В отговор на руската инвазия в Украйна, Западът започна икономическа война, пише „Икономист”.
Америка забрани продажбата на широка гама от стоки на Русия, десетки големи компании се изтеглиха от руския пазар и редица държави заедно замразиха около 60% от международните резерви на руската централна банка.
Идеята беше да се удари икономиката на Русия толкова здраво, че руският президент Владимир Путин да прекрати войната в Украйна.
В началото изглеждаше, че планът е на път да сполучи. През седмицата след началото на инвазията рублата падна с над една трета спрямо долара, а цените на акциите на много руски компании се сринаха.
Джо Байдън: Няма да позволим това на Русия
Само че скоро нещата се промениха. Хаосът на руските пазари изглежда отшумя. Рублата се отблъсна от дъното и се върна на нивата отпреди началото на инвазията в Украйна. Въпреки замразените валутни резерви Русия продължава да изпълнява плащанията по външния си дълг. Масовото изтегляне на средства от руските банки, от които излязоха близо 3 трилиона рубли, приключи. Нещо повече, руснаците отново започнаха да влагат парите си в банкови сметки и то в рубли. Набор от политики стабилизира руските пазари.
Реалната икономика в известен смисъл е огледален образ на финансовата система. Тя се оказа по-здрава, отколкото изглеждаше на пръв поглед. Инфлацията на потребителските цени достигна 17,6% към 22 април, но не всичко поскъпва. Цените на основни стоки като бензина остават почти без промяна.
Кирил Петков пред Зеленски: Украйна ще спечели войната
Въпреки че все още е рано да се правят категорични оценки, според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, през седмицата до 26 март, руският брутен вътрешен продукт е нараснал с 5% на годишна база.
Други данни, събрани от „Икономист” сочат, че няма спад в потреблението на електроенергия и железопътните превози на стоки в Русия.
Вероятно руската икономика ще влезе в рецесия до края на тази година, но спадът може да се окаже по-малък от очаквания от Световната банка с 11,2%.
Днес руската централна банка намали основния си лихвен процент от 17% на 14%, което показва, че вече не се опасява от срив на рублата и е фокусирана върху подкрепа за вътрешното търсене. Прогнозите ѝ за инфлацията са за между 18% и 23% до края на тази година.
Германия подкрепи изпращането на тежки оръжия за Украйна
Дали санкциите ще имат значим ефект според „Икономист” зависи от няколко фактора. Първият е дали обикновените руснаци ще започнат да се тревожат за икономиката, докато войната в Украйна се проточва и ще ограничат разходите си. Това се случи през 2014 г., когато Русия анексира Крим.
Вторият е дали производството в крайна сметка ще спре, тъй като санкциите блокират достъпа на руските фирми до много вносни продукти, части и машини. Авиационният сектор на Русия изглежда особено уязвим, както и автомобилната индустрия. И все пак много големи предприятия, основани през съветско време, са свикнали да работят без вносни компоненти.
Русия обяви териториални придобивки в Украйна
Според „Икономист” ако някоя икономика може да се доближи до това да се справи с откъсване от света, тя изглежда е руската.
Третият и най-важен фактор е свързан с износа на изкопаеми горива от Русия. Въпреки санкциите тя все още продава петрол на стойност около 10 милиарда долара месечно на чуждестранни купувачи, което се равнява на една четвърт от предвоенния износ.
Това осигурява ценен източник на чуждестранна валута, с която Русия може да плаща за внос от държавите, които не са ѝ наложили санкции заради войната в Украйна.
Лавров: НАТО е във война с Русия - може да стане ядрена
В същото време Световната банка очаква икономиката на Украйна да се свие с 45% през тази година заради войната. Така че властите в Киев и украинската армия не могат да удържат руската инвазия без сериозна международна подкрепа.
На фронта Украйна вече има числено превъзходство в жива сила, но ѝ липсва тежка техника и средствата да поддържа армията си. В същото време заради официалната позиция на Кремъл да не се използват наборни войници, числеността на руската армия е ограничена. Това няма как да се промени в краткосрочен план, дори Путин да нареди мобилизация, тъй като евентуалните нови попълнения ще се нуждаят от сериозно трениране преди да бъдат боеспособни за нападателни военни действия.
Украйна ще иска от Русия трилион долара за войната
Така Украйна има войници, но няма достатъчно танкове, самолети и оръдия за контраатака, нито средства за придобиването на такива. А Русия няма достатъчно пилоти, танкови екипажи и пехотинци, за мащабна инвазия. Положението на фронта е патово и това още повече засилва значението на икономическите последствия от войната върху всяка от страните.
Все пак икономиката на Русия не е толкова стабилна, колкото изглежда. Председателят на Руската централна банка на Елвира Набиулина изнесе доклад в Държавната дума, където предупреди, че почти всеки продукт, произведен в Русия, разчита на части, внесени от чужбина, повечето от които са спрени от санкциите.
Забраните за руския износ също ще бъдат усетени през второто тримесечие на тази година.
Набиулина предупреди още, че „периодът, през който икономиката може да живее от резерви, е краен”.
Тя обясни, че руските резерви, които не са замразени от Запада, до голяма степен са инвестирани в злато и китайски юани, така че не могат да бъдат използвани за други цели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!