У жасяващата жега, която изпепели Индия и Пакистан през март и април тази година, вероятно ще се случва все по-често заради изменението на климата. Преди началото на климатичните промени, причинени от човека, шансовете за подобно събитие са били приблизително веднъж на всеки 3000 години. Сега, подобно явление е почти 30 пъти по-вероятно да се случи заради изменението на климата, алармира Фридерике Ото, учен от Института "Грантъм" в Имперския колеж в Лондон, цитиран от БГНЕС.
Глобалното затопляне с 1,2 градуса по Целзий до момента е съкратило т. нар. "период на повторение на екстремните горещини" с подобна продължителност и интензивност в Южна Азия до веднъж на век, установяват учените от "World Weather Attribution" (WWA).
Това не понася дори на кактусите
Но тъй като планетата продължава да се затопля, интервалът между такива топлинни вълни ще намалее още повече.
Ако средната температура на повърхността на Земята се повиши до 2 градуса, такива горещи вълни ще се случват на всеки пет години, а след време - и на по-кратки интервали.
Нивата на метан в атмосферата са се повишили рекордно през 2021 г.
През този март и април бяха регистрирани рекордни горещини в Пакистан и Индия.
В резултат в Индия починаха над 90 души, а тепърва се изчисляват щетите и икономическите загуби от хоспитализациите, пропуснатите заплати, пропуснатите учебни дни и намаленото работно време.
Глобалното затопляне е променило животни и растения на всеки континент
Изпепеляващата жега, съчетана с 60 до 70 процента по-малко валежи от обикновено, съсипаха земеделската реколта в страната с население от 1,4 млрд. души.
В резултат на това миналата седмица Индия блокира милиони тонове пшеница, предназначени за експорт, като повиши глобалните цени, които вече са силно засегнати от войната в Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!