Н а Украйна е позволено да използва оръжия, снабдени от САЩ, за да атакува руска територия, но какви ще са последствията от последната зелена светлина на Вашингтон по отношение на червената линия на Владимир Путин?
Молбите на Киев към САЩ да използват оръжията им в Русия нараснаха през последния месец, тъй като войските на Москва постигнаха успехи в Харков и Украйна не можа да спре руските ракети насочени към нейния североизточен регион, пише Newsweek.
(Видеото е архивно: Кои са най-честите лъжи за участието на България и страните от ЕС във войната в Украйна)
Коментарът на държавния секретар, Антъни Блинкен, че Вашингтон е трябвало „да се адаптира и пригажда“ към войната, отразява позицията му за по-голяма военна помощ за Украйна.
Даренията на САЩ на ракети Javelin и Stinger преминаха към ракетни установки HIMARS, танкове M1 Abrams и скоро произведените в Америка реактивни самолети F-16, които ще бъдат доставени от други страни.
Ukraine using it's new ability to strike Russian territory with spectacular effect, taking out more of Russia's pricey and increasingly rare S-300/S-400 anti-aircraft batteries around Belgorod.
— Jay in Kyiv (@JayinKyiv) June 3, 2024
Footage from sad Russians yesterday. https://t.co/MNd9VFgLH2 pic.twitter.com/CplG0wMtL3
Ударите на далечни разстояния, включително от наземно изстреляни ATACMS (Армейска тактическа ракетна система) остават забранени за Украйна – знак, че администрацията на Байдън все още се притеснява и цели да избегне ескалация.
Кремъл, който определи инвазията като прокси конфликт между Русия и НАТО, се позова на червените линии в хода на конфликта, стигайки дотам, че заплашва с ядрени действия, ако има екзистенциална заплаха за държавата и активно участие от Запада.
Досега Путин не е изпълнил военно обещанията си да накаже Запада за подкрепата му за Украйна, но дали това ще остане така и какви са неговите червени линии остава несигурно, особено като се има предвид съобщението му през май за учения за ядрено оръжие.
„Ще има момент за Русия, в който истинските червени линии ще бъдат пресечени и тогава, разбира се, те ще предприемат съответните контрамерки“, каза Николо Фасола, автор на книгата, издадена през юли, Претълкуване на стратегическата култура на Русия: Руският път на Война, каза Newsweek.
„Това потенциално ще има стратегически последици, тъй като може да се разглежда от Русия като значителна стъпка в ескалацията,“ добави Фасола.
„Русия може да реши да извърши различен набор от удари по различни цели и потенциално те отново биха могли да се насочат към украински активи на полска територия“, каза той. „Или биха могли да отидат за демонстрационно използване на тактически ядрени оръжия.“
Въпреки това Фасола, научен сътрудник в университета в Болоня, каза, че руснаците „са уплашени, както и ние, от ескалация“, поради което опасенията на Запада относно руската ескалация „не се оказаха правилни през последните няколко години“.
На 23 май руското външно министерство заяви, че Москва ще отвърне с удари по цели на Обединеното кралство, ако британско оръжие бъде използвано от Украйна за удари по руска територия.
👍"We don't encourage it, but the decision is up to Ukraine," - US Secretary of State Anthony Blinken on the use of American weapons for strikes on the territory of the russian Federation.
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) May 15, 2024
Now we're looking forward to hearing the russians whine. pic.twitter.com/Jy0uAJuPKw
Матю Хо, ко-директор на медийната мрежа на Айзенхауер (EMN), която набляга на мира и дипломацията в американската външна политика, каза, че тази заплаха може да се отнася и за оръжия от САЩ.
„Това означава удари срещу съоръжения в Украйна, където войските на НАТО може да обучават украински войски или да подпомагат украинските командни функции“, каза той пред Newsweek.
