Д нес в град Верхоянск, недалеч от Северния полярен кръг, е толкова топло, колкото и в София.
Огромният Сибир се затопля по-бързо от останалия свят и за втора поредна година е обхванат от безпрецедентни горещини и пожари.
Изминалият юни беше най-горещият в историята. Средната температура на Земята надхвърли с повече от 5 градуса по Целзий обичайните за месеца нива, по данни на европейския институт за наблюдение на атмосферата „Коперник”.
Топенето на ледовете може да събуди вируси на древни екосистеми
Но не навсякъде затоплянето е еднакво. В Сибир средната температура през юни беше с над 10 градуса по-висока от обичайната, която е около 10 градуса.
Във Верхоянск на 20 юни бяха измерени рекордните за Арктика 38 градуса по Целзий.
Топлото време в големи участъци от Сибир, наблюдавано от януари насам, в комбинация с по-ниската почвена влажност, допринесоха за подновяването на горските пожари, които опустошиха региона миналото лято.
Амазония гори и е по-ужасно отпреди
„Тревожното е, че Арктика се затопля по-бързо от останалия свят”, коментира Карло Буонтемпо, директор на службата за изменение на климата в „Коперник”. „Изключително високите температури в Арктически Сибир, които бяха регистрирани през юни 2020 г., също са причина за безпокойство.”
Никъде другаде по света температурите през последните 12 месеца не надхвърлиха толкова много историческите средни стойности.
Огнено бедствие настъпва в Сибир
А топлото време в Сибир има глобални последствия. То води до това, че езерата в Арктика са покрити с лед за по-кратки периоди от време. През лятото пък почвата и торфът се размразяват във все по-голяма дълбочина и изпускат метана, замръзнал в тях от хилядолетия. Този парников газ улавя 32 пъти повече топлина от въглеродния диоксид.
Нов топлинен рекорд в Сибир, опасност от пожари
Много фактори допринасят за необичайно високите температури в Сибир. Сред тях са промяната в модела на вятъра, както и по-сухите от обичайното почви.
Вечнозамръзналият почвен слой в Русия, Аляска и Канада сдържа два пъти повече въглерод - най-вече под формата на метан, отколкото има в атмосферата или над 1,4 трилиона тона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!