Д елът на украинците, които подкрепят териториални отстъпки на Русия в замяна на мир, се увеличава, сочи проучване на Киевския международен институт по социология (КИИС).
И Киев, и Москва изглеждат далеч от това да приемат започването на преговори. Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли всякакви споразумения със сегашното ръководство на Русия, като дори издаде указ, с който изключи разговорите с руския си колега Владимир Путин.
Въпреки това миналата седмица Зеленски заяви пред BBC, че руски представители трябва да присъстват на планираната „мирна среща на върха“ през ноември. Той заяви, че ако Москва е готова да обсъди план „и да се споразумее за прекратяване на войната, в съответствие с Устава на ООН, тогава ние ще сме готови да говорим“.
ОТ Newsweek уточняват, че са се свързали с офиса на Зеленски за коментар.
Зеленски не каза, че е готов да отстъпи територия в името на мира - нещо, на което Киев и неговите съюзници като САЩ се противопоставят, защото това би възнаградило агресията на Путин.
#Ukrainian Support for Ceding Territory Surgeshttps://t.co/IgNp0uwWXW
— Arthur Morgan (@ArthurM40330824) July 24, 2024
Въпреки това последното проучване на КИИС, който провежда анкети за отношението на украинците към пълномащабната инвазия на Путин от май 2022 г. насам, предполага промяна в мнението.
Проучването показа, че 32% от украинците са съгласни да отстъпят територия, за да „постигнат мир и да запазят независимостта си“, докато през февруари тази година този процент беше 26. През февруари 2023 г. процентът е бил 9.
„Моралът на украинците за възвръщане на всички територии може да намалява поради изтощение и тежки загуби. Техните военни са преминали към отбранителна позиция, като не разполагат с възможности за контранастъпление. Въпреки уверенията за непоколебима подкрепа, западната помощ изглежда все по-несигурна“, заяви пред Newsweek Виктор Коваленко, анализатор в областта на отбраната и бивш украински войник.
Проучването установи също, че 55% от анкетираните все още са против предаването на територии на Русия, ако това би довело до прекратяване на войната. Това обаче е по-малко в сравнение със 74% от населението през декември 2023 г., които са били на това мнение.
Това също е спад с 10 процентни пункта спрямо 65-те процента, които подкрепиха подобна стъпка през февруари 2024 г.
Степента на противопоставяне на териториалните отстъпки зависи от това къде в Украйна живеят респондентите, като най-много хора, които отхвърлят подобен ход, са от западната част на страната (60%), а най-малко - от южната (46%).
От КИИС заявиха, че въпросите в анкетата не уточняват кои територии могат да бъдат предмет на отстъпки, нито пък се говори за „мир при всякакви условия“ или капитулация.
На въпроса за приемливите сценарии за мир 62% от анкетираните отговарят, че възвръщането на всички окупирани територии и присъединяването към ЕС, без членство в НАТО, би било приемливо.
Де факто отстъпването на контрола върху Донецка и Луганска област, както и върху Крим, но възвръщането на пълния контрол върху Херсонска и Запорожка област и присъединяването към НАТО и ЕС е второто най-популярно предложение - 53%.
Коваленко заяви, че намаляването на привържениците на връщането към границите от 1991 г. дава на Зеленски повече дипломатическа свобода да приключи войната със слаба вътрешна опозиция.
„Той може да обмисли възможността да използва войната като шанс за отрязване на проруския Донбас, което потенциално да укрепи Украйна. Значителна част от украинското общество условно се съгласява, че индустриализираният Донбас е финансова тежест и пречи на пътя на Украйна към ЕС и НАТО“, каза той.
Директорът на КИИС Антон Хрушецки заяви в съобщението за медиите, че въпреки гъвкавостта по отношение на териториалните отстъпки, украинците „очевидно не са съгласни на мир при каквито и да било условия“.
Проучването е проведено сред 3075 пълнолетни лица във всички региони, контролирани от украинското правителство, в периода 16-22 май и 20-25 юни с допустима грешка от 5%, се посочва в официалното съобщение.
Не пропускайе най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!