Р уската православна църква заплашва да скъса с Константинопол заради решението за автокефалия на Украйна.
Това заяви в Москва Александър Волков - говорител на руския патриарх Кирил.
Москва заплашва да разцепи православния свят
Истанбул подкрепи украинското искане за независима, автокефална църква, и сне анатемата от патриарх Филарет, който се надява да оглави независимата украинска църква.
Константинополската патриаршия фактически встъпи в канонични отношения с разколниците, снемайки анатемата от лидера на неканоничната украинска църква на митрополит Филарет, заяви пред ТАСС шефът на синодалния отдел на Руската православна църква, който отговаря за отношенията на РПЦ с обществото и медиите Владимир Легойда.
"Константинопол фактически заявява, че влиза в каноническо общуване с разколниците и с лице, отлъчено от църквата. Свещеният Синод на РПЦ на своето предстоящо заседание на 15 октомври в Минск ще даде оценка на тези действия", каза той.
След тридневното си заседание в Истанбул Синодът на Константинополската патриаршия заяви, че "Вселенската патриаршия пристъпва към предоставяне на автокефалия на църквата на Украйна".
Той реши да отмени решението от 1686 г. за преминаване на Киевската митрополия под юрисдикцията на Московската патриаршия и възстанови ставропигията на Вселенския патриарх в Киев (статут на подчинение непосредствено на патриарха), предаде ТАСС.
Синодът разгледа също жалбата срещу анатемата на главата на Киевската патриаршия Филарет Денисенко и срещу предстоятеля на Украинската автокефална православна църква Макарий Малетич и възстанови "свещеническото им звание".
Във връзка с приетите решения Константинополската патриаршия призова "да се избягва присвояването на църкви, манастири и други обекти, а също всякакви други актове на насилие в Украйна".
Победа над "московските демони" и "падането на Третия Рим"
Президентът на Украйна Петро Порошенко нарече решението на Цариградската патриаршия "победа над московските демони", съобщават от пресслужбата на държавния глава.
"Това е голяма победа за боголюбивия украински народ над московските демони, победа на доброто над злото, светлината над тъмнината", поздрави Порошенко своите съграждани за "абсолютно грандиозното историческо събитие".
Според украинския президент получаването на църковна независимост означава "провал за идеята на Москва като Трети Рим".
Какво се случи
Преди около месец Руската православна църква заяви, че повече няма да участва в структури, ръководени от Вселенската патриаршия, задълбочавайки конфликта в православното християнство насочено върху Украинската православна църква, която поиска и се отдели от влиянието на Московския патриархат.
Ръководството на Светия синод на Руската православна църква се събра пак преди толкова време, за да обмисли как да отговори на заявката на Украйна да поиска от Константинополският патриархат да предостави автокефалност на църквата й, за да придобие независимост от Москва.
Архиепископ от САЩ в Киев, откъсва Украйна от Москва
Прозападните политически лидери на Украйна стъпка по стъпка правиха опити да извадят бившата съветска република от влиянието на Москва, след като Русия анексира Крим през 2014 г. и това предизвика бунтове в източна Украйна.
Шефът на синодалния отдел на Руската православна църква, който отговаря за отношенията на РПЦ с обществото и медиите Владимир Легойда съобщи, че Светият синод е решил да спре участието си във всички структури, председателствани или съпредседателствани от представители на Константинополската патриаршия.
"Това е разпад в отношенията. За сравнение от светския живот, това наподобява прекратяването на дипломатическите отношения между две страни“, заяви руският митрополит Иларион.
Московската патриаршия е част от Руската православна църква и имаше много последователи в Украйна.
Киев виждаше в това инструмент, с който Кремъл да упражнява своето влияние, докато Московската патриаршия се смята за единствената легитимна православна църква в Украйна.
От Кремъл заявиха, че следят ситуацията и се противопоставят на всяко разделение в православието, добавяйки, че държавата не трябва да се меси в църковните въпроси.
"За Москва, дори за целия православен свят, единственият предпочитан сценарий е запазването на единството на православието“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на пресконференция.
Различните църкви
Московската патриаршия се бори за влияние в Украйна чрез Киевската патриаршия – клон на православната църква, която се откъсва от Москва през 1992 г. след падането на Съветския съюз – и с други православни и католически автономии.
Ръководителят на Киевската патриаршия остро разкритикува руския президент Владимир Путин и през 2014 г. предположи, че той е обладан от Сатаната.
Вселенският патриарх не разполага с властта, каквато има папата в Римокатолическата църква, но се смята за "първият измежду равните“ сред патриарсите на самоуправляващите се православни църкви. Също е смятан и за духовен водач на близо 300 милиона православни християни по целия свят.
Вселенският патриарх Вертоломей притежава и титлата "Константинополски архиепископ“, старото гръцко име на Истанбул. Градът пада под османско робство през 1453 г., но остава историческото седалище на Православието.
Русия обаче отдавна е дом на най-голямата православна християнска църква в света.
Синодът защити Румен Радев за срещата с патриарх Кирил
Руски съветник: България ни предаде два пъти
МВР пази патриарх Кирил от социалните мрежи
Вартоломей поиска да върнем църковни ценности, дадоха му орден
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!