В еликобритания е готова да предостави на Украйна всички замразени активи на руската централна банка в Обединеното кралство, заяви външният министър Дейвид Камерън, цитиран от Newsweek.
В изказване пред свои колеги във вторник вечерта Камерън заяви, че решението ще бъде взето въз основа на това, че Москва ще бъде принудена да изплати репарации на Киев, след като войната на руския президент Владимир Путин в съседната страна приключи, съобщи британският вестник "Гардиън".
Забележките му идват, след като през декември вестник "Ню Йорк Таймс" съобщи, че администрацията на Байдън може би е близо до конфискуване на над 300 млрд. долара активи на руската централна банка, скрити в западни държави, и предоставянето им на Украйна, за да подпомогне военните ѝ усилия.
Украйна поиска замразените руски активи
Позовавайки се на неидентифицирани високопоставени американски и европейски служители, изданието съобщи, че Белият дом тихо сигнализира за нова подкрепа за конфискуване на замразените руски държавни активи. Администрацията на Байдън, в координация с правителствата на Г-7, проучва дали може да използва съществуващите си правомощия или трябва да потърси подкрепа от страна на Конгреса за използване на средствата, съобщава "Таймс".
"Има възможност да се използва нещо като синдикиран заем (заем, предлаган от група кредитори (наречена синдикат), които работят заедно, за да осигурят средства за един кредитополучател-бел.ред.) или облигация, която на практика използва замразените руски активи като гаранция, за да се дадат тези пари на украинците, знаейки, че ще ги възстановят, когато Русия изплати репарации", казва Камерън.
"Това може би е по-добрият начин да го направим. Стремим се към максимално единство на Г-7 и ЕС по този въпрос, но ако не успеем да го постигнем, мисля, че ще трябва да продължим напред със съюзниците, които искат да предприемат тези действия", добавя той.
Ukraine closing in on Putin's billions stashed abroad https://t.co/OR7UAG0Dgo pic.twitter.com/aXDkSGdIiD
— Newsweek (@Newsweek) March 6, 2024
Пазарен анализатор е посочил пред Newsweek, че подобна конфискация на руски активи може да означава, че икономиките на Запада "ще претърпят повече загуби, отколкото печалби".
Гжегож Дрозд, пазарен анализатор в Invest.Conotoxia.com, заяви, че няма разпоредба за конфискуване на активи на чужда държава, с която западните държави не са в явна война, предава Newsweek.
"В противен случай конфискацията на руските активи", включително на санкционираните олигарси, "щеше да бъде извършена отдавна, за да се подкрепи Украйна в продължаващия конфликт. Проблемът с конфискацията на замразените активи на Русия е сценарий, при който е много вероятно западните икономики да претърпят повече загуби, отколкото ползи. Струва си да се подчертае, че тяхната сила до голяма степен се основава на върховенството на закона и защитата на капиталите на инвеститорите", казва Дрозд.
ЕП: Деимпериализация, деколонизация и рефедерализация на Русия
Дрозд посочва, че ако активите на руската централна банка бъдат конфискувани, "доверието в щатския долар и еврото може да бъде значително засегнато, което ще окаже съществено влияние върху глобалната конкурентоспособност на западните държави".
Дрозд добавя, че е забележително, че според програмата за проследяване на помощта за Украйна обемът на помощта за Киев е намалял с 87% между август и октомври 2023 г. в сравнение със същия период на 2022 г.
"Следователно изглежда, че Украйна на практика няма друга възможност да финансира операцията си, освен да емитира високолихвени облигации", казва той.
* Вижте и това видео от архива ни: Две години война в Украйна: Надеждата за мир продължава да изглежда далечна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!