Б елият дом отхвърли предложението на руския президент Владимир Путин за създаване на временно правителство в Украйна под надзора на ООН, съобщи Reuters на 28 март.
Путин предложи в Украйна да бъде създадена временна администрация под надзора на ООН и няколко държави, която да организира избори, припомня KyivIndependent .
„Това е само един от вариантите. Не казвам, че няма други... Това е един от вариантите и такава практика съществува в работата на ООН“, каза той.
Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом отхвърли предложението, като подчерта, че управлението на Украйна се определя от нейната конституция и от нейния народ.
Съветникът на украинския президент Дмитрий Литвин предложи, че ако Путин се затруднява да разбере с кого да води мирни преговори, може би ще му трябват „хапчета, които да раздвижат мозъчната му дейност“.
Руски официални лица многократно са поставяли под въпрос легитимността на президента Володимир Зеленски и суверенитета на Украйна. Междувременно самата Русия е класифицирана като консолидиран авторитарен режим с манипулирани избори, според Freedom House.
Путин систематично елиминира политическата опозиция, като вкарва в затвора, изселва или заглушава съперниците си. Руският опозиционен лидер Алексей Навални, един от най-изявените критици на Путин, е убит в арктически затвор през февруари 2024 г. при подозрителни обстоятелства.
Правителството на Русия също така забрани на опозиционни кандидати да участват в избори, потисна инакомислието и нарече критиците „чуждестранни агенти“, за да потисне политическата конкуренция.
Путин твърди, че сегашното ръководство на Украйна е нелегитимно, тъй като след изтичането на мандата на Зеленски не са проведени избори.
„Ако той самият е нелегитимен, тогава всички останали също са такива“, каза той и заяви, че могат да се проведат нови избори под чужд надзор, за да се излъчи правителство, което „се ползва с доверието на народа“.
Конституцията на Украйна забранява провеждането на избори по време на военно положение, което е в сила от началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г.
Москва не е показала голямо желание да преговаря за мирно споразумение, като поставя максималистични искания в преговорите за прекратяване на огъня с Украйна и САЩ.
Въпреки че твърди, че поддържа неофициално прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура от 18 март, на 27 март Русия нанесе удари по енергийни обекти в Херсон. Зеленски заяви, че Украйна е спазила споразумението от 25 март за спиране на ударите по такива съоръжения.
САЩ посредничат в преговорите между Украйна и Русия за прекратяване на войната. Украйна вече се съгласи с предложеното от САЩ 30-дневно прекратяване на огъня, като на 11 март обяви, че е готова да приложи мярката, ако Русия отвърне на удара.
Досега Москва е отказала.