У крайна търси решения за отстраняване на щетите, причинени от атака на руски дрон срещу затворения в саркофаг аварирала атомна електроцентрала в Чернобил, каза украински министър в събота, цитиран от агенция Reuters.
Министърът на опазването на околната среда и природните ресурси Светлана Гринчук говореше пред изведената от експлоатация централа по време на тържественото откриване на 0,8-мегаватова слънчева електроцентрала преди две конференции, които трябва да бъдат обсъдени Чернобил и други въпроси, свързани с операциите на ядрената енергия.
Тя каза, че
Украйна работи заедно с експерти, за да определи най-добрия начин за възстановяване на правилното функциониране на защитния саркофага след удара с дрон на 14 февруари.
„За съжаление, след атаката арката частично загуби своята функционалност. И сега, мисля, че още през май ще имаме резултатите от анализа, който в момента провеждаме ...“, каза Гринчук.
Участие в анализа са взели Европейската банка за възстановяване и развитие, научни институции и компании, участващи в инсталирането на дъгата през 2019 г., за да покрие изтичащия „саркофаг“ отдолу, поставен набързо в седмиците след катастрофата в Чернобил през 1986 г.
„След няколко седмици ще имаме първите резултати от този анализ“, каза министърът. „Ние работим активно върху това... Разбира се, трябва да възстановим „арката“, за да няма течове при никакви обстоятелства, защото
осигуряването на ядрена и радиационна безопасност е основната ни задача“,
категорична е Гринчук.
Работещи в централата казаха, че атаката с дрон е пробила голяма дупка във външния капак на новата защитна конструкция и е избухнал вътре. Тогавашният говорител на руското външно министерство Мария Захарова нарече инцидента в Чернобил „провокация“.
Контейнментът (бел. ред. подсилена стоманена, бетонна или оловна конструкция, обхващаща ядрен реактор. Той е проектиран, при всяка авария, да задържи изтичането на радиоактивна пара или газ до максимално налягане в диапазона от 275 до 550 kPa.) е предназначен да покрие огромната и влошаваща се структура от стомана и бетон, издигната след експлозията на четвъртия реактор на централата, която изпрати радиоактивен облак над голяма част от Европа в най-голямата ядрена авария в света.
АЕЦ „Чернобил“ се намира в 30-километровата забранена зона, създадена след инцидента, с изоставени високи жилищни сгради и увеселителен парк, които все още стоят наблизо.
Гринчук каза, че
съоръжението за слънчева енергия е важно за поддържане на захранването на неизползваната централа
и също така е начало на планове за насърчаване на възобновяема енергия в района. „От много години говорим, че забранената зона трябва да се превърне в зона на обновяване“, каза тя. „И тази територия, както никоя друга в Украйна, е подходяща за развитие на проекти за възобновяема енергия“.