О ставянето на уличните лампи включени цяла нощ изглежда прави листата на растенията по-твърди и по-трудни за ядене от насекомите, според ново проучване.
Учени от Пекинския университет на Китайската академия на науките забелязват, че листата на дърветата до уличните лампи изглежда показват по-малко щети от насекоми, отколкото дърветата в селските райони.
Те се заемат с изучаване на 180 дървета около пътища в Пекин, които са осветени от улични лампи, измерват колко светлина получава всяко дърво и след това изучават почти 5500 листа за различните им свойства.
Здравината на листата, нивата на азот, танините и съдържанието на вода са измерени, което дава на учените представа как дърветата използват ресурсите си.
Растенията под стрес често влагат енергията си в защита, като стават по-твърди и добавят химически защити като танини.Това е, което изглежда се случва с дърветата, постоянно осветени от естествена светлина и след това от уличните светлини. Колкото повече изкуствена светлина имаше през нощта, толкова по-твърди ставаха листата.
Най-твърдите листа са открити в местата, осветени най-ярко, и не показват признаци на насекоми, които ги ядат.
Поради по-твърдите си структури, листата също е вероятно да се разлагат по-бавно, което може да промени състава на почвата под и около дърветата.
Уличните лампи не просто променят структурата на растенията, те влияят на околната среда около тях по много начини. Птици, като червеношийки и врани, пеят и търсят храна през нощта, когато живеят близо до изкуствена светлина, според Британския тръст за орнитология.
Установено е дори сините синигери да снасят яйца дни по-рано, ако живеят близо до улично осветление.
Много улични лампи в Обединеното кралство са преминали към екологични LED крушки вместо традиционните натриеви лампи, които се използват в Пекин.
Но проучване от 2021 г. на Центъра за екология и хидрология на Обединеното кралство, Университета в Нюкасъл и Butterfly Conservation установи, че новите LED крушки са още по-лоши за насекомите.
Новите луковици намалиха гъсениците на молците в живите плетове с 52% в сравнение с близките неосветени райони, докато натриевите светлини намалиха популацията с 41%.
Изследователите смятат, че уличните светлини могат да възпрат нощните молци да снасят яйцата си или да изложат насекомите на риск да бъдат забелязани и погълнати от хищници като прилепи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!