В ърховната рада (парламентът на Украйна- бел.ред.), одобри измененията в закона за националните малцинства, като това е едно от изискванията за присъединяване на страната към Европейския съюз, предава БГНЕС.
Първоначалният закон, приет през декември 2022 г., определя дефиницията за етническите малцинства в Украйна, установява техните права и задължения и предвижда създаването на консултативни органи с представители на малцинствата.
"Най-много Украйна иска мира": Украинското посолство с официална позиция
Венецианската комисия, консултативният орган на Съвета на Европа, който подпомага Украйна при изпълнението на стъпките, необходими за интеграция в ЕС, приветства закона, но препоръча допълнителни промени, за да се постигне пълно съответствие с международните стандарти.
Тези предложения бяха свързани главно с използването на езиците на националните малцинства, например да се позволи на етническите малцинства да провеждат събития на майчиния си език, без да е необходим превод на украински.
С новоприетите от Радата промени се актуализира определението за национални малцинства, като се посочва, че "национално малцинство в Украйна е група граждани на Украйна, които не са етнически украинци, живеят в международно признатите граници на Украйна, обединени са от общи етнически, културни, исторически, езикови и/или религиозни характеристики, определят се като такива и изразяват желание да запазят и развият своята езикова, културна и религиозна идентичност".
ООН изрази силно безпокойство от нарушаването на човешките права в Украйна
Законът вече позволява и провеждането на обществени и културни събития и публикуването на реклами изцяло на езика на малцинствата в рамките на съответната общност.
Въпросът за националните малцинства, най-вече за използването на малцинствени езици, постави Киев в противоречие с членовете на ЕС Румъния и Унгария.
В Украйна живеят значителни общности от етнически румънци и унгарци, по-специално в югозападните ѝ територии.
В дипломатически спор, който продължава от години, Будапеща критикува решението на Киев да ограничи училищното образование на езиците на етническите малцинства. Унгарските официални лица нарекоха този ход дискриминационен и дори заплашиха да блокират стремежа на Украйна към членство в ЕС.
Крачка напред към ЕС: Зеленски подписа важен закон
Мярката, въведена през 2017 г., предизвика критики и от страна на румънския президент Клаус Йоханис, който заяви, че тя "драстично ограничава" достъпа на малцинствата до образование на родния им език.
Украйна отговори, че не възнамерява да потиска етническите групи, живеещи на нейна територия, а само да гарантира, че всеки украински гражданин достатъчно добре владее официалния език на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!