У чени откриха във Венецуела вкаменелости от коруба на ступендемис – една от най-големите костенурки в историята на Земята.
Едва сега е доказано, че тези животни са имали полов диморфизъм – в предната част на корубата на мъжките екземпляри е имало два рогови израстъка. Описанието на находката е публикувано в списание "Science Advances".
За първи път останки от вида Stupendemys са били открити и описани през 1970 г.
Тази сладководна костенурка е живяла във водата и на сушата, достигала е размер до 3 метра и е тежала повече от 1 тон, което е 100 пъти повече, отколкото най-близкия ѝ "роднина" – голямоглавата амазонска костенурка.
В историята на Земята е имало само един вид, по-голям от ступендемиса – архелон – гигантска морска костенурка от периода Креда, която тежала повече от 2 тона.
The huge #extinct freshwater #turtle Stupendemys geographicus lived in lakes and rivers in northern #SouthAmerica during the #Miocene Epoch.
— Nat Moss (@natmoss) February 14, 2020
By @ReisThebault for @WashingtonPost #reptile #Amazon @ScienceAdvances #Colombia #Venezuela https://t.co/RO62TZ4mwn pic.twitter.com/FBrYmpyFiR
Преди 5-8 милиона години, когато са живели ступендемис, тропическият район на Южна Америка е представлявал влажна блатиста местност, пълна с разнообразни животни. За това свидетелстват многобройните останки от влечуги – крокодили, алигатори, каймани и гавиали, както и гигантски гризачи.
Сред откритите от учените вкаменелости е и триметрова коруба на възраст 8 милиона години. Тя е уникална не само заради размера си, но и поради факта, че в предната ѝ част има два израстъка, наподобяващи рога.
При откритите по-рано останки от ступендемис такива израстъци са липсвали.
Paleobiologists have discovered exceptional specimens in Venezuela and Colombia of an extinct giant freshwater turtle called Stupendemys. The carapace of this turtle, which is the largest ever known, measured between 2.4 to almost 3 meters https://t.co/90bcOWAm6L pic.twitter.com/Aody5DU5Y6
— Massimo (@Rainmaker1973) February 13, 2020
Авторите на изследването смятат, че това е проява на полов диморфизъм и че такива израстъци са притежавали самците. Възможно е те да са им помагали в битките с други самци или са служили за защита срещу хищници.
Въпреки внушителните си размери и страховития външен вид, костенурките са имали естествени врагове.
Най-често им се е налагало да се справят с кайманите, за което свидетелстват следите от здрави захапки, открити по корубите.
Освен коруби, учените открили и фрагменти от долната челюст на тези животни, което из позволило да направят изводи и относно "диетата" им.
A massive turtle that lived 5-10M years ago weighed 2,500 lbs and had shells almost 10 feet long. Researchers recently found the Stupendemys geographicus' fossilized shells in Venezuela:
— AJ+ (@ajplus) February 13, 2020
(📷: Edwin Cadena/University of Zurich) pic.twitter.com/Omm5tWcayB
Ступендемис са се хранили с малки животни, риба, каймани, змии, мекотели и растения, особено много с плодове и семена.
Изследователите имат намерение да възстановят еволюционния процес на развитие на този древен вид.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!