„Провокацията в Керченския проток е съзнателно организирана от президента на Украйна Петро Порошенко, с цел отлагане на изборите от 2019 г.“ Това заяви председателят на Държавната Дума на Русия Вячеслав Володин, коментирайки подписването на постановлението за въвеждане на военно положение в страната.
"По същество това е полагане на основи за отлагане на изборите от 2019 г. и за ограничаване на избирателните права на гражданите. За тази цел Порошенко извърши провокация в Керченския проток", каза говорителят. "За съжаление гражданите на Украйна станаха заложници на авантюрите на ръководството, чиято цел е да запази личната си власт по всякакъв начин", подчерта той.
С въвеждането на военно положение в страната се позволява временно прекратяване на члена на Конституцията относно правата на гражданите да избират и да бъдат избирани. Това се посочва в текста на документа, публикуван на интернет страницата на украинския парламент. Порошенко обаче заяви, че изборите, които трябва да се състоят в края на март, няма да бъдат отлагани.
В руски и украински медии се коментира и тезата, че рейтингът на руския президент Владимир Путин пада и това може да е причина да търси конфронтация с Украйна, което би активизирало поддръжниците му и патриотично насторени среди.
Русия твърди, че три украински военни кораба са нарушили границата на Русия в Керченския проток - свързващ Черно и Азовско море. Трите кораба не реагирали на исканията на съпровождащите ги руски военни кораби и катери незабавно да спрат. Руската страна употребила оръжие с цел принудително спиране на украинските военни кораби и ги задържала. На трима ранени украински военнослужещи е оказана медицинска помощ, животът им не е в опасност, твърдят от руската страна.
Украйна, от своя страна, обвини Русия за случилото се. Украинската флота твърди, че е предупредила Русия предварително за маршрута на трите кораба. Според украинската страна трите кораба са прекарали часове в Керченския проток, тъй като петролен танкер е блокирал нарочно достъпа до протока.
Украйна твърди също, че шестима моряци са били ранени, след като руски гранични войски са открили огън по трите украински кораба.
Мястото на инцидента - стратегическо и за двете страни.
На 27 ноември съдът в Крим ще предприеме ответни мерки за прекратяване на задържането на украинските моряци
Задържани са 24 членове на екипажа на корабите на украинския флот, след като са пресекли руската граница в Крим, каза премиерът на републиката Сергей Аксенов по Първи канал.
"На ранените е оказана пълна медицинска помощ в Керч, състоянието им е стабилно", каза той.
Съединените щати предупредиха Русия, че "незаконни действия" като конфискуването на украински кораби в Азовско море предотвратяват развитието на нормални отношения между Вашингтон и Москва, съобщи АФП.
Американският посланик Ники Хейли заяви пред Съвета за сигурност на ООН: „САЩ биха приветствали нормални отношения с Русия. Но подобни действия продължават да правят това невъзможно".
Конфронтацията в морето е опасно развитие в продължителния конфликт, в който са затънали Украйна и Русия поради подкрепата на Кремъл за руските бунтовници в източната част на страната.
В интерес на всички е напрежението да бъде преодоляно с диалог, а задържаните моряци незабавно да бъдат освободени. Това написа в профила си във Facebook премиерът Бойко Борисов по повод конфликта между Русия и Украйна.
Говорителят на германското правителство Щефан Зайберт каза, че Берлин следи информациите с „голяма загриженост“ и призова към „сдържаност“ за избягване ескалиране на напрежението. „Ние внимателно ще следим случващото се“, каза той пред репортери и допълни, че германското правителство е имало контакт с Киев и Москва.
„Както знаете, германското правителство подкрепя суверенитета и териториалния интегритет на Украйна, което включва и Керченския проток –свободен достъп до Азовско море трябва да бъде осигурен.“
Зайберт определи изграждането на мост над Керченския проток „нарушение на международното право, защото Украйна не е включена“ и призова Русия да освободи украинските кораби и моряци. Говорителят на германското правителство допълни, че използването на военна сила от Русия е било „неоправдано“ и призова „двете страни бързо да възобновят диалога“.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви. че Русия трябва да върне на Украйна корабите и моряците, които бяха задържани при опита да преминат в неделя от Черно в Азовско море.
"Руските власти трябва да върнат на украинците моряците и корабите“, пише Туск, в Туитър. "Обсъдих ситуацията с президента на Украйна Петро Порошенко и проведох среща с негови представители по-късно днес. Европа е обединена в подкрепа на Украйна ..."
Breaking News: Ukraine declared martial law in regions bordering Russia after Russian forces fired on its naval vessels over the weekend, seizing 3 of them https://t.co/uiFhEO20Qe
— The New York Times (@nytimes) November 26, 2018
Френското външно министерство също изрази загриженост за инцидента на 25 ноември в Керченския проток. Това се посочва в изявление на официалния представител на Министерството по европейските въпроси и външните работи на Франция.
"Въз основа на известните ни факти, вярваме, че нищо не оправдава използването на сила от страна на Русия", се казва в изявлението. „Външното министерство призовава Русия и Украйна да покажат максимална сдържаност и да предотвратят военната ескалация", цитира ТАСС.
Великобритания осъди "агресията" на Русия срещу украинските кораби в Керченския проток край брега на полуостров Крим.
"Ние осъждаме агресията на Русия при залавянето на три украински кораба и техния екипаж", каза говорителят на Даунинг стрийт, като добави, че "инцидентът дава допълнителни доказателства за дестабилизиращото поведение на Русия в региона".
Киев твърди, че увеличаването на неговото военноморско присъствие се дължи на засилването на контрола от Русия тази година и извършването на продължителни проверки на търговското корабоплаване, които са много скъпи за товарните и пристанищните компании.
Киев и Западът обвиниха Москва, че умишлено е блокирала достъпа на кораби до Мариупол, който има жизненоважен достъп до тежката индустрия в региона.
Мариупол е близо до района на източна Украйна, контролиран от подкрепяните от Москва сепаратисти. Конфликтът от 2014 г. досега доведе до смъртта на поне 10 000 души.
Съединените щати, ключов съюзник на Украйна, се противопоставят на анексирането на Крим от Русия и се стремят да се намали зависимостта на Украйна от руските газопроводи.
Пьотър Толстой, заместник-председател на руския парламент, предупреди във Фейсбук, че "украинските власти, които са кукли на конци, ... рискуват да разгърнат голям военен конфликт".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!