П равителството на Украйна ще поиска от културния надзор на ООН да добави историческото пристанище на Одеса към списъка на защитените обекти на световното културно наследство, тъй като инвазията на Русия продължава.
Руските сили са напреднали на няколко десетки километра от града, който процъфтява, след като императрица Екатерина Велика постановява в края на XVIII в., че той ще бъде съвременната врата на Русия към Черно море.
Анализатори смятат, че руският президент Владимир Путин скоро може да насочи руското настъпление към Одеса, за да блокира напълно достъпа на Украйна до Черно море, евентуално с тежки бомбардировки като тези, които разрушиха пристанището в Мариупол.
Ден след сделката за зърното: Руски ракети удариха пристанището на Одеса
В края на юли търговското пристанище и други зони на града бяха ударени с ракети само няколко часа след като Русия се съгласи да разреши изпращането на украинско зърно от него.
"На 24 юли 2022 г. част от стъкления навес и прозорците на Музея на изящните изкуства, открит през 1899 г., бяха разрушени" от ударите, заяви културната агенция на ЮНЕСКО, след като нейният директор Одри Азуле се срещна с украинския министър на културата Олександър Ткаченко в Париж.
В него се казва, че експертите на ЮНЕСКО, които вече са на място, ще окажат техническа помощ, за да може Одеса да бъде добавена спешно както в Списъка на световното наследство, така и в списъка на застрашените обекти на наследството.
Русия нанася тежки удари по градове в цяла Украйна
Тя ще поиска от Комитета за световно наследство да включи в списъка на застрашените обекти и катедралата "Света София" в Киев и историческия център на Лвов, които вече са признати за обекти на ЮНЕСКО.
Добавянето на забележителен обект или традиционна дейност в списъка на ЮНЕСКО има за цел да мобилизира вниманието, за да се гарантира, че те ще бъдат запазени срещу заплахите за тяхното съществуване.
Агенцията твърди, че 175 украински културни и исторически обекта, откакто Русия започна инвазията си през февруари са били повредени, включително паметници, музеи, библиотеки и религиозни сгради.
Много от тях са пострадали, въпреки че са били обозначени с отличителния "син щит", който показва, че са защитени от Хагската конвенция за културата при въоръжени конфликти от 1954 г., която са подписали и Русия, и Украйна.
"Агенцията вече е мобилизирала близо 7 млн. долара и е предоставила няколко мерки за помощ и експерти, които да консултират специалистите", работещи за защита на обектите или за преместване на произведенията на изкуството на по-безопасни места, посочват от ЮНЕСКО.
През юли Украйна също така получи признаване на супата от цвекло, известна като борш, в списъка на нематериалното културно наследство, което според нея е застрашено от руската инвазия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!