У крайна подготвя "план Б“ в случай на провал на мирното споразумение с Русия, според немската новинарска агенция BILD.
След срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски във Ватикана, Белият дом все по-често настоява Украйна "да се съгласи на мирен план и да отстъпи поне една пета от територията си“. Засега Киев отказва тази идея и вече четири месеца се справя без нови доставки от САЩ, разчитайки само на предварително обещани оръжия от други съюзници.
Същевременно страната работи върху това да подобри собствената си отбранителна индустрия, за да не остане беззащитна в случай на ''абдикация'' на помощта и на европейските съюзници. В частност, Украйна съсредоточава силите си в производството на дронове-камикадзе, като там продукцията се е увеличила от 600 хиляди броя през 2023 г. до 1,5 милиона миналата година, а до края на 2025 г. трябва да достигне три милиона.
Увеличаването на средства за отбрана от Украйна вече дават резултат на фронта. Тези показатели вече са забележими на бойното поле. Преди две години дроновете бяха отговорни за около една трета от руските жертви, а сега - за три четвърти, пише Фокус.
Продукцията в тежката артилерия също не изостава. През 2022 година Украйна изобщо не е произвеждала свои собствени гаубици, а сега от поточната линия слизат двайсет самоходни гаубици "Богдан“ месечно. Някои от 155-милиметровите снаряди за тези гаубици са направени именно в Украйна.
"Сега нямаме проблеми с боеприпасите“, заявява украински артилерийски офицер, признавайки, че зависимостта от снаряди от Германия и Франция все още е висока.
Основният проблем на украинската армия остават хората, отбелязва изданието. Стотици хиляди хора вече имат оръжие, а за да набере нови доброволци на възраст 18-24 години, Министерството на отбраната на Украйна удвои заплатите на новобранците. Те ще получават приблизително два пъти повече от тези, които са били призовани в армията по-рано като част от мобилизацията.
Мирни преговори
От изданието посочват, че преговорният процес между Украйна, САЩ и Русия остава сложен и противоречив. Въпреки активните дипломатически усилия, ключови разногласия между страните остават нерешени.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп активно промотира мирния план, който предвижда признаването на Крим за част от Русия, фактическото признаване на руския контрол над окупираните територии и отказа на Украйна да се присъедини към НАТО.
Украинският президентът Володимир Зеленски, от своя страна, категорично отхвърля всякакви отстъпки по отношение на Крим и други окупирани територии. Освен това страната настоява за предоставяне на ясни международни гаранции за сигурност.
В Москва пред дни обявиха, че са готови за директни преговори с Украйна без предварителни условия. По-рано руският лидер Владимир Путин поиска първо Киев напълно да изтегли войските си от четири региона.