19

В ъв времена на все по-осезаеми климатични промени, научната общност отправя сериозни предупреждения за потенциални катастрофални последствия, които могат да променят драстично живота на милиони хора. Един от най-значимите рискове е свързан със срив на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) – сложна система от океански течения, която играе ключова роля в климатичния баланс на планетата. 

(Във видеото: Как климатичните промени промениха живота ни през 2024 година)

В края на октомври 42 учени в областта на климата изпратиха отворено писмо до Съвета на министрите на скандинавските страни, в което ги призоваха да обърнат внимание на сериозната промяна в океанската циркулация в Атлантическия океан.

„Редица научни изследвания през последните няколко години показват, че този риск досега е бил силно подценяван“, пишат те.

Океанските станции на ICOS в Северния Атлантик следят отблизо ситуацията и могат да предоставят данни в почти реално време за евентуални промени в силата на AMOC. 

Рискът от разпадане на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) е по-висок от досегашните оценки, предупреждават група от 42 учени в областта на климата в отвореното си писмо до Северния съвет на министрите.

AMOC е система от океански течения, които пренасят топла вода в Северния Атлантик и осигуряват мекия климат на Европа.

В последния доклад на Междуправителствения комитет по изменение на климата (IPCC) от 2021 г. със средна степен на достоверност се оценява, че AMOC „няма да се срине рязко преди 2100 г., но ако това се случи, е много вероятно да предизвика резки промени в регионалните метеорологични модели и големи въздействия върху екосистемите и човешките дейности“. Тази оценка беше оспорена от последните изследвания, които показват, че преминаването на тази критична точка е сериозна възможност още през следващите десетилетия. 

Адаптирането към климатична катастрофа от тази степен е невъзможно 

Независимо дали сривът ще настъпи през следващите десетилетия или през следващия век, високата вероятност за такова събитие трябва да стимулира повече действия в областта на климата.

„Целта на това писмо е да се обърне внимание на факта, че само „средна увереност“ в това, че AMOC няма да се срине, не е успокояваща и ясно оставя отворена възможността за срив на AMOC през този век. А още по-голяма е вероятността колапсът да бъде предизвикан през този век, но да се разгърне напълно едва през следващия.“, пишат учените.

„Като се имат предвид нарастващите доказателства за по-висок риск от колапс на AMOC, смятаме, че е от решаващо значение рисковете от критични точки в Арктика, по-специално рискът от AMOC, да бъдат взети на сериозно в управлението и политиката“, пишат те.

„Дори при средна вероятност за настъпване, като се има предвид, че резултатът би бил катастрофален и би повлиял на целия свят за векове напред, смятаме, че трябва да се направи повече за минимизиране на този риск.“ 

Сривът на AMOC би бил сериозна климатична катастрофа, която би довела до значително застудяване в Арктическия регион и затопляне на околните региони.

Това би довело и до безпрецедентни екстремни метеорологични условия.

„Адаптирането към такава тежка климатична катастрофа не е жизнеспособна възможност“, подчертават подписалите документа.

„Призоваваме Съвета на министрите на скандинавските страни да инициира оценка на този значителен риск за скандинавските страни и да предприеме стъпки за минимизиране на този риск, доколкото е възможно.“ 

Станцията ICOS предоставя данни в почти реално време от Северния Атлантик 

Усвояването на въглерода и други океански биогеохимични процеси се наблюдават отблизо от станциите на ICOS в Северния Атлантик. Наблюденията се извършват на борда на корабите с възможност (SOOP), които са кораби, оборудвани с измервателни станции на ICOS, които пътуват редовно в Северния Атлантически океан. 

„Северният Атлантически океан е гореща точка за поглъщане на въглерод в океана, което се дължи отчасти на съществуването на циркулацията на преобръщане или AMOC, която стимулира както биологичното, така и физическото поглъщане на въглерод в региона. Една от станциите на ICOS, управлявана от Университета в Берген в продължение на много години, пресича този регион и ще ни позволи да определим в близко до реалното време реакцията на усвояването на въглерод в Северния Атлантик на всяка промяна в силата на AMOC“, казва Ричард Сандърс, директор на Тематичния океански център на ICOS. 

„Сривът на AMOC би намалил силно поглъщането на CO₂ в Северния Атлантик. Ние обаче не виждаме такива тенденции в нашите данни; AMOC все още е силен. Поддържането на времеви редове като нашия е от решаващо значение за определянето на това дали и кога ще настъпи промяна“, казва Аре Олсен, главен изследовател на океанската станция Tukuma Arctica ICOS. 

От междуправителствената експертна група по климатични промени (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) алармират, че има средна степен на увереност, че меридионалната циркулация в Атлантическия океан няма да се срине рязко преди 2100 г., но ако това се случи, е много вероятно да предизвика резки промени в регионалните и големи въздействия върху екосистемите и човешките дейности“.

Неотдавнашните изследвания след последния доклад на IPCC действително показват, че рискът е бил подценен и че преминаването на тази критична точка е сериозна възможност още през следващите няколко десетилетия.

