У краинските военновъздушни сили съобщиха, че Киев е в разговори с Швеция за евентуално придобиване на изтребители „Грипен“, предаде ДПА.
Юрий Ихнат, говорител на украинските ВВС, каза в телевизионно интервю в неделя, че Швеция планира да замени настоящите си изтребители „Грипен“ с модернизирани модели и би могла да предаде на Украйна самолети, които в момента са на въоръжение. Украински пилоти вече са тествали изтребителите.
Ихнат обаче не пожела да коментира на какъв етап се намират разговорите. „Ако бъде взето решение в полза на „Грипен“, това би бил добър вариант за нас“, каза той.
Украйна ще продължи да разчита на американските F-16 като гръбнак на бъдещите си военновъздушни сили.
Няколко страни обещаха да предоставят на Украйна самолети F-16, като първите доставки се очакват в началото на следващата година, след като завърши обучението на украинските пилоти.
„Грипен“ е многофункционален изтребител, който влезе на въоръжение в средата на 90-те години на миналия век. Той е пригоден за използване в сурови зимни условия и може да излита от къси писти, включително от магистрални пътни отсечки.
Швеция поддържаше политика на неутралитет от началото на 19-и век, но след началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна през февруари 2022 г. страната смени курса и в момента се стреми към членство в НАТО. Стокхолм вече е предоставял на Киев финансова подкрепа и въоръжение.
А Великобритания ще предостави два миночистачни кораба от Кралските военноморски сили на Украйна за засилване на способностите на украинските сили по море, съобщи ДПА, като се позовава на британското Министерство на отбраната.
Доставянето на два миночистача клас „Съндаун“ на Украйна е в контекста на изявленията на британското министерство, че Обединеното кралство заедно с Норвегия ще застане начело на коалиция за укрепване на военноморските способности на Украйна.
Коалицията ще осигурява дългосрочна поддръжка, включително обучение, оборудване и инфраструктура за засилване на сигурността в Черно море, се казва в съобщението.
Британският министър на отбраната Грант Шапс заяви: „Тези миночистачи ще осигурят жизненоважни способности на Украйна, които ще помогнат за спасяването на животи в морето и ще отворят ключови експортни маршрути, които бяха рязко ограничени, след като (руският президент Владимир) Путин започна незаконната си пълномащабна инвазия“.
„Това засилване на способностите отбелязва началото на нови усилия от Обединеното кралство, Норвегия и нашите съюзници за засилване на украинските морски способности в дългосрочен план чрез укрепване на възможността им да действат в защита на териториалните им води и чрез засилване на сигурността в Черно море“, каза Шапс.
Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски проведе разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен преди срещите в Брюксел тази седмица, които са ключови за бъдещата помощ за Киев, както и присъединяването на страната към ЕС.
На 14-15 декември ЕС трябва да гласува бюджета на блока, който включва 50 милиарда евро финансова помощ за Украйна и началото на преговори за членство.
„Разчитаме на положително решение относно отпускането на 50 милиарда евро и началото на преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС“, каза Зеленски.
Унгарският премиер Виктор Орбан обяви, че ще блокира и двете решения.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна Унгария многократно възпрепятства подкрепата на ЕС за Киев, противопоставя се на санкциите срещу Русия и заплашва да осуети стремежите на Киев Украйна към ЕС.
Орбан отказа да предостави военна помощ на Украйна и заяви, че контранастъплението на Киев е обречено на провал.
Унгарският лидер е въвлечен в дългогодишен спор с Брюксел, който задържа 22 милиарда евро, отпуснати за икономическото развитие на Унгария поради опасения от проблеми с върховенството на закона.
Според източници на "Гардиън" Европейската комисия е решила да отпусне 10,7 милиарда долара, след като Будапеща е завършила необходимите съдебни реформи. Останалите средства най-вероятно ще останат блокирани поради липса на изпълнение на други критерии за върховенство на закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!