У краинските зими, и без това сурови, сега изглеждат още по-страшни, тъй като войната ги превърна в арена на изпитания. Безмилостните атаки срещу ключовата енергийна инфраструктура задълбочават тревогите за оцеляване и устойчивост, предаде ВВС.
Сред хаоса от усукан метал, маслени локви и стени, осеяни с шрапнели, едно неочаквано зрелище привлича погледа: сняг в топлоелектрическа централа. С приближаването на поредната украинска зима турбинната зала кипи от дейност.
Инженери се борят да ремонтират каквото е възможно и да разчистят каквото не може да бъде спасено след поредния руски въздушен удар.
Russia's early morning missile attack on Ukraine has targeted electricity and water infrastructure across the entire country.
— Jay in Kyiv (@JayinKyiv) November 28, 2024
Temperatures are sub-zero, this clearly being an attempt to freeze millions of people to death.
Russians are really not like us. pic.twitter.com/4aX2wtUTFO
От съображения за сигурност, местоположението на централата и степента на разрушенията остават неизвестни, както и дали тя все още функционира. Русия използва всяка информация, за да определя следващите си цели.
Този месец бележи втората масирана атака на Русия върху украинската енергийна инфраструктура за по-малко от две седмици – и общо десетата за годината. Тези удари тежко натоварват енергийната система на страната. До средата на ноември Украйна вече бе загубила 9 GW производствен капацитет – около половината от пиковото търсене през миналата зима. Дали посетената централа е била мишена на последните атаки остава неразкрито, но като много други в страната, тя е подложена на многократни удари от началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022 г.
Следите от разрушения са навсякъде. Под огромен отвор в покрива, работници се топлят на импровизиран мангал. Огромни пластмасови платна са покрити върху оборудването, за да го предпазят от стихиите. Александър, инженер, описва тежките условия: „Дори нямаме време да възстановим основното оборудване, да не говорим за стените и покрива. Всичко се унищожава отново след всеки удар.“
Западните съюзници се опитват да окажат помощ. В понеделник DTEK, най-голямата частна енергийна компания в Украйна, обяви получаването на пакет от $113 млн. от Европейската комисия и правителството на САЩ за възстановяване на капацитет и защита на жизненоважно оборудване от суровите зимни условия. Но задачата е изключително тежка за изтощените екипи, които се грижат Украйна да остане осветена.
В контролна зала, защитена от стена с пясъчни чували, инженер Дмитро си взема кратка почивка. „Някои защитават фронтовите линии на бойното поле,“ казва той. „Ние защитаваме енергийния фронт.“
Yesterday, Russian army launched one of the largest strikes on Ukraineʼs power grid in recent months, firing 91 missiles and nearly 100 drones. At least 12 fuel and energy sector facilities were hit, @KpsZSU reports. Nearly 1,5 million Ukrainians remain without electricity,… pic.twitter.com/3FvVTpG0AZ
— Гюндуз Мамедов/Gyunduz Mamedov (@MamedovGyunduz) November 29, 2024
Докато инженерите на DTEK се борят с безмилостни атаки, останалата част от страната продължава да се адаптира. Сега, навлизайки в третата си зима от пълномащабното нахлуване, украинските градски улици бръмчат от звука на генератори. Магазините и ресторантите светят ярко, въпреки затъмнените улични лампи, а дизеловите изпарения висят тежко в ледения въздух.
В жилищните блокове прекъсванията на тока блокират асансьорите и спират топлата вода. Жителите, свикнали с фенерчета и преносими батерии, продължават да търсят новаторски решения. Някои инсталират батерии и инвертори, които се включват автоматично при прекъсване. В 25-етажния блок „Позняки“ в Киев, жителите събират средства за система, разположена в мазето, която поддържа асансьор и изпомпва топла вода. За Наталия Андрийко, която живее на 19-ия етаж със съпруга си и домашните любимци, тази система е спасение.
„Странно е колко щастлива съм да имам тези основни неща,“ казва тя. „Мога да заведа кучето долу с асансьора, а не по тъмните стълби. Имам вода от чешмата.“
Прекъсванията на тока са постоянна тема за разговор в цяла Украйна. Жителите следят графиците на прекъсвания и обединяват ресурси за закупуване на генератори и соларни панели.
Дори предизвикателствата намират отзвук в хумора. Новият филм Zbory OSBB (свободно преведен като „Среща на асоциацията на собствениците на жилища“) ще има премиера през декември. Той проследява кавги между съседи, опитващи се да се споразумеят за генератор. Сценаристът и продуцент Иван Мелашенко обяснява:
„Когато повече от десет души трябва да се съгласят, винаги е отчасти смешно.“ Той подчертава необходимостта от положителни емоции в тези времена. „Невъзможно е да живееш в такива драматични условия без поне малко хумор.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!