Ю ли месец е бил най-горещият в историята, съобщават световни медии, цитирайки програмата за борба с климатичните промени към ЕС „Коперник”.
2019г. не спира да поставя температурни рекорди и това е поредният от многото, след като юни месец се превърна в най-топлият юни, от както се водят официални данни – 1880г.
В понеделник представители на програмата „Коперник” съобщиха, че изминалият юли месец е най-горещият месец в историята.
Средната температура на Земята от юли 2019г. е с 0,04 градуса по-висока от тази през юли 2016г., който до този момент водеше класацията като най-горещ месец.
През последните два месеца огромни топлинни вълни заляха голяма част от земното кълбо, предизвиквайки ускореното топене на ледовете от полярната шапка на планетата.
Невижданите високи температури принудиха много страни в Западна Европа да преустановят движението по пътнотранспортните си мрежи.
„Тази година продължаваме да отбелязваме температурни рекорди”, се обяснява в изявлението на комисията по контрол на промените в климата към ЕС.
Всички месеци от 2019г. влязоха в архивите като едни от най-горещите спрямо предходни години, добавят от „Коперник”.
Разликата между 2016г. и 2019г. обаче е , че преди три години виновник за повишаването на средната годишна температура беше климатичното явление Ел Ниньо. Сега Ел Ниньо не е виновник за глобалното затопляне.
Средната температура на планетата, измерена през юли 2019г., е 16,6 градуса по Целзий, но учените напомнят, че това не е изолиран случай.
„Тенденцията със затоплянето не се ограничава само с юли месец 2019г.”, казват от „Коперник” в месечния си бюлетин. „Нека си припомним, че последните четири години (2015-2018г.) са също едни от най-горещите години в архивите”.
„Виждаме, че процесите се случват по-бързо от това, което очаквахме”, споделя Хуан Антонио Аньел, физик и изследовател.
„Глобалното затопляне вече е факт”, потвърждава Асунсион Руис, част от испанската организация по орнитология - SEO/BirdLife.
Най-голямата част от парниковите газове, виновниците за глобалното затопляне, отделяме в атмосферата чрез горене на изкопаеми горива (нефт, природен газ, въглища).
Парижкото споразумение за климата има за цел средната годишна температура да не се увеличи с повече от 2 градуса до края на века.
Току-що изминалият юли месец е бил с 1,2 градуса по-топъл в сравнение с периода преди индустриалната революция.
На 25 юли в няколко европейски страни отбелязаха рекордно високи температури. В Германия, Белгия, Люксембург, Нидерландия и Великобритания термометрите показаха над 40 градуса, нещо невиждано по тези географски ширини.
От „Коперник” отбелязват, че средните температури през юли са били много по-високи от обичайните в райони като Аляска, Гренландия, о-в Бафинова земя, някои части на Сибир, Антарктида.
В много от случаите рекордно високите температури предизвикаха пожари, които скоростно увеличиха количеството парникови газове в атмосферата.
Световната метеорологична организация обяви, че през юли отделените количества въглероден диоксид вследствие на горски пожари са били 75,5 млн. тона, два пъти повече в сравнение с юли 2018г.
„Нямаме време”, казва Марио Родригес, представител на Greenpeace в Испания.
„Остава ни едно десетилетие”, се отбелязва в един от последните доклади на Междуправителствената експертна група по климатични промени към ООН.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!