З апочват преките преговори между представителите на Русия и Украйна в Истанбул, Турция, съобщи говорителят на турския президент Ибрахим Калън. Те ще продължат до 30 март.
Президентите на Турция и Русия Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин се договориха по време на телефонен разговор вчера срещата да се състои в Истанбул. Анкара, която има ролята на посредник за разрешаването на кризата в Украйна, се надява преговорите в турския мегаполис да доведат до прекратяване на огъня.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна е готова да обсъжда неутрален статус като част от мирно споразумение с Русия, но той ще трябва да бъде гарантиран от трети страни и да бъде подложен на референдум. Това се случи по време на интервю с руски журналисти с продължителност от 90 минути чрез видеоконферентна връзка. Руските власти предупредиха руските медии да не излъчват това интервю.
В профила на украинския президент Володимир Зеленски в Туитър на адрес @ZelenskyyUa бе публикувано съобщение, че той е провел разговор с българския премиер Кирил Петков. В съобщението се казва: "Имах конструктивен разговор с българския премиер Кирил Петков. Той беше информиран за хода на противодействието на руската агресия. Критичната хуманитарна ситуация в украинските градове и села беше обсъдена. Ние трябва да спрем хуманитарната катастрофа заедно!".
Had a constructive conversation with 🇧🇬 Prime Minister @KirilPetkov. Informed about the course of counteraction to 🇷🇺 aggression. The critical humanitarian situation in 🇺🇦 cities and villages was discussed. We have to stop the humanitarian catastrophe together!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 26, 2022
Междувременно Украйна призова Съвета за сигурност на ООН да обяви специална зона за сигурност за Чернобилската АЕЦ. Според украинския вицепремиер Ирина Верешчук контролът над района трябва да бъде поет от специална мисия на ООН, посочва вестник "Украинска правда".
Вчера губернаторът на Киевска област Олександър Павлюк заяви, че руски войски са поели контрол върху град Славутич, намиращ се в Киевска област - непосредствено до забранената зона около АЕЦ „Чернобил“. В града живеят украински работници, които продължават да се грижат за централата. Днес кметът на град Славутич Юри Фомичев каза във видео пост в интернет, че руските сили са се изтеглили от града, след като са изпълнили задачата си по обследването му.
През изминалия ден руското министерство на отбраната съобщи, че Русия е унищожила с далекобойни ракети склад за гориво на украинските сили близо до град Лвов в Западна Украйна и е използвала крилати ракети срещу завод в града, в който се ремонтирали противовъздушни системи, радарни станции и прицелни устройства за танкове. Ден преди това бяха нанесени още няколко ракетни удара по града, като птима души са ранени, съобщи областният управител Максим Кoзицки.
Вчера бе съобщено от началника на регионалната администрация Вячеслав Чаус в Telegram, че руските сили продължават обсадата на град Чернигов в Северна Украйна. Населението на града е без водоснабдяване, топлоснабдяване и електроснабдяване заради разрушения в резултат от военните действия в рамките на украинския конфликт. Градската инфраструктура е била разрушена от "непрекъснатите сражения", но в момента текат усилия за отстраняване на щетите. Ден по-рано кметът на града Владислав Атроженко заяви, че градът е "напълно опустошен" от руските войски. По негови думи над 200 цивилни са убити през последните седмици и повече от половината от 285-те хиляди души, обитавали града до началото на войната, са го напуснали. Тази информация не е потвърдена от независим източник, отбелязва ДПА.
В неделя държавната инспекция по ядрено регулиране на Украйна съобщи, че ядрен обект в град Харков в Североизточна Украйна отново е бил мишена на руски обстрел и че заради боевете е невъзможно да се направи оценка на щетите. Обектът, предназначен за изследвания и производство на радиоизотопи за медицински и промишлени нужди, се намира в Харковския физико-технологичен институт. И преди украинските власти са съобщавали, че той е попадал под обстрел, но не е имало изтичане на радиация.
На 26 март общо 5208 души са били евакуирани от украински градове през хуманитарните коридори, заяви заместник-ръководителят на канцеларията на украинския президент Кирило Тимошенко. От тях 4331 са от обсадения южен град Мариупол. Досега над 98 000 души са успели да напуснат Мариупол, пък обяви руското министерство на външните работи.
От началото на руското нахлуване в Украйна са загинали 136 деца, заяви украинската главна прокуратура в съобщение в социалното приложение Telegram. 64 от тях са убити в Киевска област, а 50 - в Донецка област.
#Russia transfers troops to #Ukraine from #Georgia
— NEXTA (@nexta_tv) March 25, 2022
The Washington Post writes about it with reference to a representative of the Pentagon. It probably refers to soldiers and equipment deployed in occupied #Abkhazia and South #Ossetia.https://t.co/BnmmLvL0xt
Междувременно отцепилата се от Грузия и самопровъзгласила се република Южна Осетия обяви, че е изпратила свои войници в Украйна, за да "помогне и защити Русия".
Самопровъзгласилата се Луганска народна република в Източна Украйна пък може да организира скоро референдум за присъединяване към Русия. Това съобщи днес лидерът на бунтовническия регион Леонид Пасечник. Русия призна на 21 февруари т.нар. Луганска народна република и Донецка народна република за независими държави и нареди започването на "мироопазваща операция" в региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!