П одпомагана от Запада Украйна може да излезе победител във войната срещу Русия, но дори така е почти невъзможно да успее да си върне цялата загубена територия. В същото време войските на Москва не са способни на по-нататъшни значителни териториални придобивки, пише "Ню Йорк Таймс", цитиран от "Фокус".
Русия завладя проруски настроените части на Украйна през първата година от войната. Американски официални лица посочват в лични разговори, че ще бъде почти невъзможно Украйна да си върне цялата територия, но може да настоява за по-бърза интеграция в ЕС, ако нейните резултати на бойното поле са по-добри.
Откриха доказателства, че детската болница в Киев е ударена от руска ракета
Позовавайки се на неназовани американски служители NYT отбелязва, че Русия едва ли ще постигне значителни териториални придобивки в Украйна през следващите месеци, въпреки че нейните натиска на нейните войски да пробият украинската отбрана, която вече е подсилена със западни боеприпаси.
Дори и без "официално да върне териториите си“, Украйна все още може да излезе победител във войната, като се интегрира в ЕС.
Длъжностните лица, говорили при условие за анонимност за класифицирани военни и разузнавателни оценки, позиции на бойното поле и чувствителна дипломация признават, че Русия може да "постигне значителен напредък“ на бойното поле, ако има "голяма стратегическа промяна“, като разширяване на военната служба и програмата за военно обучение.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп обеща, че ако бъде избран, ще започне мирни преговори между Русия и Украйна. Въпреки че не е очертал условията на мира, които би искал да постигне, бързите преговори вероятно ще принудят Украйна да отстъпи територии и да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО.
Отговорът на Украйна след руската атака над детска болница
Във Вашингтон обаче смятат, че би било грешка да се изисква преговорите да започнат сега. Около 61 милиарда долара помощ, одобрена от Конгреса през май след месеци на дебат, укрепват украинската отбрана и спират руския напредък.
През цялата война американските разузнавателни агенции бяха много по-песимистично настроени от Пентагона, чиито офицери работят в тясно сътрудничество с украинската армия. Но сега оценките на правителството на САЩ изглеждат по-последователни, когато става въпрос за перспективите на Русия за бойното поле.
Припомняме, че в началото на пълномащабната руска инвазия през 2022 г. САЩ не вярваха, че Украйна ще успее да отблъсне агресора. Не случайно те предложиха убежище на украинския президент Володимир Зеленски и пращаха на украинците основно оръжия, за които считаха, че са подходящи за партизанска война, като преносими системи "Джавелин" и "Стингър". Но Зеленски отказа да напусне родината си, украинската държава запази интегритета си, а армията нанесе няколко тежки поражения на руснаците, въпреки огромното им превъзходство в жива сила и техника.
Сега положението на фронта отново изглежда тежко за Украйна, след продължилото месеци забавяне на западната военна помощ, но с нейното пристигане само украинците са наясно какво планират.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!