С ледващите пет години ще бъдат най-топлия регистриран период на Земята. Това прогнозира британската метеорологична служба, предупреждавайки, че има риск средната температура на Земята да се повиши с повече от 1,5 градуса по Целзий, надхвърляйки границата от Парижкото споразумение за климата.
В регулярната си прогноза, разглеждаща климатичните тенденции в дългосрочен план, от британската метеорологична служба посочват, че всяка година от 2020 до края на 2024 г. ще е с 1,06-1,62 градуса по-гореща от нивата преди индустриалната епоха. Очаква се глобалната температура да нарасне за периода с между 1,15 и 1,46 градуса по Целзий спрямо средната за времето между 1850 г. и 1900 г.
Градусите скачат до над 20, вижте кога
„Новата петгодишна прогноза предполага продължаващо затопляне, в съответствие с устойчиво високите нива на парникови газове”, подчертава метеорологът Дъг Смит.
„Има известна несигурност в рамките на прогнозата, но за повечето региони се очаква да бъдат по-топли и прогнозните модели предполагат засилено затопляне над сушата, особено в северните части на Европа, Азия и Северна Америка”, пояснява ученият.
Според британските метеоролози глобалното затопляне би могло да спре само голямо вулканично изригване, което би изхвърлило огромни количества пепел в атмосферата.
Иначе изминалите 5 години са били най-топлите регистрирани до момента, като най-горещата от тях е била 2016 г., следвана от 2019 г. За целия период средната температура на Земята се е повишила с 1,09 градуса спрямо нивата от прединдустриалната епоха.
Близо половин Европа е застрашена да се превърне в пустиня
Latest @metoffice forecast reveals a new record global average temperature is likely within 5 years. Predicted between 1.06°C - 1.62°C above pre-industrial, the new global record will exceed the current record of 1.16°C from 2016 👉https://t.co/ERTwKa0SoE👉https://t.co/xASgMEJ03B pic.twitter.com/EgW3lHLK1a
— Met Office Science (@MetOffice_Sci) January 30, 2020
В Парижкото споразумение за климата е записано, че човечеството трябва да ограничи глобалното затопляне доста под 2 градуса по Целзий, спрямо нивата от прединдустриалната епоха и да положи усилия да задържи повишаването на температурите до 1,5 градуса по Целзий.
За да бъде изпълнена втората цел обаче емисиите на парникови газове в глобален мащаб трябва да бъдат намалявани със 7,6% годишно до 2030 г., сочат данните на ООН.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!