Р уските военни сили изстреляха ракети по няколко украински града и стовариха войски на южната граница на страната, веднага след като президентът на Русия Владимир Путин разреши „специална военна операция“ в Източна Украйна.
На фона на ужасяващите събития в Украйна, припомнете си основните събития в политическата история на страната, откакто тя обяви независимост от СССР през 1991 г.
- 1991 г.: Лидерът на Социалистическа република Украйна Леонид Кравчук обявява независимост от Москва. В проведените референдум и президентски избори украинците одобряват независимостта и избират Кравчук за президент.
- 1994 г.: Леонид Кучма побеждава Кравчук на президентските избори, определяни като свободни и честни от наблюдатели.
- 1999 г.: Кучма отново печели избори, но те са белязани от множество нарушения.
- 2004 г.: Проруският кандидат Виктор Янукович е обявен за президент, но обвиненията за фалшифициране на вота предизвикват протести, в т.нар. Оранжева революция, налагайки повторно провеждане на вота. Прозападният бивш премиер на Украйна Виктор Юшченко е избран за президент.
- 2005 г.: Юшченко поема властта с обещания да изведе Украйна от орбитата на Кремъл към НАТО и ЕС. Той назначава бившия шеф на енергийната компания Юлия Тимошенко за министър-председател, но след вътрешни битки в прозападния лагер тя е уволнена.
- 2008 г.: НАТО обещава на Украйна, че един ден тя ще се присъедини към алианса.
- 2010 г.: Янукович побеждава Тимошенко на президентски избори. Русия и Украйна сключват споразумение за ценообразуване на газа в замяна на удължаване на наема за руския флот в украинско черноморско пристанище.
- 2013 г.: Правителството на Янукович преустановява преговорите за търговия и асоцииране с ЕС през ноември и решава да съживи икономическите връзки с Москва, предизвиквайки месеци на масови митинги в Киев.
- 2014 г.: Избухна насилие на протестите, съсредоточени до голяма степен около площад Майдан в Киев. Десетки протестиращи са убити.
- Февруари 2014 г.: Парламентът гласува за отстраняването на Янукович от поста му, той бяга. В рамките на дни въоръжени мъже превземат парламента в украинския регион Крим и издигат руското знаме. Москва анексира територията след референдум на 16 март, който показва огромна подкрепа на Крим за присъединяването към Руската федерация.
- Април 2014 г.: Проруските сепаратисти в източния регион на Донбас обявяват независимост. Избухват бойни действия, които продължават спорадично до 2022 г., въпреки честите прекратявания на огъня.
- Май 2014 г.: Бизнесменът Петро Порошенко печели президентските избори с прозападен дневен ред.
- Юли 2014 г.: Ракета над размирния район сваля пътническия самолет MH17 на път от Амстердам за Куала Лумпур, всичките 298 души на борда загиват. Разследващите проследяват използваното оръжие до Русия, която отрича да е замесена в инцидента.
Almost 8 years ago, Malaysia Airlines MH17 was shot down in that very region of Eastern Ukraine which is centre of attention right now.
— Karan Singh 🏎✈📱💻 (@karansingh_005) February 24, 2022
298 people lost their lives that day. The plane was shot down by Russian backed rebels in Eastern Ukraine. pic.twitter.com/JY408E4B0T
- 2017 г.: Споразумение за асоцииране между Украйна и ЕС отваря пазари за свободна търговия на стоки и услуги и безвизово пътуване до ЕС за украинците.
- 2019 г.: Нова украинска православна църква печели официално признание, ядосвайки Кремъл.
- Бившият комедиен актьор Владимир Зеленски побеждава Порошенко на президентските избори през април с обещания за справяне с корупцията и прекратяване на войната в Източна Украйна. Неговата партия „Слуга на народа“ печели парламентарните избори през юли.
- Президентът на САЩ Доналд Тръмп помоли Зеленски през юли да разследва Джо Байдън, неговия съперник в президентската надпревара в САЩ, и сина на Байдън Хънтър за възможни бизнес сделки в Украйна. Призивът води до неуспешен опит за импийчмънт на Тръмп.
- Март 2020 г.: Украйна влиза в първия си локдаун, за да ограничи разпространението на COVID-19 в страната.
- Юни 2020 г.: МВФ одобрява спасителна линия от 5 милиарда долара, за да помогне на Украйна да предотврати фалит по време на рецесия, предизвикана от пандемия.
- Януари 2021 г.: Зеленски призовава Байдън, сега президент на САЩ, да позволи на Украйна да се присъедини към НАТО.
- Февруари 2021 г.: Правителството на Зеленски налага санкции на Виктор Медведчук, опозиционен лидер и най-видният съюзник на Кремъл в Украйна.
- Пролетта на 2021 г.: Русия струпва войски близо до границите на Украйна за, според нея, военни учения.
