103

Р уските части напредват по всички участъци на фронта, а недостигът на артилерийски боеприпаси не само възпрепятства украинските атаки, но и създава сериозен проблем за отбраната. Украйна е под силен натиск. Това посочва Deutsche Welle.

Руснаците са успели да завладеят две селища на югоизток от Купянск - Табаивка и Крохмалное - и напредват също на североизток. Край Авдеевка битката за надмощие до голяма степен е в застой, но Русия концентрира все повече сили в района, което вероятно означава, че предстоят засилени удари срещу украинските защитници на града, пише още германската обществено-правна медия ZDF. В същото време руските части напредват и към Бахмут. 

Сред основните проблеми, пред които е изправена украинската армия, е недостигът на муниции за противовъздушната отбрана. Русия многократно обстрелва основни украински градове, включително и Харков, с ракети и дронове, което показа слабостите в противовъздушната отбрана на Украйна. На 2 февруари руски дронове нанесоха удари по индустриалния град Кривой Рог. Електрозахранването на голяма мина беше прекъснато, което остави миньорите в капан под земята. Те бяха спасени едва след като електрозахранването беше възстановено. 

ЕК припомни на Турция за заповедта за арест на Путин

Украйна нанася удари по Крим

Въпреки това Украйна все още е в състояние да нанася удари по руски военни цели на Крим. Показва го потапянето на катера “Ивановец” в нощта на 31 януари срещу 1 февруари, припомня ZDF.  Украйна атакува две руски военни летища на окупирания полуостров, като на летището Белбек бяха поразени най-малко три руски военни самолета. Освен това е бил засегнат и команден център на военновъздушните сили. Според непотвърдени данни от украински и руски източници високопоставеният генерал Александър Татаренко и още няколко щабни офицери са били убити при атаката.

Във войната на изтощение Русия има преимущество, пише АРД. Москва инвестира много в своята отбрана и увеличи производствените си капацитети. Освен това получава муниции отвън, включително от Северна Корея.  

Националният демократичен институт: Корупцията е голямо предизвикателство за Украйна

Липса на боеприпаси

“В доста трудна ситуация сме. Ако спестяваме, боеприпасите могат да стигнат за още месец и половина”, казва пред АРД украинският военен експерт Андрей Камаров. И отбелязва, че Русия струпва все повече сили по ключови точки на фронта. "В Авдеевка, в района на Купянск и в Лиман. Врагът скоро може да започне да оказва много силен натиск и тогава ще стане критично”, предупреждава Камаров. 

Ефектите от всичко това са видими на фронтовата линия, казва американският военен анализатор Майкъл Кофман. “Русия държи инициативата по по-голямата част от фронтовата линия и има значително огнево предимство. Според мен Украйна се нуждае от около 3000 артилерийски снаряда на ден, но вероятно разполага с не повече от 2000. Това донякъде се дължи на факта, че американската помощ в момента е много пестелива.” 

Валерий Залужни за войната в Украйна: Победата има нужда от уникална стратегия и логика

Помощта от САЩ и ЕС се бави 

В американския Сенат междувременно бе представен законопроект, който предвижда над 60 милиарда долара подкрепа за Украйна,  както и още 10 милиарда за хуманитарна помощ в Газа и Украйна. Далеч не е сигурно обаче дали законопроектът ще бъде подкрепен и в Долната камара на Конгреса, където водещи републиканци вече се обявиха против. 

Европейският съюз също не успява да удържи на обещанията си, отбелязва АРД. ЕС трябваше да предостави на Киев един милион снаряда. Едва малко повече от половината от тях обаче ще бъдат доставени навреме.  

Междувременно Украйна обяви плановете си да произвежда все повече дронове. Декларираната цел е до 2024 г. в Украйна да бъдат произведени един милион безпилотни летателни апарати, информира ZDF. 

* Видеото е илюстративно: Най-опасните оръжия на Русия

 

Коментари 103
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

103 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 12 минути

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Любопитно Преди 1 час

Четиридесетте слона се отличават не само със странното си име, а и с факта, че бандата се състои изцяло от жени

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 2 часа

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 3 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Любопитно Преди 3 часа

Шоуменът пред Мон Дьо в подкаста „Храмът на историите”

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

България Преди 4 часа

Те се установяват от записите от камерите на мястото, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 4 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 5 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 5 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 5 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 6 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 6 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 6 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 7 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 7 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 8 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят