Б рутният вътрешен продукт на Унгария се е свил с 0,7% на годишна база през третото тримесечие на тази година, отчете Унгарската статистическа служба.
В сравнение с предходното тримесечие БВП също спада с 0,7%, след спад от 0,2% през трите месеца до 30 юни.
Данните сочат, че икономиката на Унгария е влязла в техническа рецесия - спад на БВП през две последователни тримесечия.
Основните причини за свиването на икономиката изглежда са слабото представяне на секторите на селското стопанство, промишлеността и строителството, които общо формират около една трета от БВП на Унгария.
Секторът на услугите частично компенсира спада в индустрията.
Икономиката в еврозоната не е мъртва (все още)
Пазарните очаквания бяха за повишаване на БВП с 0,1% през третото тримесечие.
Това е втора техническа рецесия в Унгария за последните две години.
Така едва ли ще се осъществят плановете на унгарския министър-председател Виктор Орбан, който миналия месец обяви, че "Унгария има за цел да увеличи икономическия си растеж в диапазона между 3% и 6% следващата година".
Близките отношения между Унгария и Русия предизвикаха критики
Националната банка на Унгария намали основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 6,5% на 24 септември и понижи прогнозата си за икономическия растеж. Банката прогнозира, че той ще бъде между 1% и 1,8% тази година, а през следващата – между 2,7% и 3,7%, като и двете са значително под предишните очаквания. Новите данни обаче изглежда ще наложат поредна низходяща ревизия на прогнозата.
Братоубийство: Как Полша и Унгария се превърнаха от приятели във врагове
"Трябва да повишим икономическия растеж в диапазона между 3% и 6%. Можем да достигнем този диапазон още следващата година, да останем там през 2026 г. и да се насочим към горната част на диапазона след това", обяви Орбан, който е изправен пред парламентарни избори през 2026 г.
Той също така обеща двойно увеличение на данъчните облекчения за семействата и програма за значителни капиталови стимули за малките предприятия през 2025 г.
Бюджетният дефицит на Унгария е средно близо 7% от БВП от пандемията от COVID-19 насам.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!