След победата на Лейбъристката партия на изборите по-рано този месец мнозина вярват, че партията е неудържима сила в политиката на Обединеното кралство. Все пак на изборите на 4 юли те печелят едно от най-големите мнозинства в своята история и разгромяват торите. Въпреки успеха си, те имат едно слабо място - Уелс.
Криза със здравеопазването
През 1997 г. Уелс получава свой собствен парламент и правата да решава самостоятелно за здравеопазването, околната среда и образованието в Уелс. Уелската лейбъристка партия управлява без прекъсване още от първите избори през 1999 г.
През цялото време Уелс остава една от най-бедните части на Обединеното кралство, сочат социологически данни. По време на управлението на консерваторите във Великобритания (2010- 2024) “Националната здравна служба” изпада в криза поради сериозното недофинансиране и недостиг на ресурси. Здравеопазването в Обединеното кралството не може да поеме множеството пациенти, опашките стават все по-дълги и според разследване на британската телевизия А&Е над 250 пациенти умират поради дългото чакане. По време на управлението на лейбъристите в Уелс ситуацията не е само тежка, а най-тежката в цялото Обединено кралство. Списъкът с чакащите в Уелс е много по-дълъг от този в Англия, според BBC в Англия на 4.1% от пациентите им се налага да чакат за преглед при медицински специалист 12 месеца, а в Уелс този процент е около 20.9%. Именно тази слабост на лейбъристкото управление в Уелс е често използвана в кампаниите на консерваторите, за да покажат, че може да е и по-зле.
Непопулярни първи министри
Недоволството в Уелс нараства и през 2024 година първият министър (еквивалент на министър-председател- бел.ред.) Марк Дрейкфорд подава оставка. Членовете на Уелската лейбъристка партия избират Вон Гетинг като негов наследник. Но той се оказва още по-скандална фигура от предшественика си. Още преди избирането му, неговата кампания приема дарение от 200 000 паунда от компания, обвинена в увреждане на околната среда, разкриват местни медии.
Първият министър уволнява министър от кабинета си, защото го критикува остро във връзка с приемането на това дарение. Разкрива се, че той е изтрил съобщения, за да не станат публично достояние.
През юни Гетинг губи вота на недоверие, в който опозицията, включително и някои негови съпартийци се обединяват, въпреки различията си. Въпреки загубата той отказва да напусне поста си.
Днес,16 юли, четирима министри от кабинета му подадоха оставка. След това унижение Гетинг също решава да се оттегли, управлявайки едва 4 месеца, което дава повод на някои политически коментатори в Уелс да го нарекат “Уелския Лиз Тръс”.
Слабото място на лейбъристите
Очаква се, че оставката на Гетинг ще доведе до избори за нов лидер на партията. Но съдейки по Риши Сунак в Обединеното Кралство и Джо Суини в Шотландия, възстановяването на доверието след подобни драматични провали, е трудно и почти невъзможно. Това би могло да е краят на Уелските лейбъристи и те да продължават да са слабостта на управлението на Киър Стармър.
Автор: Йоан Александър Странджалиев
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!