- Октомври 2021 г.: Украйна използва турски дрон Bayraktar TB2 за първи път в Източна Украйна, което ядосва Русия.
- Есента на 2021 г.: Русия отново започва струпване на войски близо до Украйна.
- 7 декември 2021 г.: Байдън предупреждава Русия, че ще засили икономическите санкции, ако нахлуе в Украйна.
- 17 декември 2021 г.: Русия представя подробни изисквания за сигурност, включително правно обвързваща гаранция, че НАТО ще се откаже от всяка военна дейност в Източна Европа и Украйна.
- 14 януари: Кибератака, предупреждаваща украинците да се „страхуват и очакват най-лошото“, удари уебсайтовете на украинското правителство.
- 17 януари: Руските сили започват да пристигат в Беларус, на северната граница на Украйна, за съвместни учения.
- 24 януари: НАТО поставя силите си в готовност и подсилва Източна Европа с повече кораби и бойни самолети.
- 26 януари: Вашингтон представя писмен отговор на исканията на Русия за сигурност, повтаряйки ангажимента си към политиката на „отворени врати“ на НАТО, като същевременно предлага „прагматични“ обсъждания на опасенията на Москва.
- 28 януари: Президентът Владимир Путин заяви, че основните искания на Русия за сигурността ѝ не са били изпълнени.
- 2 февруари: Съединените щати казват, че ще изпратят 3000 допълнителни войници в Полша и Румъния, за да помогнат за защитата на съюзниците от НАТО в Източна Европа от всякакво преливане на кризата.
- 4 февруари: На Зимните олимпийски игри в Пекин Путин печели подкрепата на Китай за искането си Украйна да не бъде допусната да се присъедини към НАТО.
- 7 февруари: Френският президент Еманюел Макрон вижда известна надежда за дипломатическо разрешаване на кризата след срещата с Путин в Кремъл. След това Макрон посещава Киев и възхвалява „хладнокръвието“ на Зеленски и украинския народ.
- 9 февруари: Байдън каза, че „нещата могат бързо да се побъркат“, тъй като Държавният департамент на САЩ съветва американците в Украйна да напуснат незабавно. Други страни също призовават своите граждани да напуснат.
- 14 февруари: Зеленски призова украинците да развяват знамена и да пеят националния химн в един глас на 16 февруари, дата, която според някои западни медии Русия може да нахлуе.
- 15 февруари: Русия казва, че част от нейните войски се връщат в базата след учения близо до Украйна и се подиграва с предупрежденията на Запада за предстояща инвазия. Руският парламент иска Путин да признае за независими два подкрепяни от Русия отцепили се региона в Източна Украйна.
U.S. says Russia's claim of withdrawing troops from border with Ukraine is false https://t.co/tTBq1KtPdQ pic.twitter.com/nkO44fRhDU
— Reuters (@Reuters) February 17, 2022
- 18 февруари: Посланикът на САЩ в ОССЕ Майкъл Карпентър каза, че Русия вероятно е натрупала между 169 000-190 000 военни близо до Украйна.
- 19 февруари: Руските стратегически ядрени сили провеждат учения, наблюдавани от Путин.
- 21 февруари: Макрон каза, че Байдън и Путин са се договорили по принцип за среща на върха за Украйна. В телевизионно обръщение Путин казва, че Украйна е неразделна част от руската история, никога не е имала история на истинска държавност, управлява се от чужди сили и има марионетен режим. Путин подписва споразумения за признаване на отцепилите се региони в Източна Украйна за независими и нареди руски войски да идат там.
- 22 февруари: САЩ, Великобритания и техните съюзници въвеждат санкции срещу членове на руския парламент, банки и други активи. Германия спира окончателното сертифициране на газопровода „Северен поток 2“, който все още чакаше одобрение. Путин, в телевизионно обръщение, настоява Украйна за демилитаризация и казва, че мирното споразумение от Минск за отцепилите се републики вече не съществува, обвинявайки Киев за убиването на споразумението.
- 23 февруари: Подкрепяните от Русия сепаратистки лидери молят Русия за помощ за отблъскване на агресията от украинската армия.
- 24 февруари: Руският президент Путин разрешава „специални военни операции“ в Източна Украйна и моли украинските сили да сложат оръжие в телевизионно обръщение. Руските сили започват ракетни и артилерийски атаки срещу украинските сили и въздушни бази, нанасяйки удари по цели в големите градове.
- Путин обяви военна операция в Донбас
- "Русия нападна Украйна, стреля с ракети в Киев"
- Москва: Руската армия не нанася удари по украински градове
- Кулеба: Русия започна пълномащабна инвазия в Украйна
- Кризисен щаб се събира у нас заради Украйна, българи са поискали евакуация
- Светът реагира, след като Путин обяви военна операция в Донбас
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!