К онцентрацията на въглероден двуокис в атмосферата на Земята се е повишила до рекордно високи стойности през 2016 г., според Световната метеорологична организация.
Увеличението през миналата година е с 50% по-високо от средното за последните 10 години.
Експерти прогнозират рекордни температури през 2016 г.
Какъв е бъдещият климат на България
Оптимистично и песимистично изследване за ледниците
Изследователите казват, че комбинация от човешката дейност и климатичния феномен Ел Ниньо е довела въглеродния двуокис до нива, каквито не е имало през последните 800 000 години.
Анализът на резултатите от проучването показва, че целите за ограничаване на глобалното затопляне, разписани в споразумението от Париж мога да се окажат до голяма степен недостижими.
Нещо повече, данните, които са събрани от измервания в 51 държави, показват останалия в атмосферата въглероден двуокис, след количествата погълнати от горите и океаните – чиито капацитет все пак е ограничен.
През 2016 г. средната концентрация на CO2 е достигнала 403,3 части на милион, от 400 през 2015 г.
„Това е най-голямото увеличение, което някога сме виждали през 30-те години, през които правим проучването”, коментира д-р Оксана Тарасова, ръководител на глобалната програма за наблюдение на атмосферата на Световната метеорологична организация.
През последните 70 години, според доклада, увеличението на въглеродния двуокис в атмосферата е почти 100 пъти по-голямо, отколкото в края на последната ледникова епоха.
Бързо повишаващите се атмосферни нива на CO2 и други газове, като метана, имат потенциала, според изследователите, да „предизвикат непредсказуеми промени в климатичната система, които да доведат до сериозни екологични и икономически сътресения”.
Освен покачването на концентрациите на парникови газове изследването показва, че от 1990 г. насам интензитетът на слънчевата радиация е нараснал с 40%, което засилва процеса на глобалното затопляне.
„Геологически, това е като инжекция с огромно количество топлина”, посочва д-р Тарасова. „Промените няма да отнемат десет хиляди години, както преди, ще се случат бързо - ние нямаме познания за системата в такова състояние и това е малко обезпокоително”.
Според експерти последният път, когато Земята е имала сравними нива на въглероден двуокис в атмосферата със сегашните, е бил преди три до пет милиона години, в средата на периода Плиоцен. Климатът тогава е бил със средно 2-3 градуса по-топъл, а морските нива с 10-20 метра по-високи.
Най-тревожно обаче е бързото покачване на метана. Неговата концентрация също е рекордна, откакто се правят изследвания. Този парников газ има в пъти по-голям ефект за глобалното затопляне от въглеродния двуокис.
„Бързото увеличение на метана от 2007 г. насам, особено през 2014 г., 2015 г. и 2016 г., е различно, от очакванията, заложни в споразумението от Париж, като повишаването на концентрациите на метан е най-силно в тропиците и субтропиците. То не се дължи на изкопаемите горива. Ние не разбираме защо метанът в атмосферата нараства толкова бързо. Това може да е обратна връзка от изменението на климата. И е много обезпокоително”, добавя д-р Тарасова.
CO2 levels in the atmosphere hit their highest level for 800,000 years in 2016, according to Greenhouse Gas bulletin https://t.co/6XKI1fUj2Y pic.twitter.com/2nUmAxoxhK
— CNN International (@cnni) October 30, 2017
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!