У нгария днес призова партньорите си в ЕС да последват примера на Грузия, чийто парламент одобри разкритикуван от Запада закон за "чуждестранно влияние“, предаде Франс прес.
Приемането на този закон, чиято цел са медии и неправителствени организации, които получават чуждестранно финансиране, предизвика масови демонстрации в цялата страна и множество международни реакции през последните седмици.
Правителството на Виктор Обран – съюзник на Тбилиси, отказа да одобри съвместно написано от ЕС писмо, което призовава Грузия да отмени този закон.
Вълна от протести в Грузия: Ще продължи ли ескалацията на напрежението
„Далеч сме от това да наложим вето, ние искаме да насърчим въвеждането на подобни закони в ЕС!“, написа в „Екс“ Балаж Орбан, политически директор на премиера.
„Не е заплаха за демокрацията да се защитава суверенитета на една държава от нежелана чуждестранна намеса“, заяви Балаж Орбан и допълни, че „вместо да осъжда закона, за ЕС ще е по-добре да последва примера му“.
Приетият грузински нормативен акт задължава всяка организация с нестопанска цел или медия, получаваща повече от 20% от финансирането си от чужбина, да бъдат вписани като „организации, преследващи интересите на чуждестранна сила“.
Грузинският президент: Законът за чуждестранните агенти е неприемлив
Неодобряващите закона го нарекоха „руски закон“ заради приликите му с руско законодателство за репресии срещу опозицията.
Мерките предизвикаха критики от САЩ и ЕС. Върховният представител на ЕС за външна политика и политика на сигурност Жозеп Борел заяви от името на ЕК, че смята текста на закона за противоречащ на европейските „ценности“ и „основни стандарти“.
Унгария, която въпреки войната в Украйна остана близка до Кремъл, наскоро прие законодателен пакет за създаването на орган за наблюдение, с цел да предотвратява „чуждестранна намеса“.
През февруари Брюксел започна наказателна процедура заради унгарския закон, тъй като го намира за заплаха срещу демокрацията.
Вижте повече в нашата галерия тук:
* Във видеото: Грузия прие спорния закон за чуждестранното влияние
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!