У крайна публично оправда нападението си на руска територия, на фона на съобщенията, че нейните сили напредват в района на Курска област на третия ден от нахлуването си.
Михайло Подоляк, старши съветник в канцеларията на президента, заяви, че "първопричината за всяка ескалация", включително в Курск, е "недвусмислена агресия" от страна на Русия, която вярва, че може да нахлуе безнаказано в Украйна.
Изявлението е първото признание от страна на водещ украински служител за продължаващата офанзива на фона на мълчанието на военните в страната относно събитията в руския регион.
"Войната си е война, със свои собствени правила, където агресорът неизбежно получава съответните резултати", добави Подоляк.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски изглежда намекна за нахлуването в четвъртък, като заяви, че "всички виждат, че украинската армия знае как да изненадва" в коментар на събитие за представяне на ново военно приложение.
По-късно в четвъртък Зеленски направи още един явен намек за офанзивата в нощното си телевизионно обръщение, като каза:
"Русия докара войната в нашата страна и трябва да почувства какво е направила."
Руските военни блогъри, които в момента изглежда като най-точните източници на информация, съобщиха, че боеве се водят на магистралата източно от Коренево, на 20 километра северно от границата, докато западната част на Суджа, на около 10 километра навътре в Русия, изглежда е под украински контрол.
Русия обяви извънредно положение в Курска област, а местни служители съобщиха на информационната агенция ТАСС, че 3000 цивилни са били евакуирани след нападението, което явно е изненадало Москва.
Украинските сили атакуваха през границата във вторник сутринта, достигайки Суджа още през първия ден, и оттогава изглежда продължават да напредват на северозапад и на север от града.
Появиха се и видеоклипове, показващи как десетки руски войници, включително граничари, преминаващи през контролно-пропускателен пункт западно от Суджа, обградени от украинците през първия ден на настъплението, което доказва първоначалния успех.
Министерството на отбраната на Русия заяви в четвъртък, че нейните сили "продължават да ликвидират" украинските нападатели в районите на Суджа и Коренево и че нанасят удари по нападателите със сухопътни сили, артилерия, авиация и ракети.
Същия ден генерал Апти Алаудинов, командир на специалните сили "Ахмат" в Чечения, стана първият руски военен представител, който призна за загубите след изненадващото нахлуване на Украйна.
"Ситуацията не е необратима, не се е случило нищо свръхестествено... Да, нашите хора загинаха, това е факт. Врагът е влязъл в няколко населени места", заяви Алаудинов във видеопослание в канала си в Телеграм.
Алаудинов добави, че украинските военни са "напреднали доста навътре в нашата територия, на около 10 км".
Явно разгневеният Владимир Путин свика в сряда телевизионно заседание на Съвета за сигурност на Русия, на което началникът на генералния щаб на армията Валерий Герасимов му съобщи, че настъплението е спряно и че операцията "Курск" ще приключи с "достигане на руската държавна граница".
Предишни нахлувания от Украйна в Русия, близо до град Белгород, бяха дело на антикремълски руски групи. Този път обаче атаката се провежда от украинската армия, която използваха комбинация от пехота, бронетехника, безпилотни самолети, и противовъздушна отбрана.
Експертите до голяма степен са скептични по отношение на резултатите ор украинското нахлуване в Русия, въпреки че напредъкът на терен е по-добър, отколкото мнозина прогнозираха преди два дни, и то в момент, когато Киев е подложен на нарастващ натиск от страна на фронтовата линия в централната част на Донбас.
Джейд МакГлин, експерт по Украйна и научен сътрудник в Кралския колеж в Лондон, заяви:
"Като военна стратегия оставам малко озадачена, но като политическа стратегия тя е много успешна. Тя още веднъж показва, че "червените линии" на Путин са само думи и че Русия не е толкова силна, колкото я представят някои."
Опасенията, че Русия може да отвърне на удара на Запада, са в основата на решенията на американския президент Джо Байдън и други да ограничат използването на висококачествени западни оръжия, като например изтребители F-16, на територия в границите на Украйна. Досега няма потвърдени данни за използването им в Курската офанзива, въпреки че имаше някои изявления от страна на Русия, че Украйна е използвала бронирани машини "Страйкър" и "Брадли".
САЩ заявиха, че не са знаели предварително за плана на Украйна за нападение. Джон Кърби, говорител на Белия дом по въпросите на националната сигурност, заяви, че администрацията се е свързала с Киев, за да "получи малко по-добро разбиране" за офанзивата в Курск.
Вашингтон също така заяви, че ограниченията му по отношение на използването на американски оръжия с висока стойност в международно признатите граници на Русия не са се променили, а Държавният департамент заяви, че нахлуването "не е нарушение на нашата политика".
Основният действащ руски газопровод за Европа минава близо до Суджа, където измервателна станция, за която се съобщава, че е превзета от Украйна, следи за намалените руски доставки за страни като Австрия и Унгария. Киев е позволил газът да продължи да тече по тръбопровода като част от договор, който изтича в края на 2024 г.
Въпреки разполагането на резервни войски и заповедите за евакуация, Русия не успява да забави инерцията на този украински напредък, пише и Би Би Си.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!