„Това може да означава сваляне на разузнавателни самолети и безпилотни самолети на НАТО, може да означава унищожаване на логистични превозни средства на НАТО, за които се съобщава, че носят оръжия и материали в Украйна,“ добави Хо.
Хо, пенсиониран капитан от Корпуса на морската пехота на САЩ, който информира Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН) през март за ескалиращите опасности от войната в Украйна, каза: „Голямата опасност е например, ако тези оръжия от Запада ударят цивилна цел, да речем училище, пълно с руски деца, какъв би бил тогава отговорът на Русия?"
„Не мисля, че Русия ще стигне толкова далеч, за да атакува западни военни цели извън Украйна“, каза той. „Не мисля, че руснаците искат такъв вид ескалация, но за изключително малките ползи, които тези оръжия ще осигурят, рисковете просто са твърде големи.
Анализът на съобщенията на Кремъл от независимото руско издание Agentstvo през октомври 2023 г. установи, че през предходния месец руските власти практически са спрели да използват изразите „червени линии“ и „удари по центровете за вземане на решения“ по отношение на заплахите към Запада и Украйна.
„Виждайки, че Путин смята Крим за официална руска територия, червената линия на Путин вече е премината“, каза Зев Файнтух, старши разузнавателен анализатор в охранителната фирма Global Guardian, имайки предвид многократните украински удари по цели на полуострова, окупиран от 2014 г. насам.
„Целите, които в момента се поразяват в Крим, ще бъдат аналогични на тези в Белгород, Брянск, Курск и други съседни региони“, каза той пред Newsweek. „Какво наистина може да направи Москва освен повече от същото?“ Тези руски региони до границата са обект на удари по военни съоръжения, за които Киев не поема пряка отговорност.
Файнтуч каза, че вълната от необясними пожари в обекти в страни от НАТО, за които е обвинявана Москва, показва какъв саботаж е готова да извърши Русия.
„Вече видяхме как Русия тренира използването на тактически ядрени оръжия. Малко вероятно е Русия да се нахвърли кинетично върху страна от НАТО по конвенционален и, което е по-важно, начин, който може да бъде приписан.“
Тежки плъзгащи се бомби
Промяната на политиката на Вашингтон означава, че Украйна може да атакува руски войски и командни и контролни елементи, артилерия, логистика, единици за противовъздушна отбрана и потенциално бойни самолети на руска територия близо до Харков.
„Това, което наистина наклони баланса, беше въвеждането на Русия на тежки планиращи бомби в микса“, каза Файнтуч.
„Те са евтини, изобилни и почти невъзможни за сваляне, след като бъдат пуснати. Единственият реален начин да спрем тези атаки е да свалим бомбардировачите в небето или още по-добре, докато са още на земята,“ добави Файнтуч.
Западният комплект от оръжия ще помогне за тези мисии.
„Украйна трябва да удари там, където тези бомби се поставят в руската територия. Бойните самолети ще бъдат полезни за тази цел“, добави Файнтуч.
Преди промяната на политиката на САЩ съюзниците от НАТО като Полша, Германия и Франция вече казаха, че е добре Киев да използва оръжията си, за да удари Русия. Роджър Хилтън, научен сътрудник в областта на отбраната в базирания в Словакия мозъчен тръст GLOBSEC, каза, че решението на администрацията на Байдън е провокирано от крехката ситуация със сигурността в Харков.
„Неуспехът да се промени политиката би наложило разполагането на оскъдна работна ръка и би рискувало ненужни загуби за Киев, чието обръщане би било скъпо“, каза той пред Newsweek.
Промяната на курса на съюзниците от НАТО беше допълваща характеристика, „но не и решаваща, предвид дългогодишния ангажимент на Вашингтон да избегне разпалването на Трета световна война“, каза той. „Трябва да се очаква, че докато войната се проточва, европейските нации ще продължат да изпреварват Америка, когато става въпрос за прилагане на тежки политически решения, които рискуват да провокират Русия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!