П реди шест месеца украинските сили шокираха както Кремъл, така и собствените си съюзници, като осъществиха изненадваща контраофанзива и нахлуха през границата в руския регион Курск.
Две седмици след първоначалната атака Виталий беше изпратен в региона от украинската армия и оттогава се сражава там заедно с някои от най-добре обучените войници на страната.
„Ние все още сме тук“, каза Виталий пред POLITICO. Той поиска да бъде идентифициран само с малкото си име.
„Доведохме война на територията на агресора; взехме много затворници, които по-късно бяха използвани за освобождаване на нашите момчета от руския плен. Принудихме Русия да изтегли част от войските си от Украйна, за да се бие с нас.“
Разнопосочни възгледи за операцията
Нахлуването в Курск предизвика разгорещени дебати в Украйна относно неговата ефективност и цена.
Today marks six months since the start of the Kursk operation. Слава Україні 🇺🇦🤙
— LX (@LXSummer1) February 6, 2025
📸 Liberators of the Kursk region, summer 2024 pic.twitter.com/cYUQymIr85
Някои, като Виталий, са убедени, че операцията е била необходима. Техните възгледи се споделят и от украинския генерален щаб, който в четвъртък заяви, че Русия е загубила около 40 000 войници в Курск, включително над 16 000 убити в битка и още 900 пленени.
Кремъл беше принуден да изпрати 12 000 севернокорейски войници, за да подпомогнат руските сили в региона. Въпреки това, след като те дадоха около 4000 жертви – убити и ранени – корейските части бяха изтеглени от фронта.
„Една от трите им бригади е елиминирана, други са загубили способността си да продължат да се бият и са били изтеглени“, съобщи украинският генерален щаб.
Въпреки че Украйна не е разкрила собствените си загуби, според наличната информация армията е понесла стотици жертви и е изгубила около половината от първоначално завзетите 1000 квадратни километра в Курск. В същото време украинските села в съседната Сумска област са били подложени на разрушителни удари от руски плъзгащи се бомби.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски защитава решението за операцията и намеква, че украинският контрол върху руска територия може да се превърне в стратегически коз при бъдещи мирни преговори.
„В района на Курск се държим стабилно“, заяви той пред репортери в Киев в сряда. „Руснаците претърпяха огромни загуби там. Корейците им бягат. Мисля, че скоро няма да могат да ни изтласкат от тази територия. И това е като магнит, който държи 60 000 войници далеч от Украйна.“
Въпреки това, експерти изразяват съмнения относно реалния ефект на операцията.
Микола Биелиесков, научен сътрудник в Украинския национален институт за стратегически изследвания, смята, че мотивацията за атаката е била предимно политическа, а не военна.
„Беше нещо като ‘Вижте, можем да направим това въпреки всички проблеми. Ако ни подкрепяте повече, ситуацията ще се промени’“, казва той. „За съжаление, планът за победа не успя... Но нещата се случват. Ако не направите нищо, няма да направите грешки – а ние нямахме този лукс.“
Според анализатора в момента Украйна се фокусира върху отбранителни действия, нанасяйки максимални щети на руските и севернокорейските сили, докато те се опитват да възстановят контрола над загубените територии.
Цената на атаката
Освен стратегическите последствия, операцията предизвиква и опасения относно изтеглянето на елитни украински части от източния фронт. Според някои наблюдатели това е позволило на Русия да засили натиска в този регион през последните месеци.
Въпреки това, Виталий защитава нахлуването в Курск.
„Показахме на руснаците и на нашите партньори, които толкова бързо загубиха вяра, че все още можем да действаме на бойното поле, че все още можем да преминем в настъпление. Ние също доказахме на руснаците, че не сме животни, както тяхната пропаганда се опитва да ни изобрази, докато самите те започнаха да губят вяра, че правителството им се грижи за тях“, казва той.
Украинският генерален щаб също твърди, че нахлуването е постигнало важен стратегически ефект, като е принудило руската армия да преразпредели сили в Курск. В първите седмици на операцията не е имало признаци, че Русия мести войски натам, но през последните месеци се появиха доказателства за такова движение.
Според украинските военни, операцията е помогнала и за предотвратяването на нова руска офанзива в Сумска и Харковска област, като в момента Киев продължава да държи стотици квадратни километри в „буферната зона“ на руска територия.
За руския президент Владимир Путин продължаващото присъствие на украински войски на руска земя представлява сериозен политически срам.
Въпреки това, докато нахлуването в Курск струваше на Русия хиляди жертви, Кремъл продължава тежката си офанзива в Харковска област в Украйна, започнала през май.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!