Б ратът на Марина и близък семеен приятел са убити на фронта в Източна Украйна. А сега тя трябва да се сбогува и със съпруга си, Руслан, който е призован да се бие срещу проруските сепаратисти при последната мобилизация, обявена от властите в Киев.
"Нашето семейство вече понесе тежки загуби. Брат ми умря през юли. Кръстникът на дъщеря ми умря през септември. Ето защо ние вече не се страхуваме, просто изпитваме болка", каза тя с 5-годишната Валерия на ръце.
"Въпросът стоеше така: или отивай в армията, или в затвора... Той обеща да се завърне", каза тя, отказвайки да съобщи фамилното си име.
След серия от подкопаващи бойния дух военни поражения на изток, правителството в Киев сега превърна отиването в армията в тържествен момент от живота на украинските мъже и техните семейства.
Негодуванието на някои от получаването на повиквателна и на други от това, че някои млади хора бягат от мобилизация, като напускат страната, може да се превърне в ново предизвикателство за президента Петро Порошенко и правителството му, което се намира в трудно положение. Военните действия на изток рязко ескалираха и правителството в Киев обяви поредната мобилизационна вълна с цел да набере още 50 000 войници, за да спре всяка нова офанзива на сепаратистите.
Бунтовниците в отговор също обявиха мобилизационна кампания, като си поставиха задачата да увеличат числеността си до 100 000 войници.
Две седмици след получаването на повиквателната Руслан и около 50 други мъже, призовани от една киевско предградие, се събраха в една доста занемарена казарма, за да получат назначенията си. В изтъркани цивилни дрехи и камуфлажни униформи, които не са им по мярка, те позираха за снимки и прегърнаха близките си, преди да получат благословия от православен свещеник.
Някои стояха мълчаливо с отпуснати ръце. Други подхвърляха шеги и викаха "Слава на Украйна", докато военен оркестър доста фалшиво свиреше националния химн. "Имаме висок боен дух, защото кой, ако не ние? Предстои голям прелом (във войната)", каза 35-годишният работник в склад Виктор Рибалко, носейки багажа си
към автобуса, който трябваше да отведе мъжете в учебния лагер. "Нямам никакъв военен опит, но ще се науча и тогава ще отида там, където ще има нужда да се бием", добави той.
Проруският сепаратизъм избухна в Източна Украйна през април 2014, след като политическите трусове в Киев доведоха до свалянето на подкрепяния от Москва президент. Порошенко каза, че иска конфликтът да приключи за няколко седмици, но войната се затегна и жертвите до момента са над 5000.
Сепаратистите, които водят битка за територия, която Кремъл нарича "Новорусия", миналия месец сложиха край на подписаното през септември прекратяване на
огъня и започнаха нова офанзива, която принуди силите на Киев да отстъпват.
"Как правителството допусна това? Срамота е", казва 68-годишната пенсионерка Валентина Александровна, сравнявайки последствията от войната с ядрената катастрофа в украинската АЕЦ в Чернобил през 1986 г. "Когато се случи това в Чернобил, опасността бе невидима, но тя беше там. Сега е същото - фронтът
е далече, но нашите момчета умират всеки ден", добавя тя, бършейки сълзите си, докато маха за сбогом на 26-годишния си съсед.
През декември Порошенко каза, че от началото на войната до онзи момент са убити 1252-ма украински военни. В резултат на последната офанзива на сепаратистите само през последната седмица загиналите са 57.
Бегълци от военна служба
Украинските власти казват, че няма военно разрешение на конфликта, но наричайки Русия "държава агресор", правителството е решено да усили 200-хилядната си армия. Украйна твърди, че бунтовниците се въоръжават от Москва и се подкрепят и от руски войници, което поставя украинската армия в крайно неравностойно
положение. Западните страни казват, че няма да пращат войници за защита на Украйна, но във Вашингтон тази седмица обсъждат дали да не доставят повече оръжия на Киев, който изпитва затруднения да екипира адекватно своята армия, тъй като страната е на ръба на банкрута.
Предвид зачестилите съобщения за призовани на военна служба, които бягат от страната, правителството трябваше да предложи нови начини, за да поощри службата в армията.
"Задължение на всеки мъж е да защитава страната си, земята си - каза в събота военният министър Степан Полторак. - Има случаи, макар това да не е повсеместно, на хора, които, меко казано, не са патриоти, които бягат в чужбина, за да избягат от служба."
В постинг във Фейсбук, който по-късно бе изтрит, президентският съветник Юри Бирюков писа, че значителна част от мъжете от Западна Украйна, получили повиквателни, не са се явили в сборните пунктове.
"Според неофициални източници хостелите и мотелите в крайграничните райони на съседна Румъния са препълнени с хора, избягали от военна мобилизация", се казваше в изтрития постинг, цитиран от в. "Украинская правда". Оттогава Бирюков не е правил публични изявления относно постинга и Ройтерс не успя да се
свърже с него за коментар.
Започнали са над 1300 наказателни производства срещу граждани, заподозрени в отклоняване от военна служба, според министерството на отбраната. Президентът Порошенко, чийто учил във Великобритания син за кратко служи на изток, нареди на правителството да внесе поправки в законодателството, регулиращо
пътуванията на украински граждани, подлежащи на мобилизация.
В опит да повдигне ентусиазма за отиване на фронта, правителството обяви, че войниците ще получават допълнително по 1000 гривни (62 долара) за всеки ден активно участие в боевете. Служещите ще получават също по 12 000 гривни - десет пъти повече от минималната месечна заплата - за унищожаване на вражески
боен автомобил, и по 48 000 гривни за всеки унищожен танк.
Въпреки това вече тръгна и търговия с фалшиви медицински за освобождаване от служба (т.нар. бели билети). Вътрешният министър Арсен Аваков съобщи в четвъртък за задържането на областен военен комисар по подозрение, че е получавал подкупи от по над 5000 гривни (300 долара) за издаване на фалшиви медицински свидетелства на потенциални призивници.
"Когато засвирят артилерийските снаряди"
Украйна и НАТО твърдят, че през последните седмици бунтовниците са били подсилени с още руски войници - обвинение, което Москва отрича. Мирните преговори се провалиха и без очертаващи се нови преговори няма изгледи за примирие в краткосрочен план. С изключение на студентите, депутатите и някои учени, всеки
украински мъж на възраст между 20 и 60 г., признат за годен за служба, може да бъде привикан да се сражава.
В Киев новите мобилизирани сваляха шапките си и навеждаха прясно остриганите си глави, за да ги поръсят свещениците със светена вода. Някои от мъжете, оплешивяващи или с побелели коси, изглеждаха като пред пенсия. След това бе прочетено стихотворение, призоваващо украинците да обичат страната си -
"в труд, в любов и в битка, когато засвистят артилерийските снаряди".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!