О фициалните преговори между Украйна и Молдова за присъединяване към Европейския съюз започват във вторник - ключов момент за двете бивши страни от съветския блок, който поставя началото на дълъг и продължителен процес.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в публикация на X: "Поздравявам Молдова и Украйна за започването на преговорите за присъединяване. Това е много добра новина за народа на Украйна, Молдова и целия Европейски съюз. Пътят напред ще бъде изпълнен с предизвикателства, но и с много възможности."
Двете държави за първи път подадоха заявление за присъединяване към ЕС през 2022 г., малко след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна. Въпреки че блокът като цяло подкрепя Украйна и е изпратил над 100 млрд. долара, според данни на ЕС, пътят към присъединяването към ЕС за двете страни далеч няма да е гладък.
Унгария, основният съюзник на Русия в рамките на ЕС, се бави по редица въпроси, свързани с Украйна, включително военната и финансовата помощ. През декември миналата година унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че ще блокира искането на Киев да започне преговори за присъединяване. В крайна сметка той се отказа от възраженията си, но Орбан все още ще има много възможности да попречи на Украйна.
Пътят към членство в ЕС изисква от кандидата да изпълни набор от критерии, преди да започне преговори по подробни глави, известни като глави от достиженията на правото на ЕС, които обхващат редица въпроси - от икономическите стандарти до върховенството на закона. Има общо 35 глави, като всички те трябва да бъдат съгласувани с всички преговарящи страни, включително 27-те държави-членки на ЕС. Очаква се процесът на отваряне, договаряне и затваряне на всички 35 глави да отнеме повече от десетилетие както за Молдова, така и за Украйна.
Освен това нито една от двете страни все още не е изпълнила критериите, за да достигне дори до този етап от преговорите. Изпълнението на критериите е особено сложно за Украйна, тъй като е практически невъзможно да се постигнат стандартите, докато е подложена на инвазия и е във война.
The landmark move has been hailed as historic and starts a likely years-long process. Montenegro progessed on its EU path, too, while the new government of candidate country North Macedonia angered its EU neighbours.
— European Newsroom (enr) (@enr_newsroom) June 28, 2024
Read the #enr_eu's Key Story here: https://t.co/wBTO7mfJMv pic.twitter.com/nlBOp83QNs
Молдова също има вътрешни трудности, тъй като самопровъзгласилата се за независима молдовска държава Приднестровие търси съюз с Русия, докато останалата част от страната се обръща към Европа. Приднестровието все още е международно признато като част от Молдова, но не е изключено някои да виждат в това причина страната да не може да се присъедини към ЕС, докато въпросът не е решен.
Като изключим практическите и техническите аспекти на преговорите, те имат и политическо измерение, което вероятно ще усложни преговорите. Разширяването на блока в източната част на Европа ще има последици за останалите държави-членки на ЕС. Вероятно и Украйна, и Молдова ще бъдат нетни получатели на средства от бюджета на ЕС. Това затруднява съгласието на всички съществуващи държави от ЕС, тъй като техните разходи ще нараснат, а общият им дял в бюджета ще намалее.
Ще има и последици за промишлеността. Украйна, например, вече има проблеми с европейските си партньори по отношение на селскостопанската си промишленост. Полша, която е един от най-последователните поддръжници на Украйна във военните ѝ усилия, временно забрани на Украйна да изнася зърно в страната, тъй като това вреди на полските земеделски производители. Спорът ескалира, като Полша преустанови военната си подкрепа за Украйна.
Може би по-важното е, че приемането на Украйна и Молдова в блока би означавало добавянето на около 40 милиона нови граждани на ЕС от Източна Европа. Това означава да се даде свобода на движение в рамките на блока на много хора, които биха искали да избягат от това, което неотдавна беше военна зона.
Освен това тя ще промени баланса на силите в ЕС още повече на изток. Макар че няма строги правила за това кои държави членки по кои въпроси се придържат, като цяло може да се каже, че източните държави имат различни политически възгледи от тези на южните и западните европейски държави.
Congrats, Moldova 🇲🇩 and Ukraine 🇺🇦 !
— European Parliament (@Europarl_EN) June 25, 2024
Today the EU has formally started accession talks with the two countries.
Read more about how countries join the EU: https://t.co/nxRQDzaKxF pic.twitter.com/v0C4pcFS07
Това би могло да означава, че някои от съществуващите държави-членки на ЕС ще забавят и осуетят процеса, освен ако не бъдат въведени определени гаранции, защитаващи собствените им привилегировани позиции в рамките на блока.
Началото на преговорите е важен момент за тези, които се надяват да се присъединят към блока, за да могат да се отдалечат от руското влияние и да се включат в ятото на ЕС. Но в действителност тези преговори са предимно символични и все още има дълъг път, преди някоя от страните да стане пълноправен член.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!