У нгария стана първата държава в Европейския съюз, която даде предварително одобрение за руската ваксина срещу ковди-19 „Спутник V”.
В четвъртък началникът на кабинета на министър-председателя Виктор Орбан потвърди, че тя, и ваксината на „Астра Зенека” са получили зелена светлина от унгарските здравни власти.
Външният министър Петер Сийярто отпътува към Москва за по-нататъшни разговори, където се очаква да обсъди сделка за доставка и дистрибуция.
Ранните резултати от опитите с ваксината „Спутник V” показаха обещаващи резултати.
„Пфайзер” обещава на ЕС да навакса с доставките на ваксини
Унгарски здравни служители също така са в Пекин за преговори с китайските власти относно одобрението и незабавното доставяне на един милион дози от ваксината на „Синофарм” срещу коронавируса. Изпитанията с нея показват 79% ефективност. Докато при „Спутник V” ефективността е 91,4%, а при вече използваните в ЕС ваксини на американските компании „Пфайзер” и „Модерна” съответно 95% и 94,1%. До този момент най-слабо ефективен е препаратът на „Астра Зенека” – едва 70,4%.
Премиерът на Унгария заяви, че единственият начин страната да задоволи търсенето за ваксинация, като се има предвид „разочароващо” бавното доставяне на ваксината на „Пфайзер” е чрез доставки от Русия и Китай.
До този момент с американският препарат са ваксинирани над 140 хил. унгарци.
Русия поиска регистрация на ваксината „Спутник” в ЕС
Усилията на правителството за популяризиране на руската и китайската ваксини обаче вече се натъкнаха на опозиция. Скептицизмът и подозрителността сред унгарците изглеждат наследени от комунистическото минало на страната от 1948 г. до 1989 г.
Решението на Орбан предизвика и критики от страна на Европейския съюз, който е предпазлив към действията на унгарския премиер, често подкопаващи устоите на ЕС.
В Сърбия доставиха милион китайски ваксини за ковид - 19
Унгарците са сред най-скептично настроените хора в Европа. Само 49 процента са готови да бъдат ваксинирани, сочи последното проучване на „Евробарометър”. Други социологически проучвания показват, че само 7% от унгарците биха приели руската и едва 1%, китайската ваксина.
Правителството обаче ожесточено отхвърля критиките.
„Нито една ваксина не може да излезе на унгарския пазар, ако не отговаря на стандартите, които биха я направили безопасна и надеждна”, заяви говорителят на кабинета Золтан Ковач. „Не търсете тук някакъв вид конспирация. Критиката към Унгария за сключване на сделки за ваксини с източни съюзници е доказателство за „двойните стандарти” на Запада”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!