Р азтапянето на ледника Туейтс в Антарктида може да промени света, предупредиха американски и британски учени. То би довело до увеличаване на морското равнище с повече от три метра. Така редица гъстонаселени крайбрежни зони ще се окажат под вода.
Тревогата е породена от резултатите от започналата пред 2 години най-голяма американско-британска експедиция в Антарктида.
Откриха огромна дупка в Антарктида
Учените от Нюйоркския университет и Британското проучване на Антарктида са пробили дебелия над 600 метра лед и са измерили температурата на водата под него, която е била 0 градуса. Това е с над два градуса повече от очакваното, което означава, че ледникът постоянно се топи.
Океанската вода замръзва при температури по-ниски от минус 2 градуса заради солта в нея. Така нейното взаимодействие с прясната вода от ледника при 0 градуса, постепенно го разтапя.
Според учените той е загубил 600 милиарда тона лед през последните десетилетия, като процесът се ускорява и темпът на разтапяне вече достига 50 милиарда тона годишно.
Туейтс поражда притеснения и поради друга причина. Той навлиза 120 километра навътре в морето Амундсен. Като скоростта на движение на ледника е доста висока – около 2 километра годишно.
Откриха езеро с вряща лава на антарктически остров
Навътре в Антарктида дебелината на леда на Туейтс нараства. Така с разтапянето на ледения език в морето, все повече лед навлиза с все по-голяма скорост в солените води. Това ускорява топенето на ледника.
The most remote campsite on earth #ThwaitesGlacier https://t.co/Ao2TN6a23v
— International Thwaites Glacier Collaboration (@GlacierThwaites) February 2, 2020
А и релефът на скалите под Туейтс спомага за тези процеси. Ледникът влиза в морето над скален праг, от другата страна на който ледът е дълбоко под морското равнище. Проблемът е, че солената морска вода се просмуква под дебелия леден пласт и го разтапя. Изследователите са заснели долната страна на ледения език със специален подводен робот.
Всъщност учените смятат, че преди около 100 хил. години ледникът не е съществувал. На неговото място е имало само открито море.
Marlo here. Big news! The UK and US have teamed up to study the Thwaites Glacier, which presents our greatest risk for rapid sea level rise. @kevpluck and I have a graphic for that and a video underway! #ThwaitesGlacier #Antarctica @NERC @NSF @MarloWordyBird #scicomm #sciart pic.twitter.com/PMMl2paNqT
— Pixel Movers & Makers (@PixelMnM) April 30, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!