Д есетки хиляди млади хора пропуснаха училище по целия свят в петък, за да маршируват по улиците за международен ден на ученически и студентски протести, насочени към тласкане на световните лидери за действия против изменението на климата.
Останаха празни класни стаи в столиците от Банкок до Берлин, Лагос до Лондон, като амбициозни организатори на студентската стачка се надяваха да организират 1000 демонстрации в повече от 100 страни.
Тъй като младежите излязоха по улиците на градовете по целия свят, нациите, които се срещнаха в Академията за околна среда на ООН в кенийската столица Найроби, обявиха, че са се съгласили "значително да намалят" пластмасите за еднократна употреба през следващото десетилетие.
Експертите обаче казаха, че обещанието, което се отнася само до глобалното затопляне, причинено от човека, и не споменава за изкопаемите горива, е далеч от стъпките, необходими за справяне със засилващата се криза със замърсяването на Земята.
Ученици наводниха улиците в Европа и Азия, носейки плакати: „Няма планета Б“, „Унищожавате нашето бъдеще“ и „Ако не се държите като възрастни, ние ще го направим."
Въпреки трите десетилетия на предупреждения, емисиите на въглероден диоксид достигнаха рекордни нива през 2017 г. и отново миналата година.
Натрупването в атмосферата на парникови газове при сегашните темпове накрая ще доведе до необитаема планета, твърдят учените.
В Стокхолм шведската тийнейджърка активистка Грета Тунберг, която вдъхнови протестите, беше обсадена от журналисти и няколко десетки протестиращи, като един от тях носеше банер, в който се казваше „Направете климата Грета отново“.
"Преживяваме една екзистенциална криза, която е пренебрегвана от десетилетия и ако не действаме сега, може да е твърде късно", каза 16-годишната Грета пред шведския телевизионен канал SVT.
Тунберг беше номинирана за Нобелова награда за мир за своята дейност.
https://t.co/pHtefHBkdD
— Andrew Weaver (@AJWVictoriaBC) 14 март 2019 г.
Climate change is happening now, and the next generation isn't waiting for us to act. Well done, @GretaThunberg
Европейските ученизци също действаха масово, например няколко хиляди младежи излязоха по улиците на централен Лондон на демонстрация, включваща множество банери, плакати и лозунги.
Скупчвайки се на Парламентарния площад, те приветстваха и скандираха "Промяна ... сега!" преди да минава покрай „Даунинг Стрийт“ и да се събира пред Бъкингамския дворец.
"Те няма да ме спрат да се опитвам да спася планетата", каза 15-годишният Джо Крейбтри, който е пропуснал два изпита, за да се присъедини към демонстрацията.
Но имаше и още по-млади протестиращи, като 8-годишният Макс Базарган носеше противогаз и размахваше банер с надпис: „Спрете лакомията, нека дишаме“.
Около 2 000 млади хора преминаха през Варшава, където един банер гласеше: "Мразя климатичните промени дори повече от училището". Подобен брой хора се събра в центъра на Прага.
В Мадрид около 4 500 млади демонстранти излязоха по улиците, а други 2 000 се събраха в Барселона, съобщиха от полицията.
- Не повече от един градус, нито по-малко от един вид - скандираха те, махайки знамена, предупреждаващи: - Има повече пластмаса от здравия разум.
"Нашите политици изглежда подписват повече автографи, отколкото закони. Те трябва да поставят акцент върху околната среда," каза 19-годишната студентка по психология Розалия Гонсалес.
"Казват, че сме бъдеще, но младите хора са настоящето, ако не действаме сега, никога няма до сме."
Хиляди минаваха също по улиците на Берлин и Мюнхен, за да осъдят липсата на политически действия, като размахваха лозунги като: "Вярвам повече в еднорози, отколкото в желанието на политиците да спасят планетата" и "Ще ходим на училище, ако вие запазите климата готин. "
Но действията в световен мащаб предизвикаха смесена реакция от страна на политиците, като министърът на икономиката на Германия Петер Алтмайер заяви, че мбадите трябва да са в класните стаи и австралийският министър на образованието Дан Техан каза, че стачкуването "не е нещо, което трябва да насърчаваме".
Но министър-председателят на Нова Зеландия Джакинда Ардърн приветства действието, като каза: "Ние ви чуваме и започваме да определяме пътя за въглеродната неутралност".
"Моля, продължавайте да довеждате колкото се може повече хора с вас, защото ние просто няма да постигнем целите си сами."
Грийнпийс похвали глобалните протести, казвайки, че възрастните трябва да научат един или два урока.
"Представете си, че техните родители, баби и дядовци, лели и чичовци - хора, които имат власт да гласуват за промяна - трябва да положат същото усилие", казва Джон Саувен, ръководител на Грпийнпийс Великобритания. "Възрастните, аплодиращи училищните стачки, са като футболисти, които аплодират тълпата. Вие сте на терена. Вкарайте гол или поне помогнете."
В Мавриций, островна държава в Индийския океан, учениците разпространиха петиция, която трябва да бъде представена на правителството с искане за конкретни мерки.
"Планетата се нагрява, младежите се вдигат на бунт", скандираха те.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!