършил измама, но призна, че е допуснал големи грешки при дисертацията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!