Президентът левичар на Венецуела Уго Чавес продължи и днес с жестовете на помирение към колегата си от САЩ Барак Обама, като му подари книга на срещата на върха на двете Америки в Тринидад и Тобаго.
Преди това, при откриването на форума, Чавес, известен като един от най-големите критици на Вашингтон в Латинска Америка, се здрависа с Обама и двамата се потупаха по раменете.
Чавес подари на Обама книгата "Отворените вени на Латинска Америка: пет века грабителство на континента" от левия уругвайски журналист и писател Едуардо Галеано, която описва икономическата и политическата намеса в региона.
Президентът на САЩ прие подаръка с усмивка, посочва Ройтерс.
Книгата на Галеано е истинска класика за латиноамериканската левица. Издадената през 1971 г. творба отправя дълбока критика на империализма, проследявайки ограбването на природните богатства на тези земи от 15-ти век насам. В книгата си видният представител на латиноамериканската литература, 68-годишният днес Галеано, отдава мизерията на субконтинента на алчността на великите сили, Испанската корона и САЩ.
По-късно журналист попита Обама какво мисли за книгата, а президентът на САЩ отговори: "Мислех, че е някоя от книгите на Чавес. Тъкмо се канех да му подаря една от моите".
Двамата президенти си протегнаха ръце и се поздравиха снощи при откриването на форума на високо равнище на двете Америки в столицата на Тринидад и Тобаго Порт ъв Спейн. Обама отправи своя поздрав на испански, посочва АП.
Мисля, че беше добър момент, каза Чавес за първия си контакт с Обама. Смятам, че президентът Обама е интелигентен човек за разлика от предишния президент на САЩ, отбеляза той.
Макар че е единствената държава от западното полукълбо, която не участва в срещата на върха на двете Америки,
Куба се превърна в основна тема на форума,
както се очакваше. Барак Обама се обяви за ново начало с островната държава.
САЩ са готови на диалог с режима в тази страна, но не и ако е самоцелен, подчерта Обама. Той изрази готовност за разговори с Куба по редица въпроси - от човешките права през демократичните реформи до икономическото положение. Американският президент отчете десетилетията на недоверие между двете държави.
Той протегна ръка на Куба броени дни след като страната му смекчи в понеделник ограниченията за пътуване и изпращане на пари на острова от американски граждани от кубински произход.
Кубинският държавен ръководител Раул Кастро на свой ред изрази вчера готовност за равноправен диалог със САЩ по всички въпроси.
Аржентинският президент Кристина Фернандес де Кирхнер призова американския си колега да вдигне наложеното през 1962 г. ембарго срещу Куба. В речта си в Порт ъв Спейн, тя се аргументира, че ембаргото е анахронично и е било в духа на логиката на един двуполюсен свят.
Още при откриването на срещата Обама предложи на държавите от Северна и Южна Америка диалог между равни.
Тук съм, за да отворя нова глава на диалог, която ще продължи през цялото ми управление, обяви той.
САЩ не могат да бъдат обвинявани за всички проблеми на Америка, подчерта в същото време Обама и допълни, че не само САЩ трябва да се променят, но и всички държави от континента имат отговорността да се обърнат към бъдещето.
Американският президент се пошегува, че е много признателен на никарагуанския си колега Даниел Ортега, че не го е обвинил за неща, които са се случили, когато е бил на три месеца.
Ортега обвини САЩ, че водят колонизаторска политика в Пуерто Рико, подлагат на репресии имигрантите и допринасят за бедността в Латинска Америка. В същото време той призна, че Обама е бил твърде млад - едва на три месеца, за да бъде винен за операцията в Залива на прасетата в Куба, с която ЦРУ се опитва да свали от власт Фидел Кастро.
Латинска Америка е регион, в който настроенията срещу САЩ традиционно са силни. Обама обяви нова инициатива за укрепване на сътрудничеството в Карибския басейн в областта на сигурността на стойност 30 млн. долара. Акцент в програмата е поставен върху борбата срещу наркотрафика.