Като се имат предвид нарастващите доказателства за по-висок риск от срив на AMOC, ние смятаме, че е от решаващо значение важно рисковете, свързани с критичната точка в Арктика, и по-специално рискът от AMOC, да бъдат взети на сериозно в управлението и политиката. Дори при средна вероятност за настъпване, като се има предвид, че резултатът ще бъде катастрофален и ще окаже въздействие върху целия свят за векове напред, смятаме, че повече трябва да се направи, за да се сведе до минимум този риск, призовават от IPCC. 

Сривът на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) би имал катастрофални последици, включително драстични промени в климата, екосистемите и икономиките на глобално ниво. Това не е само научен проблем, а въпрос на спешни действия в политиката и управлението. Предупрежденията на учените подчертават необходимостта от повишено внимание към рисковете, свързани с този сложен климатичен механизъм. Стабилното наблюдение, каквото предоставят станции като ICOS, и активните усилия за намаляване на въглеродните емисии са ключови за предотвратяването на тази климатична катастрофа. Въпросът за бъдещето на AMOC трябва да бъде приоритет на глобалната сцена – за да се защитят екосистемите, обществата и животът на бъдещите поколения.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 19
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

19 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестант избяга в Пловдивско, издирваха го с дрон и следово куче

Арестант избяга в Пловдивско, издирваха го с дрон и следово куче

България Преди 48 минути

По случая е започнала дисциплинарна проверка

<p>Политически сблъсъци в СОС (СНИМКИ)</p>

Политически сблъсъци в СОС за нуждата от нощен градски транспорт

България Преди 1 час

Нощен градски транспорт в София трябва да има и да се развива, категоричен е Борис Бонев

Министър Малинов: Възобновяването на работата на ПАВЕЦ "Чаира" е приоритет

Министър Малинов: Възобновяването на работата на ПАВЕЦ "Чаира" е приоритет

България Преди 1 час

В сряда сутрин в Министерството на енергетиката са подписани два договора, съобщи той

<p>Топ 4 зодии, които не правят компромиси</p>

Топ 4 зодии, които не правят компромиси

Любопитно Преди 1 час

Понякога упоритостта може да доведе до конфликти или недоразумения

Илков: Сайтовете за разпространение на нерегламентирани вещества често са регистрирани извън България

Илков: Сайтовете за разпространение на нерегламентирани вещества често са регистрирани извън България

България Преди 1 час

Това каза вътрешният министър по време на изслушване в Народното събрание

<p>Огромен язовир в Китай удължава деня на Земята (ВИДЕО)</p>

Огромен язовир в Китай удължава деня на Земята с 0,06 микросекунди (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Какво показват новите открития на НАСА

Зафиров: Категорични сме, че е необходимо редовно правителство

Зафиров: Категорични сме, че е необходимо редовно правителство

България Преди 2 часа

Той отбеляза, че "НС трябва да събере цялата националноотговорна енергия на своя състав и да прекрати този проточващ се прекалено дълго политически етап на служебни кабинети"

Бен Афлек

Нежелана изненада за Бен Афлек

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът е в шок от пожара в Ел Ей, в квартала, в който той нае къща след раздялата с Дженифър Лопес

Главчев: Еврозоната е на прага ни, до дни остава да изпълним и четвъртия критерий

Главчев: Еврозоната е на прага ни, до дни остава да изпълним и четвъртия критерий

България Преди 2 часа

Той открои три основни направелния в свършеното от служебното правителство

Костадинов: Ще настояваме за връщане ставката на ДДС върху хляба

Костадинов: Ще настояваме за връщане ставката на ДДС върху хляба

България Преди 2 часа

От "Възраждане" искат и премахването ѝ за всички стоки от малката потребителска кошница

Трима народни представители с поискан имунитет са се отказали от него

Трима народни представители с поискан имунитет са се отказали от него

България Преди 2 часа

Това са Радостин Василев от МЕЧ, Ангел Георгиев от "Възраждане" и Гюнай Далоолу от ПГ на "ДПС - Ново начало"

<p>Кафето е полезно, но ако го пиете в определен момент</p>

Кафето е полезно, но ако го пиете в определен момент

Любопитно Преди 2 часа

„Обикновено не даваме съвети относно времето в нашите диетични насоки, но може би трябва да помислим за това в бъдеще“, казват учените

Изгубен турист в Австралия оцеля 13 дни сам в планината

Изгубен турист в Австралия оцеля 13 дни сам в планината

Свят Преди 2 часа

Мъжът е ял само мюсли барчета и боровинки

Иновативна люлка засича сърдечния ритъм, дишането и качеството на съня при домашните любимци

Иновативна люлка засича сърдечния ритъм, дишането и качеството на съня при домашните любимци

Свят Преди 2 часа

В Лас Вегас се провежда най-голямото търговско изложение за технологии в света

<p>Предупреждение за риск от силно&nbsp;земетресение в&nbsp;Турция</p>

Предупреждение за риск от земетресение със сила 7 в Източна Турция

Свят Преди 2 часа

Предупреждението е издадено, след като тази сутрин е регистриран трус по-нисък магнитуд

Акция срещу производството на наркотици в Нови Искър, има задържан

Акция срещу производството на наркотици в Нови Искър, има задържан

България Преди 2 часа

Иззети са близо 8 килограма марихуана